Sony DVD Recorder RDR-HX900 Δεν κάνει Dub από κανένα DVD

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
:mrgreen:
Γειά σας παιδιά.
Ειμαι νέος στο forum και σας χαιρετώ.
Απόκτησα ένα DVD-recorder RDR-HX900 της Sony, το οποίο έχει 160GB σκληρό, και έχει θαυμάσιο ήχο και εικόνα, και επίσης κάνει θαυμάσιες εγγραφές από κάθε αναλογική πηγή που έχω.
Ομως η δυνατότητα του να μεταφέρει οποιοδήποτε DVD στον σκληρό δεν λειτουργεί, προφανώς λόγω κάποιου macrovision εμποδίου!

Ψάχνω να βρώ τρόπο να το σπάσω!
Υπάρχει είτε σε firmware ή hardware!! :roll:
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα δεύτερο DVD player με απενεργοποιημένο το macrovision. Το Sony δεν επιτρέπει την εγγραφή επειδή το δεύτερο player το έχει ενεργοποιημένο. :wink:
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
:!: Ειλικρινά δεν κατάλαβα την απάντηση σου.
Μπορείς αν θέλεις να μου εξηγήσεις καλύτερα?
Ευχαριστώ :lol:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Για είμαι ειλικρινής ούτε εγώ κατάλαβα καλά τι ακριβώς θέλεις να κανείς :lol:

Αν αυτό που θέλεις είναι να περάσεις το dvd στον σκληρό ψηφιακά για να το δεις σε κάποια άλλη στιγμή η ακόμα και να το αντιγράψεις μετά, το βλέπω λίγο χλωμό λόγο του ότι πέρα από το macrovision που απαγορεύει την αναλογική αντιγραφή υπάρχουν και άλλες που απαγορεύουν τη ψηφιακή πολύ πιο περίπλοκες που είναι σχεδόν αδύνατο να παρακαμφθούν από τα recorder.

Αν όμως θέλεις μπορείς να κάνεις αναλογική αντιγραφή από κάποιο δεύτερο DVD player όπως ακριβώς θα έκανες με ένα βίντεο φτάνει στο δεύτερο player να είναι απενεργοποιημένο το macrovision.

Πάντως ο καλύτερος τρόπος για να αντιγράψεις ταινίες είναι στο pc όπου με τα κατάλληλα προγράμματα παρακάμπτονται όλες η προστασίες και μπορείς να δημιουργήσεις με τα νέα δισκάκια dual layer ένα πιστό αντίγραφο του original. :!:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Πραγματι δεν μπορεις να μεταφερεις κλειδωμενο DVD στο σκληρο.

Οσο και να προσπαθησεις δεν προκειται να σπασει...απλα ενημερωτικα...
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
:oops:
Δυστυχώς κατάλαβα πολύ καλά το πρόβλημα.
Προσπάθησα λοιπόν να κάνω εγγραφή από το Primare DVD30 που έχω συνδέοντας το αναλογικά με το Sony.
Το μήνυμα ήταν "This picture cannot be recorded".
Βάζοντας ένα αντίγραφο του DVD από το Computer μου η εγγραφή ήταν επιτυχής.

Πως θα απενεργοποιήσω το macrovision στο Primere DVD30 :?: :?:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.838
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top