1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Sony FDR-AX33 4K - ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΕΣ' που ξεκίνησε από το μέλος ANGELOS1979, στις 9 Αυγούστου 2017.

1. ANGELOS1979

Θέλω να αγοράσω τη βιντεοκάμερα - Sony FDR-AX33 4K. Έχω όμως μια απορία: οταν γράφεις σε αρχείο 4k - xvac s (ανωτάτη ποιότητα) , αυτή η μορφή υποστηριζεται απο τις τηλεοράσεις σαν playback από usb ? Γιατί απο αρκετό ψάξιμο στο internet δεν βρήκα κάποια τηλεόραση να τον παίζει.
    Εσείς που την έχετε πως βλέπετε τα αρχεία στην τηλεόραση (εκτός από το να συνδέσεις τη κάμερα με hdmi).
    εκτός αν το διαβάζει σαν mp4?
    (XVACS uses MP4 as the container format ) ?
    Η να αγοράσω τη PANASONIC που γράφει 4k σε mp4?

2. flash

MP4 είναι το XAVC-S.

Θα τα παίξει κανονικά η τηλεόρασή σου.

3. ANGELOS1979

Ευχαριστώ πολύ !!!

4. vastsar

η ΑΧ53 ποια πλεονεκτήματα εχει σε σχεση με την ΑΧ33? Γιατι κι εγω μαλλον παω για την 33.

5. vastsar

Μιας και τελικα είμαι κατοχος της καμερας (ΑΧ 33 4Κ) ανα διαστήματα θα ενημερωνω το νημα από τις εμπειριες μου. Σημειωτεον ότι είμαι τελειως ασχετος με το βιντεο.

Το πρωτο πρόβλημα που αντιμετωπισα ηταν πως θα φορτισω την μπαταρια. Κοιτουσα για ποση ωρα τον φορτιστη και την μπαταρια και μου ηταν τελειως αδιανοητο για το πως θα γινει η φορτιση. Και να σκεφτείτε ότι σκεφτομουν ν αγορασω παραλληλα και μια δευτερη μπαταρια! Τελικα διαπισωσα από το βιβλιαρακι ότι βαζεις την μπαταρια στην μηχανή και συνδεεις τον φορτιστην με τη μηχανή κι ετσι φορτιζει. Αυτό ενδεχομένως κανει περιττή την αγορα δευτερης μπαταριας και θεωρω πλεονέκτημα τον τροπο φορτισης.

Εμπλεξα όμως και με το τριπόδι. Ποση ωρα εκανα για να μαθω πως μακραινουν τα ποδια του. Και σαν δεν φτανει αυτό βιδωσα την καμερα επανω της και δεν μπορουσα μετα να την βγαλω! Δυο ωρες παιδευομουν. Τελικα ειδα ότι ειχε ένα κολπακι που μαλλον ισχυει για όλα τα τριποδια και κανει παιχνιδακι την εξαγωγή της.

Οποτε σιγα σιγα παμε στην ιδια την καμερα. Το μεγαλο ζορυ είναι να μαθω πως θα προβαλω τα βιντεο μεσω του USTREAM. Αν καποιος εχει καποια σχετικη εμπειρια θα εκτιμουσα κάθε βοηθεια.

Zizik likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα