SSD σε παλιό Macbook Pro

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Έχω ένα παλιό MacBook Pro λάπτοπ του 2009. Η χρήση για την οποία είχε αγοραστεί, έχει σήμερα καλυφθεί από το iPad. Τα τελευταία 3 χρόνια το χρησιμοποιώ κάθε καλοκαίρι για 2-3 μήνες στο εξοχικό αντί για desktop.

Από την αρχή το αργό τμήμα του ήταν ο σκληρός δίσκος των 5400 στροφών. Φέτος, βλέποντας ότι δεν αντέχω άλλο τα αργά reads/writes και εφόσον δεν πρόκειται να έδινα 1500 ευρώ για καινούργιο, αγόρασα ένα Samsung SSD 850 EVO 256GB. Η τοποθέτηση ήταν πανεύκολη σύμφωνα με τον οδηγό του iFixit.

Μόλις έκανα boot σύνδεσα τον εξωτερικό σκληρό που κρατάω το backup μέσω Time Machine και σε περίπου μία ώρα το λάπτοπ ήταν όπως ακριβώς το είχα αφήσει, μόνο που αντί αργού σκληρού είχα έναν ταχύτατο SSD. Αν και το MacBook Pro του 09 υποστηρίζει SATA 2 (300 MB/sec) κι όχι το SATA 3 (600 MB/sec), η διαφορά στην ταχύτητα είναι απίστευτη.

Με 120 ευρώ έδωσα στο παλιό μου λάπτοπ ταχύτητα που μου περισσεύει στην απλή καθημερινή χρήση που το θέλω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Έχω αλλάξει και εγώ σκληρό σε ssd σε δυο παλιά laptop. Ενα Alienware και ενα acer του 2008 και εκ του αποτελέσματος πιστεύω πως ειναι μακράν η πιο αποδοτική αναβάθμιση που μπορεί να γίνει σε παλιό laptop. Ακολουθούν η αύξηση ram και ο συστηματικός καθαρισμός του ανεμιστήρα -συστήματος ψύξης.
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.190
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top