Soundbar ή κάτι άλλο;

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Καλησπερα σε ολους,
νεος στο φορουμ και γενικα νεος και στον χωρο του ηχου.

για να μην σας κουραζω θα ηθελα την βοηθεια σας-τα φωτα σας-την γνωμη σας πανω στο θεμα ηχος


λοιπον ειμαι προς αγορας μιας τηλεορασης sony συγκεκριμενα SONY KD-49XE9005 και θα ηθελα να την <<εμπλουτισω>> με εξτρα ηχο

στην αρχη σκεφτομουνα (και πιστευω ειναι και το καλυτερο) να στησω ενα home cinema σιγα σιγα και κομματι κομματι (πηγη-ενισχυτη-μπροστα ηχεια-κεντρικο-πισω ηχεια-γουφερ κτλ) αλλα υπαρχει ενα θεμα

το ολο σκηνικο θα ειναι στο σαλονι,ο χωρος ειναι περιπου 35-40 τμ και το προβλημα ειναι τα καλωδια,απο τα οποια θα εχω προβλημα με την γυναικα :hunter:

να σημειωσω οτι θελει και η ιδια κατι σε στυλ home cinema αλλα με οσο το λιγοτερο καλωδια μεσα στο σπιτι

επειτα απο ψαξιμο ειδα για ηχομπαρες (soundbar) αλλα ξερω οτι δεν εχουν καμια σχεση με ενα καλο στημενο home cinema

δυστυχως ομως απο ηχομπαρες (οπως και απο home cinema ) δεν εχω ιδεα

εχω βρει απο το ιντερνετ 2 ηχομπαρες αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν σε θεμα ηχου

η μια ειναι

YAMAHA YSR-2700

και η αλλη

JBL BAR 5.1 510W

H JBL μαρεσει γιατι εχει 2 αποσπωμενα ηχεια και μπορω να τα πηγαινε δεξια αριστερα οπου θελω ασυρματα


τα ερωτηματα μου ειναι

-αξιζει η αγορα σε τετοιες ηχομπαρες ή καποια αλλη που νομιζετε εσεις ?

- απο θεμα ηχου δεν με ενδιαφερει να γινει στουντιο απλα να υπαρξει μια καλη βελτιωση του ηχου της τηλεορασης γυρω απο το χωρο που θα καθομαστε

- ο χωρος ειναι περιπου 35-40 τμ (ενιαιο σαλονοτραπεζαρια)

- τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι καπου στα 700€ πανω κατω

- υπαρχει κατι αλλο εκτος απο ηχομπαρες που να αξιζει αλλα χωρις πολλα καλωδια?

σας ευχαριστω και ελπιζω στη βοηθεια-συμβουλη σας γιατι ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα


 



Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
μια ηχομπαρα εχει 1000 φορες καλυτερο ηχο απο την τηλεοραση και 100φορες χειροτερο απο ενα μικρο συστημα 5.1
αυτα πρεπει να εχεις υποψη σου.
την jbl την ακουσα στην εκθεση και ηταν παρα πολυ καλη.
σε αυτη θα πηγενα και εγω.
φαντασου περσυ ακουσα την yamaxa την ακριβη που εχει και atmos και καλα η οποια χωρις sub (γιατι πωλειται ξεχριστα ) δεν ελεγε μια και εκανε μια περισουσια .
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Εξαρτάται τι θέλεις να ακούσεις και πόσο το σύστημα 5.1 ή 7.1 θα το χρησιμοποιήσεις ή θα το χρησιμοποιείς.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
2
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας με βοηθησατε

και βεβαια το γνωριζω οτι καμια μα καμια σχεση δεν εχει μια ηχομπαρα με ενα καλο home cinema αλλα οπως ανεφερα το προβλημα μου ηταν τα καλωδια

και οπως ειπατε θα εχω σιγουρα καλυτερα ηχο απο την τηλεοραση αλλα σαφως χειροτερο απο ενα συστημα 5.1

για το JBL σκεφτομουνα και εγω για τον λογο οτι σπαει 2 ηχεια και τα τοποθετεις οπου θελεις
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αφού μάλλον δε σε βλέπω να ψάχνεσαι για αναβαθμίσεις και τα σχετικά,
γιατί δεν κοιτάς και κανένα ολοκληρωμένο σύστημα 5.1 με ασύρματα πίσω ηχεία?
Θα έχεις και το bluray player σου,το ραδιόφωνό σου,wifi,bluetooth..

Ψάχνοντας,είδα αυτό το Sony.Ταμάμ και με την τηλεόραση που θέλεις να πάρεις και με τα χειριστήρια που θα συνεργάζονται.
Και από τιμή είναι μέσα στο όριο που έθεσες.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Να υπενθυμίσω ότι αν το 5.1 θέλει μια φορά παραλληλόγραμμο και συμμετρικό χώρο, η ηχομπάρα τον απαιτεί δέκα φορές! Αλλιώς είναι μόνο για να τη "βλέπεις"... ;)

Αν θες "μόνο" πολύ μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τον ήχο της TV σου, υπάρχουν κι άλλες λύσεις, πχ:

- Ένα τέτοιο με δυο τέτοια η δυο τέτοια... ~ 650 με 700€.

- Ένα ζευγάρι τέτοια ... ~ 550€

(Αν σ' αρέσανε τα άσπρα, όλα βγαίνουνε σε κάτασπρο! :D )

Όλα παίζουνε πάρα πολύ καλύτερα απ' τις ηχομπάρες αλλά στέρεο.

Αν σου περισσεύει χώρος και καλή διάθεση, κι αυτό που λέει ο Τιμάρας πιο πάνω, λουκούμι φαίνεται! :drinks:
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
τι εννοουμε συμμετρικο χωρο ?

ο χωρος που θα μπει δλδ στο σαλονι ειναι ενιαιος χωρος κουζινα-σαλονι-τραπεζαρια περιπου 40 τμ
οποτε παιζει να γινει και <<βιτρινα>> η ηχομπαρα??

το 5.1 που ειπε ο φιλος Τιμαρας ειναι ασυρματα τα πισω ηχεια?
λογικα ομως θα πρεπει να συνδεθουν σε πριζα ρευματος τα ασυρματα σωστα?
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
τι εννοουμε συμμετρικο χωρο ?

ο χωρος που θα μπει δλδ στο σαλονι ειναι ενιαιος χωρος κουζινα-σαλονι-τραπεζαρια περιπου 40 τμ
οποτε παιζει να γινει και <<βιτρινα>> η ηχομπαρα??

το 5.1 που ειπε ο φιλος Τιμαρας ειναι ασυρματα τα πισω ηχεια?
** λογικα ομως θα πρεπει να συνδεθουν σε πριζα ρευματος τα ασυρματα σωστα?
Συμμετρικό χώρο εννοούμε παραλληλόγραμμο, (στρογγυλό :D αλλά πάντως) με εσένα και την ηχητική πηγή πάνω σε έναν από τους άξονες συμμετρίας...
Το αναζητάμε και στη μουσική και στο χόμ σίνεμα...
Η ηχομπάρα δουλεύει κατά τα 3/4 με τις ισόχρονες ανακλάσεις.
Αν λείπουν, η ηχομπάρα γίνεται "βιτρίνα"... Δεν ισαπέχεις απ' τους τοίχους...
Παραδείγματα (δυό σωστά, κι ένα χωρίς ελπίδα...).

1)


2)


3)


------

** Εννοείται πως θέλουν πρίζα για την ασύρματη μονάδα και τον ενισχυτή που περιέχουν. ;):D
------
Αν δεν εξασφαλίζεις τέτοια συμμετρία, η ηχομπάρα δεν είναι για σένα.
Δεν είναι ούτε και για μένα που εύκολα μπορώ να αλλάξω τη διαρύθμιση στους συμμετρικούς χώρους μου...
Προτιμώ λύσεις σαν αυτές που είπαμε πιο πάνω. 8-) Παίζουν δυνατότερα και τη μουσική μου (συνήθως...)

Προσανατολίσου σε στέρεο λύσεις κατ' αρχήν, με έναν AVR και προσθέτεις - αν τα χρειάζεσαι - surround ηχεία σιγά σιγά.

Αλλιώς μείνε "στέρεο". :wink:

(Κι εγώ έτσι παίζω τις "ταινίες μου"... :confused::eek::cool: :D
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
εμενα ο χωρος μου ειναι οπως η πρωτη φωτογραφια μονο που οπως κοιταμε την φωτο αριστερα εχει μια τζαμαρια αντι για τοιχο και 1,5 μετρο πισω απο τον καναπε ξεκιναει η κουζινοτραπεζαρια

ειναι ενιαος ο χωρος σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια

οποτε ξεχναω την ηχομπαρα?

το αλλο προβλημα ειναι οτι ο χωρος εχει μια μπριζα εκει που ειναι η τηλεοραση και αλλη μια στο πλαι του καναπε με αποτελεσμα να μην φτανει να συνδεσω τα ασυρματα ηχεια
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Βέβαια να σου πω και κάτι άλλο?
Είπε η σύζυγος ότι δε θέλει καλώδια.Εσύ είπες εντάξει.Θα βάλουμε ασύρματα.
Τα ασύρματα θέλουν και αυτά καλώδια όμως και για να πας σε ασύρματα έχεις περιορισμένες επιλογές του τι θα αγοράσεις.

Υπάρχει η λύση του τρέχω τα καλώδια με καναλάκι στο σοβατεπί ή τα κρύβω στη σκωτία του γύψινου και εκεί έχεις επιλογές που περιορίζονται μόνο από το χρηματικό όριο που εσύ βάζεις!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Και υπάρχουν και ηχεία low profile που τα κρεμάς στον τοίχο χωρίς να χρειάζονται βάσεις οπότε είναι και ομορφούλια.
Παράδειγμα

Arena 120.jpeg
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
ο χωρος μου ειναι οπως η πρωτη φωτογραφια
:thumbsup:

οποτε ξεχναω την ηχομπαρα?
Αφού είναι κανονικός ο χώρος, δεν την ξεχνάς.
:thumbsup: :)

Τα ασύρματα θέλουν και αυτά καλώδια όμως
;)

Υπάρχει η λύση του τρέχω τα καλώδια
:wink::thumbsup:

-------

Η, είσαι ό τυχερός που μπορεί να χαρεί αυτήν νέα ηχομπάρα της JBL,
που είναι ωραία, καθαρή και νοικοκυρεμένη λύση! ;) Με τα ασύρματα επαναφορτιζόμενα
σαράουντ, φαίνεται "μούρλια"! :p

Αρκεί οι στάθμες που μπορεί να δώσει να υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις σου!
(Τώρα, JBL και να μην μπορεί να φωνάξει, δε βρίσκεις συνήθως! :drinks: )

Αλλά ρώτα εδώ μέσα, είναι κάποιοι που την ακούνε καθημερινά! :smile:
 
Last edited:

Μηνύματα
8
Reaction score
2
παιδια πραγματικα με εχετε βοηθησει με τις λυσεις σας και σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

για την ηχομπαρα οκ ειναι ομορφη,μου αρεσει που εχει αποσπωμενα ηχειακια και πιστευω οτι θα με καλυψει και στον ηχο καθως δεν εχω τρελες απαιτησεις απλα να βελτιωνει τον ηχο την τλεορασης.

και τα ασυρματα που μου προτεινετε πιστευω ειναι οκ και με καποιο καναλακι σιγουρα θα εκανα δουλιτσα αλλα μαλλον για την ηχομπαρα με βλεπω..

το καλο ειναι οτι δεν βιαζομαι για αγορα οποτε θα εχω χρονο να το σκεφτω και να <<φιλτραρω>> και τις προτασεις σας
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
το καλο ειναι οτι δεν βιαζομαι για αγορα οποτε θα εχω χρονο
Σε λίγες μέρες θα διαβάσεις το τεστ της JBL Bar5.1 στο περιοδικό ΗΧΟΣ.
Επίσης θα υπάρχει για ακρόαση σε κάποια καταστήματα.
Θα ενημερώσω σχετικά.
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top