Squid Game vs. Alice in Borderland



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Τα είδα και τα δύο. Το καλαμάρι είχε 2-3 καλά επεισόδια , δυστυχώς όμως πήρα χαμπάρι νωρίς το τι συμβαίνει (no spoilers) συνεπώς, μιας και δεν είμαι κανένας Αϊνστάιν, φαντάζομαι ότι θα "χαλάσει' αρκετους που θα καταλαβουν γρήγορα τι έχει συμβεί.

Το ιαπωνικό είναι περισσοτερο συνταγή λοστ, έχει ερωτήσεις, έχει φλασμπακ, εχει κωλαρακια ! Έχει γρίφους, τεσπά δεν είναι ένα απλό bloodbath. Έχει ελλατωματα (πχ δεν αντεχω τον πρωταγωνιστή) αλλά πιστεω ότι το support cast είναι καλύτερο.

Ο πρωταγωνιστής στο καλαμάρι πάντως ειναι πολύ καλός ηθοποιός.

Για να μην τρελαθουμε πάντως και τα δύο είναι μετρια.
 


Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.619
Έχω δει μόνο squid game έως το 6ο επεισόδιο και έχω βαρεθεί τη ζωή μου..

Καμία αγωνία αν και θα έπρεπε με βάση την υπόθεση.
Μέτριο, δεν βλέπω το λόγο του hype..

Όντως εκεί στο 5o ψιλιάζεσαι τι παίζει..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.861
....... εβλεπα το σκουιντ γκειμ ...μεχρι που χτες τελειωσαν οι μπαταριες του τηλεκοντρολ της τιβι....... 🐒
θα το προτιμουσα σε ταινια διοτι, εχει ενδιαφερον, αλλα παει πολυ αργα..
το αλις ιν μποντερλαντ δεν μου κανει καν αισθηση.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Για το ''παιχνίδι'' με τους βόλους και μόνο αξίζει να το δει κάποιος όλο,ήδη αυτό το επεισόδιο περνάει στα κορυφαία όλων των σειρών
Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!

Επίσης το Alice είναι αρκετά βαρετό!

Ισως αν τα είχα δει με άλλη σειρά ίσως να ήταν διαφορετικά.
Σαν να βλέπεις το χόμπιτ μετά τον άρχοντα!
 


Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.500
Το squid game το ξεκίνησα ένα βράδυ κατά τις δώδεκα με τη γυναίκα χαλαρά και μόλις έπεσε για ύπνο το τελείωσα όλο μέχρι το πρωί. Δεν θυμάμαι από ποτέ είχα να κάτσω τόσες ώρες συνεχόμενες να δω σειρά.... Φυσικά και αρκετά νωρίς σου δίνει την ευκαιρία να καταλάβεις τι παίζει, όπως είπε και ο @Ndis δεν θέλει να είσαι και Αϊνστάιν, αλλά και πάλι με κράτησε. Βέβαια είμαι συνηθισμένος στην κορεατικη αισθητική μιας και παρακαλουθω και άλλες κορεατικές σειρές και ταινίες αλλά νομίζω ότι και για κάποιον αμύητο είναι εύπεπτο.
Από την άλλη πλευρά ενώ είμαι φανατικός της ιαπωνικής κουλτούρας τόσο της παραδοσιακής όσο και της pop culture και είμαι εξίσου συνηθισμένος στην ομολογουμένως παράξενη για εμάς τους δυτικούς αισθητική τους δεν έχω καταφερει ακόμα να δω ολόκληρο το πρώτο επεισόδιο του Alice in borderland μετά από τρεις προσπάθειες... Τώρα τελευταία ακούω ότι τελικά είναι ένα διαμαντακι και θα κάνω μάλλον άλλη μια απόπειρα αλλά όπως και να έχει και μόνο το γεγονός ότι δεν με κράτησε από την αρχή για εμένα λέει πολλά...
 




P

panag 505

Guest
Θα ξεκινήσω να βλέπω το καλαμάρι μήπως υπάρχει κάποιος με τον αριθμό 505 τι θα του συμβεί άραγε;

Ωχ Alexandros1986 όντως δεν υπάρχει θα είναι στην βόρειο Κορεάτικη εκδοχή δεμένος πάνω σε κανένα πύραυλο.

Πάντως στο δεύτερο επεισόδιο μέτρησα 505 προβατάκια.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Βλέπω το Squid Game με τη σύζυγο. Με τη γνωστή multitasking μέθοδο, τάμπλετ και σειρά (και οι δύο).

Έχουμε καταφέρει να φτάσουμε στο 6 επεισόδιο. Σημειωτέον ότι αντιπαθώ την κουλτούρα και την αισθητική της Άπω Ανατολής. Όταν νευριάζουν και μιλάνε/φωνάζουν με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο γελάω από τα νεύρα μου. Η μόνη μου ευχαρίστηση είναι όταν γίνεται μακελειό και μειώνεται ο αριθμός τους... 8-)

Κάνω και mute όταν εμφανίζεται αυτό το πράγμα:

Squid-Game-My-nyeo-Player-212.jpg
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Για το ''παιχνίδι'' με τους βόλους και μόνο αξίζει να το δει κάποιος όλο,ήδη αυτό το επεισόδιο περνάει στα κορυφαία όλων των σειρών
Εγώ από αυτό το επεισόδιο άρχισα να το βαριέμαι.
Στην αρχή κυλούσε γρήγορα και μετά από το 6ο επεισόδιο άρχισαν τα συναισθηματικά με το τι θα κάνει ή τι έκανε ο καθένας στην ζωή του....
Το ίδιο συμβαίνει και στα 2 επόμενα επεισόδια, δεν έχω δει το τελευταίο ακόμα.
Θα έπρεπε να είχε 6 επεισόδια η σειρά.
Τόσο όσο.
Τώρα με τον ντόρο που έκανε, θα υποστούμε και 2ο κύκλο μάλλον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Να σας πω και τη δικιά μου βερσιόν:

Το καλαμάρι το ξεκίνησα ένα απόγευμα που'ξυνα τα ρτίδια' μ, χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα απολύτως για αυτό, χωρίς να έχω δει κανένα σχόλιο πουθενά.

Πίστευα ότι θα ήμουν ο μόνος άνθρωπος στον πλανήτη που θα ξεκινούσε αυτό το κορεάτικο σκουπίδι του νετφλιξ, αλλά.. είχε ωραία εικόνα και είχα διάθεση για κάτι περίεργο, κάποιες σπάνιες φορές ξεκινώντας τέτοια περίεργα, έχω διασκεδάσει αφάνταστα.

Το λοιπόν, μετά από κάνα 20λεπτο είδα ότι με κρατούσε, έβαλα και μαλτ. Στα 3 επεισόδια δεν ήθελα να σταματήσω, πραγματικά μου άρεσε. Ξεκίνησα στις 7-8 το απόγευμα και σταμάτησα στις 3 τα χαράματα με αυτήν την σειρά, την οποία τελείωσα την επόμενη μέρα.

Συνολικά ένιωσα να κάνει κοιλιά σε 2-3 σημεία, κοιλιά χωρίς να με αγχώσει να το πάω στο φαστ φόργουορντ, ανεκτή.
Δεν έχω δει όμως καμία σειρά χωρίς να κάνει ποτέ κοιλιά, δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. Άρα, νορμάλ.

Θα του έβαζα 9/10 και όχι 10/10, μόνο και μόνο για το αντιαισθητικο της κορεάτικης φάτσας τους, ιδίως για την στριγκλα που ερωτεύτηκε ο Χ και την έβαζε στο μιούτ.

Εξαιρετική εικόνα, εξαιρετικός ήχος.
Αξίζει να το δεις.

Τώρα το άλλο, το Alice, πήγα να το ξεκινήσω χθες βράδυ επειδή διάβασα (εδώ, σε αυτό το θρεντ) πως επίσης είναι καλό. Μάλλον αυτό, έδρασε αρνητικά, και το σταμάτησα στο 2-λεπτο.
Δεν ξέρω αν θα το δω.
Χθες βράδυ πάντως, επέλεξα να δω ένα ντοκιμαντέρ για τα ζώα, με ωραία χρώματα. Στα 60 χερτζ δουλεύει σωστά το frame rate στο ντοκυματερ, ειδάλλως κάνει σπασίματα η εικόνα.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Βλέπω το Squid Game με τη σύζυγο. Με τη γνωστή multitasking μέθοδο, τάμπλετ και σειρά (και οι δύο).

Έχουμε καταφέρει να φτάσουμε στο 6 επεισόδιο. Σημειωτέον ότι αντιπαθώ την κουλτούρα και την αισθητική της Άπω Ανατολής. Όταν νευριάζουν και μιλάνε/φωνάζουν με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο γελάω από τα νεύρα μου. Η μόνη μου ευχαρίστηση είναι όταν γίνεται μακελειό και μειώνεται ο αριθμός τους... 8-)

Κάνω και mute όταν εμφανίζεται αυτό το πράγμα:

View attachment 226599
Αυτή η εκφραστικότητα που έχουν μου θυμίζει άτομα με νοητικά προβλήματα.
Η συγκεκριμένη με την τσιρίδα δεν ακούγεται κιόλας.
Υπομονή, θα λυθεί σύντομα το πρόβλημα ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.861
Τώρα το άλλο, το Alice, πήγα να το ξεκινήσω χθες βράδυ επειδή διάβασα πως επίσης είναι καλό. Μάλλον αυτό, έδρασε αρνητικά, και το σταμάτησα στο 2-λεπτο.
Δεν ξέρω αν θα το δω.
Χθες βράδυ πάντως, επέλεξα να δω ένα ντοκιμαντέρ για τα ζώα, με ωραία χρώματα. Στα 60 χερτζ δουλεύει σωστά το frame rate στο ντοκυματερ, ειδάλλως κάνει σπασίματα η εικόνα.
(το ιδιο με την μονη διαφορα οτι ) χτες ειδα ζομπιλαντ 2 , λαρα κροφτ, τοπ γκαν, μαντ μαξ φιουρι ροουντ, μαντ μαξ 2 .... ισως και κανα δυο ακομα.. 8-)
το ειδα σε 2 μερες, απλα δεν ηταν συνεχομενες, οπως ειπα και πιο πανω καποια στιγμη τελειωσαν οι μπαταριες του τηλεκοντρολ.
καλο μου φανηκε 'η δεν το βρηκα κακο πχιο σωστα, καπου ωμο και σκληρο με καποια κοιλια για να βγουν τα επεισοδια ... πχ. θα ηταν προτιμοτερο να ειναι ηταν μια ταινια σε 3 μερη ας πουμε.. το σεναριο παντως μου αρεσε γιατι ειχε αρκετες παραπλευρες ιστοριες..και σε κραταγε μεχρι τελους.. και ειχε καποια συναισθηματικη εμπλοκη με τον θεατη :)
βαθμολογια δεν βαζω κατα κανονα.
το τρειλερ ειδα απο το αλις..και δε με βλεπω να το βαζω να το δω..
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.561
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top