Sony FDR-AX100 4K

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
http://store.sony.com/4k-camcorder-...cat-27-catid-handycam-professional-capability

http://www.sony.gr/electronics/videokameres-handycam/fdr-ax100e

Τι λέτε γι'αυτήν; Μπορώ να την πάρω με 1800 ευρώ και σκέφτομαι να αναβαθμίσω απο το full HD που δουλεύω τώρα. Μήπως είναι βιαστική κίνηση; Σε 2 τομείς. Στο οικονομικό που ενδεχομένως ως νέα σχετικά τεχνολογία ίσως να έχει υψηλή τιμή και δεύτερον στο θέμα της εξέλιξής του. Μήπως είναι στα αρχικά του βήματα το 4Κ στην βιντεοκάμερα; Ευχαριστώ.
 




Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Δεν νομίζω να σπάει εύκολα. Μιλάμε για φοβερή κατασκευή. Την έπιασα την είδα κλπ. Την έχει αγοράσει ένας φίλος που έχει κάποιο κατάστημα και μου λέει εαν θέλω να μου φέρει και μένα μια. Ελπίζω να βρώ τα χρήματα λοιπόν αφού μου λέτε κιόλας οτι αξίζει η αγορά της.
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
1571 ευρώ έχει στο amazon.fr η AX100.

Eγώ περιμένω τη νέα κονσιουμεράδικη FDR-AX33 με τον ταπεινό 1/2,33'' αισθητήρα και τις αυτόματες ρυθμίσεις για χάρη του σταθεροποιητή ολόκληρου του floating συστήματος φακού/αισθητήρα, που για πρώτη φορά συνδυάζεται με 4Κ.


http://www.sony.co.uk/electronics/handycam-camcorders/fdr-axp33
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
μια ζωη παντως αν περιμενεις, παντα βγαινει κατι καλυτερο κ φθηνοτερο, νομος!
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Οχι, ελεγα απλά μιας και τον Χειμώνα δεν έχω ιδιαίτερη δραστηριότητα, μήπως και το κοιτάξω προς την Άνοιξη. Και ας μην ξεχνάμε τις τηλεοράσεις 4Κ που ξεκίνησαν στην 3πλάσια της σημερινής τιμής τους και μιλάμε για 1 χρόνο διάστημα!!!! Θα δούμε την σχετικότητα αν και πρόκειται για διαφορετικά είδη!!!
 

Μηνύματα
6.575
Reaction score
5.135
Η ΑΧP33 είναι χαμηλότερης κατηγορίας κάμερα από την AX100.
Δεν αναμένεται αντικαταστάτης της AX100. Μόνο firmware update βγήκε.

Η AXP33 έχει μικρότερο αισθητήρα και αυτόματες ρυθμίσεις. Είναι τυπική consumer βιντεοκάμερα, απλά το flagship μοντέλο 4Κ.
Εγώ τη θέλω μόνο και μόνο για τη σταθεροποίηση που προσφέρει το σύστημα BOSS.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Αν το κανεις για τα 4κ, κοιτα και αυτη....

http://www.eoshd.com/2014/11/panasonic-fz1000-review-bargain-4k-super-zoom/

When it all comes down to it, the Panasonic FZ1000 is a GH4 with a 25-400mm lens for $899. A very good deal but the trade off for that is the noisier sensor full with 20MP and in 4K a rather small recording area of 3.8x crop, instead of 2.3x on the GH4 (relative to full frame). So it certainly isn’t a dim light camera. The lens is F2.8-4 so there’s no getting away from it. You will not be getting the results of a GH4 at F0.95 with the FZ1000 at night!

Instead it is a shot grabber extraordinaire, a brilliant travelling companion and an all round fun experience. It’s easy to justify the FZ1000 as a second camera if you need a shot grabber.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
καμια σχεση ρε Vet, η μια με την αλλη..δεν υπαρχει συγκριση, αλλα πραγματα..
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Είπα εγώ το αντίθετο;
Για φθηνή 4κ μίλησα, για κάποιον που θελει 4κ για γενική χρήση.
Αν η χρήση ειναι ποιο ειδική , θα πήγαινα σε ποιο ¨ειδικη¨ επιλογη....
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Μονόδρομος λοιπόν η sony αυτή την στιγμή για λόγους ποιοτικούς και πρακτικούς όσον αφορά την βιντεοσκόπηση!
 


Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Ναί πολύ σοβαρά μα θα εξαρτηθεί απο μια κίνηση. Εαν θα φτιάξει ένας φίλος μου τηλεοπτικό στούντιο η όχι. Εαν ναί που είναι και το πιο πιθανό, τότε θα έχω και σχετική χρηματοδότηση.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Τι να πω?
Εκεί που περνάει το τρένο και βλέπεις τα παράθυρα βλέπεις ποσό ¨στραβωνουν¨?
Αυτό είναι το λεγόμενο rolling shutter.
Αν και στην τελική αναφορά του Andrew Raid sto eoshd δεν κάνει ιδιαίτερη αναφορά.
Πάντως αν είναι έτσι, θέλει προσοχή και σε γρήγορα παν.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top