Soundlab MiniStat in action!...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524


Σήμερα το απόγευμα, μαζί με δύο φίλους, είχαμε προγραμματισμένη επίσκεψη στου Λουκά Στεφανίδη, αυτή τη φορά όχι όμως με σκοπό να να ακούσουμε μουσική στο κυρίως σύστημά του, αλλά για να ακούσουμε τα μικρά της παρέας, τα Soundlab MiniStat.

...
 








Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Δεν ξέρω πώς παίζουν και πόσο κάνουν, αλλά είναι, μακράν, τα πιο αντιπαθητικά εμφανισιακά ηχεία που έχω δει. Σαν σόμπες υγραερίου... Χάλια!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν ξέρω πώς παίζουν και πόσο κάνουν, αλλά είναι, μακράν, τα πιο αντιπαθητικά εμφανισιακά ηχεία που έχω δει. Σαν σόμπες υγραερίου... Χάλια!

...
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Από ποιά μεριά μπρε; :114:

...
Αριστερα.Δεξια δεν ειναι ο Στεφανιδης ? Μια φορα να κανετε και ...ονομαστικη παρουσιαση οταν μαζευοσαστε για ακροασεις παραπονο το χουμε.:137:

Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου με αγωνια..:137:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αριστερα.Δεξια δεν ειναι ο Στεφανιδης ? Μια φορα να κανετε και ...ονομαστικη παρουσιαση οταν μαζευοσαστε για ακροασεις παραπονο το χουμε.:137:
Δεξιά Guybrash, αριστερά Μπαρτζόκας. Εγώ και ο Στεφανίδης είμαστε ντροπαλοί. :120:

...
 



Μηνύματα
436
Reaction score
0
Καλά, τόσο μεγάλος δείχνω; :D

Και περνιέμαι και για τζόβενο...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Καλά, τόσο μεγάλος δείχνω; :D

Και περνιέμαι και για τζόβενο...
Μπα μια χαρα εισαι..:137:..απλως ειχα ξαναδει τη φωτογραφια (οχι τη συγκεκριμενη ) σε μια συζητηση που παλι αφορουσε το συστημα του Στεφανιδη και νομιζα οτι ειναι αυτος.Θα βαλω τον Κοkar να φτιαξει κανα φωτογραφικο αρχειο για ολους μου φαινεται.Ανανεωμενη εκδοση..για να μην μπερδευομαστε !!! :138:

Τελος off topic...μπας και γραψει τιποτα ο Τσαρος (ο ντροπαλος :138:)και για την αποδοση των ηχειων.
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Άμα πας δίπλα, η photo gallery έχει κάμποσες.

Ο Κώστας μ' έχει περιποιηθεί δεόντως εκεί!


Μάλλον θα λες για τη φωτογραφία που μ' έβγαλε ο Παναγιωτίδης, για να φανεί πόσο ψηλό ήταν το ηχείο.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Άμα πας δίπλα, η photo gallery έχει κάμποσες.

Ο Κώστας μ' έχει περιποιηθεί δεόντως εκεί!


Μάλλον θα λες για τη φωτογραφία που μ' έβγαλε ο Παναγιωτίδης, για να φανεί πόσο ψηλό ήταν το ηχείο.
yeap..αυτη !! :137:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Λοιπόν τα MiniStat είναι άσχημα ηχεία.
ΟΚ, αλλά αφ' ενός δεν θα τα πάμε και στα καλλιστεία και αφ' ετέρου με την σίτα μπροστά είναι σαν ένα οποιοδήποτε ηχείο.

Πριν τα δω από κοντά και πριν τα ακούσω, είχα την εύλογη απορία, για ποιόν λόγο ένα ηχείο όπως αυτό της μικρής σειράς της soundlab, με περιορισμένο εύρος χαμηλά, κατά δήλωση της εταιρείας φτιαγμένο όχι μόνο για μουσική αλλά και για κινηματογράφο, κοστίζει γύρω στις 2500-3000 ευρώ. Τελικά οφείλω να ομολογήσω ότι μερικά πράγματα δεν είναι τόσο εύκολο να αξιολογηθούν και να μεταφραστούν σε χρήμα.

Για να εκτιμήσει κάποιος τον ήχο ενός τέτοιου ηχείου, πρέπει να έχει μια ανάλογη εμπειρία από ηλεκτροστατικά ηχεία, αλλά όχι αντίστοιχης κατασκευής. Είναι παράδοξο αλλά ηχητικά, το συγκεκριμένο ηχείο μου έφερνε περισσότερο σε ένα μικρό full range ηλεκτροστατικό, παρά σε ένα υβρίδιο του οποίου μάλιστα η μονάδα μεσαιοϋψηλών ξεκινά να παίζει από τους 950 κύκλους. Πιθανώς να είναι η διακριτική παρουσία και η σχετικά περιορισμένη απόκριση του μεγαφώνου χαμηλά ή κάποιο κόλπο στο κρος που δεν το γνωρίζω. Γεγονός είναι ότι το μικρούλι, διατηρεί τον ηχητικό χαρακτήρα της εταιρίας και αυτό είναι αρκετά σημαντικό για όποιον εκτιμά τον ήχο ενός ηλεκτροστατικού παλαιάς κοπής και ο νοών νοείτω...

Καθώς είναι αρκετά ευαίσθητο (94dB/W/m), έφτανε εύκολα σε επίπεδο φασαρίας με τους atmasphere των 30 Watt. Παρόλα αυτά ποτέ δεν τσίριξε, δεν κούρασε, δεν ενόχλησε, ούτε καν με τις βάρβαρες μουσικές των... γειτόνων.

Ναι, μεσοχαμηλά υπάρχει θέμα. Μου έλειψε σώμα, μου έλειψε και χαμηλό. Αυτομάτως το ηχείο γίνεται συγκεκριμένων προδιαγραφών, που σημαίνει ότι το πρόγραμμα που θα αποδώσει σωστά περιορίζεται. Όμως ούτως ή άλλως, δεν περιμένεις ποτέ από ένα ηχείο τέτοιου μεγέθους πλήρη κάλυψη του φάσματος. Αναλόγως το μέγεθος του χώρου ακρόασης και την τοποθέτηση, το θέμα χαμηλές συχνότητες θα αντιμετωπιστεί, άλλες φορές με επιτυχία και άλλες με αποτυχία. Η ηλεκτροστατική μονάδα ειδικά με τις περίεργες γρίλιες (acoustical lens τα λέει η εταιρία), έχει τεράστια διασπορά, με αποτέλεσμα, σε αυτόν τον τομέα, να σου δίνει την αίσθηση ενός πολύ μεγαλύτερου ηχείου, δημιουργώντας μια πολύ ευρεία εικόνα.

Δεν πρόκειται για το ηχείο που θα ταρακουνήσει τον χώρο ακρόασης, δεν είναι ένα ηχείο που θα κάνει εντύπωση με το συχνοτικό του εύρος. Όμως είναι ένα μουσικό ηχείο, με έμφαση στις σωστές, καθαρές και ξεκούραστες μεσαιοϋψηλές. Θα χαρακτήριζα το ηχειάκι αυτό, ως το ηλεκτροστατικό των μικρών χώρων. Για όσους αγαπούν τον ήχο της ηλεκτροστατικής μεμβράνης αλλά δεν μπορούν να βάλουν τα ανάλογα ηχεία στον χώρο τους, μάλλον είναι μονόδρομος. Με λίγη προσοχή στην τοποθέτηση και ένα καλό sub, θα καλύψει φυσικά τις ανάγκες οποιουδήποτε προγράμματος.

Τελικά αξίζει τα λεφτά του; Ποιός ξέρει; Αυτό πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων. :126:

...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top