source hdmi2 not supported

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδια καλησπερα.
ειχα τον προβολεα επσον9000 , av receiver marantz sr6006 και media player dune hd solo lite.
αλλαξα χθες τον προβολεα και πηρα τον επσον 9300 και χωρις να πειραξω τιποτα αλλο οταν γυριζω το source στον ενισχυτη για να παιξω απτο dune μου βγαζεδι την αρχικη του οθονη οτι ξεκιναει και σε λιγα δευτερολεπτα μαυριζει και λεει SOURCE: HDMI2 NOT SUPPORTED

ΤΙ ΚΑΝΩ???
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Βγαλτα ολα εκτος ρευματος για λιγη ωρα, ξεσυνδεσε ολα τα hdmi, ξανασυνδεσε τα και βαλτα παλι στο ρευμα να δεις, επαθα κατι παρομοιο και το λυσα κατ αυτον τον τροπο.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δοκίμασε με το καλώδιο κατευθείαν στον επσον
Έτσι θα δεις εάν έχεις σήμα από εκεί
Οπότε θα φταίει ο μαραντζ
Αλλιώς δοκίμασε άλλο καλώδιο κ βλεποβλέ
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Δοκίμασε με το καλώδιο κατευθείαν στον επσον
Έτσι θα δεις εάν έχεις σήμα από εκεί
Οπότε θα φταίει ο μαραντζ
Αλλιώς δοκίμασε άλλο καλώδιο κ βλεποβλέ
Εφόσον αυτό έγινε με τη αλλαγή του προβολέα μου φαίνεται τεράστια σύμπτωση να έπαθε κάτι ο μαραντζ εκείνο το λεπτό που απλά έβγαλα τον ένα προβολέα κ έβαλα τον άλλο.
Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε και θα επανελθω
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Λπιπον παιδιά κοίταξε τί τρελο γίνεται.
Στον ενισχυτή έχω δύο εξόδους hdmi .
Στη μια έχω την τηλεόραση και στην άλλη τον προτζεκτορα.
Ανοίγω λοιπον τον προτζεκτορα μόνο και μου βγάζει το μήνυμα που γράφω επανω Hdmi not supported.

Έτσι όπως είναι ,ανοίγω και την τηλεόραση και ξαφνικά δίνει εικόνα και στο προτζεκτορα κανονικά. Και στη τηλεόραση ταυτοχρονα.
Κλεινω την τηλεόραση για να μείνει η εικόνα του προτζεκτορα και πάλι μαυρίζει και λέει hdmi not suporteds.

Τι κάνουμε τώρα;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μήπως ο προβολέας είναι ρυθμισμένος να δέχεται λανθασμένη ανάλυση;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Μήπως ο προβολέας είναι ρυθμισμένος να δέχεται λανθασμένη ανάλυση;
Όταν αλλάζω source και βάζω chromcast η κάτι άλλο δείχνει κανονικα
Ή στην μαύρη οθόνη που λέει.not supported πατάω τις ρυθμίσεις του ενισχυτή και μου τις βγάζει στον προβολέα κανονικα
 
Last edited:




Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Τι να σου πω για προβλημα handshake μεταξυ τους φαινεται δοκιμασες αλλαγη καλωδιου;
Όσο έχω ανοιχτή τη τηλεόραση δουλεύει κ ο προβολέας
Μπαίνω ρυθμίσεις ενισχυτή στο signal information της τηλεορασης και λέει πάνω πάνω HDMI.
Μπαίνω κ στου προβολέα και λέει HDMI 3D
Όμως στον προβολέα έχω βάλει 2,D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δοκίμασες με τι υλικό ;;
[DOUBLEPOST=1548189353][/DOUBLEPOST]Δοκίμασε με μικρό καλώδιο σε μήκος κατευθείαν δίπλα στον προβολέα
Μόνο έτσι θα μάθεις
Κατευθείαν από την πηγή
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Δοκίμασες με τι υλικό ;;
Mono fullHD 2D έχω τίποτα άλλο

Λπιπον παω στις ρυθμίσεις του ενισχυτη στο monitor out και βάζω μόνο τον προβολέα. Ενώ πριν ήταν dual.
Η τηλεόραση μαυρίζει πάει σε standby mode και ο προβολέας δείχνει κανονικα.
Με.το που κλείσω την τηλεόραση σβήνει και η εικόνα του προβολέα και λέει πάλι hdmi not supported.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μήπως εχει ενεργό το arc και αυτό τον μπερδεύει για κάποιο λόγο;
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μήπως εχει ενεργό το arc και αυτό τον μπερδεύει για κάποιο λόγο;
Αυτη θα ηταν η επομενη ερωτηση μου.

Το ειχα κι εγω αυτο το προβλημα αλλα οταν εκλεινα την τηλεοραση η εικονα απ το media player εμενε. Αυτο το πραγμα δε γινοταν στην αρχη αργοτερα επιδεινωθηκε η κατατασταση και μου εκανε αυτα τα κουλα. Ειδα μαλιστα διαφορες στη συμπεριφορα οταν αλλαζα τα firmware στο media player (Netgear ntv 550). Οταν το δωσα και πηρα dine ησυχασα απ αυτο το φαινομενο οποτε σκεφτηκα οτι για καποιο λογο στην πορεια του χρονου αποδυναμωθηκε η ενταση στην εξοδο της hdmi του netgear αν υπαρχει κι ειναι δυνατον κατι τετοιο, κατι αλλο δε μπορεσα να σκεφτω γιατι καμια αλλη πηγη δε μου το κανε αυτο.

Και κατι αλλο, με τι σειρα ανοιγεις τις συσκευες;
 
Last edited:


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Κάτι ακόμα.
Πατοντας στο χειριστήριο του προβολέα το hdmi link
Μου γράφει ένα πίνακα
Device connections
Type name . Source
Player chromecast HDMI2

Εγώ έχω chromcast όντως ,στην HDMI3 είσοδο του ενισχυτη.
Και το καλώδιο που συνδέει τον ενισχυτή με τον προβολέα είναι στην HDMI2 εισοδο του προβολέα.

ΟΜΩΣ εγώ έχω τον ενισχυτή με source το media player dune. Και οχι το chromecast.
Γιατί μου βγάζει το δεύτερο;
[DOUBLEPOST=1548252268][/DOUBLEPOST]Επίσης στις ρυθμίσεις του προβολέα βλέπω και αυτά.
Πρέπει εκεί να αλλάξω κάτι;

IMG_20190123_160406.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top