1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Soundbar ή κατι αλλο....

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΗΧΕΙΑ HOME CINEMA' που ξεκίνησε από το μέλος Sakis37, στις 5 Δεκεμβρίου 2017 at 16:56.

1. Sakis37

Καλησπερα σε ολους,
    νεος στο φορουμ και γενικα νεος και στον χωρο του ηχου.

για να μην σας κουραζω θα ηθελα την βοηθεια σας-τα φωτα σας-την γνωμη σας πανω στο θεμα ηχος

λοιπον ειμαι προς αγορας μιας τηλεορασης sony συγκεκριμενα SONY KD-49XE9005 και θα ηθελα να την <<εμπλουτισω>> με εξτρα ηχο

στην αρχη σκεφτομουνα (και πιστευω ειναι και το καλυτερο) να στησω ενα home cinema σιγα σιγα και κομματι κομματι (πηγη-ενισχυτη-μπροστα ηχεια-κεντρικο-πισω ηχεια-γουφερ κτλ) αλλα υπαρχει ενα θεμα

το ολο σκηνικο θα ειναι στο σαλονι,ο χωρος ειναι περιπου 35-40 τμ και το προβλημα ειναι τα καλωδια,απο τα οποια θα εχω προβλημα με την γυναικα :hunter:

να σημειωσω οτι θελει και η ιδια κατι σε στυλ home cinema αλλα με οσο το λιγοτερο καλωδια μεσα στο σπιτι

επειτα απο ψαξιμο ειδα για ηχομπαρες (soundbar) αλλα ξερω οτι δεν εχουν καμια σχεση με ενα καλο στημενο home cinema

δυστυχως ομως απο ηχομπαρες (οπως και απο home cinema ) δεν εχω ιδεα

εχω βρει απο το ιντερνετ 2 ηχομπαρες αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν σε θεμα ηχου

η μια ειναι

YAMAHA YSR-2700

και η αλλη

JBL BAR 5.1 510W

H JBL μαρεσει γιατι εχει 2 αποσπωμενα ηχεια και μπορω να τα πηγαινε δεξια αριστερα οπου θελω ασυρματα

τα ερωτηματα μου ειναι

-αξιζει η αγορα σε τετοιες ηχομπαρες ή καποια αλλη που νομιζετε εσεις ?

- απο θεμα ηχου δεν με ενδιαφερει να γινει στουντιο απλα να υπαρξει μια καλη βελτιωση του ηχου της τηλεορασης γυρω απο το χωρο που θα καθομαστε

- ο χωρος ειναι περιπου 35-40 τμ (ενιαιο σαλονοτραπεζαρια)

- τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι καπου στα 700€ πανω κατω

- υπαρχει κατι αλλο εκτος απο ηχομπαρες που να αξιζει αλλα χωρις πολλα καλωδια?

σας ευχαριστω και ελπιζω στη βοηθεια-συμβουλη σας γιατι ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα

2. Zizik

Zizik Smurfer
    Moderator

Καλώς ήρθες!

Αυτή την έπαιρνα. :)

Αρκεί να αποδεχθείς οτι καμία ηχομπάρα δεν μπορεί να υποκαταστήσει ένα κανονικό 5.1 σύστημα.

3. George Sakkas

+1

4. klamia71

μια ηχομπαρα εχει 1000 φορες καλυτερο ηχο απο την τηλεοραση και 100φορες χειροτερο απο ενα μικρο συστημα 5.1
    αυτα πρεπει να εχεις υποψη σου.
    την jbl την ακουσα στην εκθεση και ηταν παρα πολυ καλη.
    σε αυτη θα πηγενα και εγω.
    φαντασου περσυ ακουσα την yamaxa την ακριβη που εχει και atmos και καλα η οποια χωρις sub (γιατι πωλειται ξεχριστα ) δεν ελεγε μια και εκανε μια περισουσια .

5. CRISS

Εξαρτάται τι θέλεις να ακούσεις και πόσο το σύστημα 5.1 ή 7.1 θα το χρησιμοποιήσεις ή θα το χρησιμοποιείς.

6. klamia71

7. Sakis37

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας με βοηθησατε

και βεβαια το γνωριζω οτι καμια μα καμια σχεση δεν εχει μια ηχομπαρα με ενα καλο home cinema αλλα οπως ανεφερα το προβλημα μου ηταν τα καλωδια

και οπως ειπατε θα εχω σιγουρα καλυτερα ηχο απο την τηλεοραση αλλα σαφως χειροτερο απο ενα συστημα 5.1

για το JBL σκεφτομουνα και εγω για τον λογο οτι σπαει 2 ηχεια και τα τοποθετεις οπου θελεις

Zizik likes this.
  8. Timaras

Timaras *****

Αφού μάλλον δε σε βλέπω να ψάχνεσαι για αναβαθμίσεις και τα σχετικά,
    γιατί δεν κοιτάς και κανένα ολοκληρωμένο σύστημα 5.1 με ασύρματα πίσω ηχεία?
    Θα έχεις και το bluray player σου,το ραδιόφωνό σου,wifi,bluetooth..

Ψάχνοντας,είδα αυτό το Sony.Ταμάμ και με την τηλεόραση που θέλεις να πάρεις και με τα χειριστήρια που θα συνεργάζονται.
    Και από τιμή είναι μέσα στο όριο που έθεσες.

sterkon likes this.
  9. sterkon

Να υπενθυμίσω ότι αν το 5.1 θέλει μια φορά παραλληλόγραμμο και συμμετρικό χώρο, η ηχομπάρα τον απαιτεί δέκα φορές! Αλλιώς είναι μόνο για να τη "βλέπεις"... ;)

Αν θες "μόνο" πολύ μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τον ήχο της TV σου, υπάρχουν κι άλλες λύσεις, πχ:

- Ένα τέτοιο με δυο τέτοια η δυο τέτοια... ~ 650 με 700€.

- Ένα ζευγάρι τέτοια ... ~ 550€

(Αν σ' αρέσανε τα άσπρα, όλα βγαίνουνε σε κάτασπρο! :D )

Όλα παίζουνε πάρα πολύ καλύτερα απ' τις ηχομπάρες αλλά στέρεο.

Αν σου περισσεύει χώρος και καλή διάθεση, κι αυτό που λέει ο Τιμάρας πιο πάνω, λουκούμι φαίνεται! :drinks:

Μοιραστείτε τη σελίδα