Spotify vs Internet Radio 160K ποιότητα

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Αγόρασα τα ηχεία (jbl 308), εκανα συνδρομή στο Spotify και απολαμβάνω τη μουσική.

Μια μέρα έβαλα Best radio 92,6 (ηλεκτρονική μουσική) μέσω εφαρμογής στο κινητό στα 160Κ να ακούσω αγαπημένους Έλληνες ραδιοφωνικούς παραγωγούς.

Εκεί που παίζουν τα ωραία κομμάτια λέω κάτσε να κάνω Shazam να τα ακούσω και από το Spotify και να τα βάλω στις λίστες μου.

Βάζω ένα κομμάτι στο ράδιο και αμέσως στο Spotify.

Από το ίντερνετ ράδιο ακούγεται πολύ καλύτερα, πιο ζωντανό, πιο λεπτομερή, πιο γεμάτο, πιο μπάσο και δυνατό, όσα κομμάτια και να έκανα σύγκριση.
Στο Spotify ακούγεται καλά αλλά σε σχέση με το streaming radio στα 160Κ λιγο ψόφιο.

Πως γίνεται αυτό? Κάνω κάτι λάθος?
Σημείωση ότι έβαλα στο Spotify την υψηλότερη ποιότητα.
(Ελπίζω να είμαι σε σωστό νήμα)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Bit για bit perfect δεν παιζει ουτε το spotify και σιγουρα ουτε και το ραδιοφωνο. Το καθενα φορτωνει το equaliser που προτιμα. Οι δικες σου προτιμησεις πανω στο συστημα σου απλα συμπιπτουν με αυτες του ραδιοφωνου.

Μπορει να καεις στην κολαση γιαυτο. Να το προσεξεις.

:p
 

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Bit για bit perfect δεν παιζει ουτε το spotify και σιγουρα ουτε και το ραδιοφωνο. Το καθενα φορτωνει το equaliser που προτιμα. Οι δικες σου προτιμησεις πανω στο συστημα σου απλα συμπιπτουν με αυτες του ραδιοφωνου.

Μπορει να καεις στην κολαση γιαυτο. Να το προσεξεις.

:p
Με αυτά που μαθαίνω να καώ να ησυχάσω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Αγόρασα τα ηχεία (jbl 308), εκανα συνδρομή στο Spotify και απολαμβάνω τη μουσική.
Αυτό είναι το μόνο που μετράει.

Τα υπόλοιπα περί συγκρίσεων υπηρεσιών και ηχοκριτικής, δε τα χρειάζεσαι..

Αν σώνει και καλά θες ποιότητα red book τότε παίξε tidal, αλλά η μουσική του βιβλιοθήκη είναι τραγικά υποδεέστερη του Spotify, οπότε οφείλεις να αναρωτηθείς αν κυνηγάς να ακούς τις μουσικές σου, ή αν μπήκες στο χόμπι του ατελείωτου κυνηγιού της "πχιότητας".
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Αν σώνει και καλά θες ποιότητα red book τότε παίξε tidal, αλλά η μουσική του βιβλιοθήκη είναι τραγικά υποδεέστερη του Spotify
τώρα τελευταία στο tidal βρίσκω σχεδόν ότι θέλω. Δε ξέρω αν είναι τυχαίο ή έχει μεγαλώσει η "δισκοθήκη" του αρκετά :unsure: .
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
τώρα τελευταία στο tidal βρίσκω σχεδόν ότι θέλω. Δε ξέρω αν είναι τυχαίο ή έχει μεγαλώσει η "δισκοθήκη" του αρκετά :unsure: .
μαλλον οι μουσικες προτιμησεις σου τυχαινει να καλυπτονται απο το tidal. Το θεμα ειναι ποτε το spotify θα βγαλει hi-fi εκδοση ,προφανως με το αναλογο αντιτιμο. Οσο για την συγκριση ραδιοφωνου με spotify......ενταξει οταν συγκρινεις 320Κ με 160Κ και μεσα απο αυτες τις πηγες (ειδικα στον συγκεκριμενο σταθμο η επεμβαση στον ηχο πρεπει να θυμιζει χασαπη που κοβει μπριζολιδια),δεν μπορεις να εχεις αξιοπιστα αποτελεσματα.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Ακούγεται καλύτερα το Spotify σε σύγκριση με το internet radio ακόμα και σε σταθμούς που εκπέμπουν σε 320Κ.
Αλλά μην ασχολείσαι με συγκρίσεις, έχει τόση μουσική το spotify....
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το σποτιφάι έχει (δυστυχώς) απαράδεκτους πλέιερς, τόσο σε pc όσο και σε κινητό. Εκεί είναι το πρόβλημά του κι όχι στην ποιότητα των αρχείων του (imho). Ακούγοντας σποτιφάι μέσα από το foobar η διαφορά είναι τεράστια, τώρα περιμένω να κάνω δοκιμή και μέσα από volumio.

Δεν υπάρχει εφαρμογή που να στριμάρει σποτιφάι, δεν ξέρω γιατί δεν δίνει η εταιρία αυτή την επιλογή σε τρίτους. Οι άλλες υπηρεσίες (tidal, qobuz) στριμάρονται μέσα από uapp για παράδειγμα (δεν το έχω δοκιμάσει όμως).
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Το σποτιφάι έχει (δυστυχώς) απαράδεκτους πλέιερς, τόσο σε pc όσο και σε κινητό. Εκεί είναι το πρόβλημά του κι όχι στην ποιότητα των αρχείων του (imho). Ακούγοντας σποτιφάι μέσα από το foobar η διαφορά είναι τεράστια, τώρα περιμένω να κάνω δοκιμή και μέσα από volumio.
ναι ειναι αληθεια οτι η εφαρμογη για pc στερειται την βασικη δυνατοτητα για usb διαχειρηση σε συνεργασια με το usb dac (προφανως για να ακουει καποιος απο pc παιζει με usb dac,ελαχιστοι ακουν απο την καρτα ηχου).
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Υπάρχει ένα plugin το foo_input_spotify αλλά πολύ φοβάμαι πως δε λειτουργεί πλέον, τουλάχιστο σε μένα εδώ και 2 μήνες, πριν λειτουργούσε κανονικά. Δεν έχω ψάξει να δω τι φταίει, αν το πρόβλημα είναι δικό μου, διότι αποφάσισα να πάω σε λύση raspberry + volumio ώστε να μην χρησιμοποιώ το pc.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
κοιτα εδω,αλλα δεν ειχα το χρονο να το ψαξω


παντως ειναι περιεργο που το spotify δεν εχει ασχοληθει με την αναπαραγωγη με usb dac και να βαλει την δυνατοτητα να ρυθμισεις καποια πραγματα.Ισως το κανουν οταν βγαλουν την hi-fi εκδοση (ποτε?) για την ωρα μαλλον ασχολουνται για το πως θα κοψουν τις οικογενειακες συνδεσεις .......... το μαθατε πιστευω οτι απο τον επομενο μηνα θα ζητουν επιβεβαιωση θεσης με το google maps,οποτε αν δεν μενεις στο ιδιο σπιτι,τελος.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
παντως ειναι περιεργο που το spotify δεν εχει ασχοληθει με την αναπαραγωγη με usb dac και να βαλει την δυνατοτητα να ρυθμισεις καποια πραγματα.Ισως το κανουν οταν βγαλουν την hi-fi εκδοση (ποτε?) για την ωρα μαλλον ασχολουνται για το πως θα κοψουν τις οικογενειακες συνδεσεις .......... το μαθατε πιστευω οτι απο τον επομενο μηνα θα ζητουν επιβεβαιωση θεσης με το google maps,οποτε αν δεν μενεις στο ιδιο σπιτι,τελος.
Μα δε χρειάζεται καν να ασχοληθεί με την ανάπτυξη της δικής του εφαρμογής, υπάρχει και λειτουργεί για όποιον τη θέλει. Το audiophile κοινό έχει τους δικούς του πλάιερς και αρκεί το σποτιφάι να δώσει πρόσβαση στη βάση δεδομένων του σε αυτούς πχ foobar, jriver και σε κινητά uapp, neutron κτλ.

Όσον αφορά την τιμολόγηση θα έλεγα πως τα 7€ για όσα προσφέρει (σε σχέση με τη μουσική) είναι πολύ λίγα αν σκεφτείς πως ένα άλμπουμ σε download κοστίζει πλέον πάνω από 10€ και κατά 99% θα το βρεις στο spotify. Ας αλλάξουν πολιτική, ας σταματήσουν το οικογενειακό πακέτο κι ας το μετατρέψουν σε "πακέτων φίλων" με 3 συνδέσεις στην ίδια τιμή. Το να ζητούν πρόσβαση στο gps της συσκευής είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
 

Μηνύματα
65
Reaction score
20
7 ευρώ? Εγώ γιατί πλήρωσα 10 λίρες?
Post automatically merged:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια μήπως κατανοήσω τι παίζει με δαύτους και γενικότερα με την ποιότητα ήχου.

Γνωρίζω ότι αν το ψάξεις δεν υπάρχει τελειωμός στην ποιότητα και τις απόψεις, απλά ήλπιζα ότι η επιλογή spotify είναι η καλύτερη τουλάχιστον σε σχέση με το δωρεάν ράδιο ή youtube και τουλάχιστον για τα δικά μου ακούσματα, δηλαδή στα αφτιά μου.
 
Last edited:


Μηνύματα
65
Reaction score
20
Ναι 9,99, μήπως έκανα κανένα οικογενειακό δεν πρόσεξα.
Βασικά έκανα επανασύνδεση.
Θα το κοιτάξω τώρα
Post automatically merged:

Spotify premium έχω.
Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο με λιγότερα χρήματα
 
Last edited:

Μηνύματα
296
Reaction score
546
το 9.99 είναι λίγο παράδοξο.
Στην σελίδα του spotify έχει 6.99€ το premium
10.99 δίνω για οικογειακό 5 άτομα οπότε δύσκολο να είναι 9.99 για έναν. κοίταξε το μην έγινε κάνα λάθος!
 

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Spotify Premium free trial.
If you're new to Spotify, you can take advantage of a free 30-day trial of Spotify Premium. After your trial, if you want to upgrade from the free version of Spotify to paid Premium membership (£9.99 a month), there's normally an introductory offer available such as 'three months for 99p'.18 Apr 2019
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top