Star Wars: Episode VII - The Force Awakens (2015)

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Τριάντα χρόνια μετά τα γεγονότα του "Ο Πόλεμος Των Άστρων: Επεισόδιο 6 - Η Επιστροφή Των Τζεντάι" και την πτώση του Αυτοκράτορα, οι υποστηρικτές της Αυτοκρατορίας αποφασίζουν να σταματήσουν να κρύβονται και να κατακτήσουν ξανά όλο τον Γαλαξία. Ο πανίσχυρος στην Σκοτεινή πλευρά της Δύναμης, Ανώτατος Διοικητής Σνόουκ (Andy Serkis) μαζί με τον πιστό του υπηρέτη, τον αδίστακτο Κάιλο Ρεν (Adam Driver), ηγούνται μιας νέας στρατιωτικής δύναμης γνωστή ως "Πρώτη Τάξη" (The First Order) με σκοπό να υποτάξουν όλους τους πλανήτες, την Γαλαξιακή Δημοκρατία και τους Jedi. Για μια ακόμη φορά οι Λουκ Σκάιγουοκερ (Mark Hamill), Χαν Σόλο (Harrison Ford), Λέια (Carrie Fisher) καλούνται να αντιμετωπίσουν αυτή την νέα απειλή. Μόνο που τώρα δεν θα είναι μόνοι αφού νέοι πολεμιστές και Jedi θα κάνουν την εμφάνιση τους στην πρώτη γραμμή του πολέμου.




Release Date: December 18, 2015 (3D/2D theaters)

"Star Wars: Episode VII" will be set 30 years after the events of "Return of the Jedi." The storyline follows a trio of new young leads along with some very familiar faces.

Cast: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew, Kenny Baker, Warwick Davis, John Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Max von Sydow, Lupita Nyong'o, Gwendoline Christie, Crystal Clarke, Pip Anderson, Christina Chong, Miltos Yerolemou

Studio: Walt Disney Pictures, Lucasfilm
Director: J.J. Abrams
Screenwriter: J.J. Abrams, Lawrence Kasdan
Genre: Action, Sci-Fi, Adventure

Official Website: http://www.starwars.com / https://www.facebook.com/StarWars




 
Last edited:


loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Ωραία νέα αρκεί να μην είναι ακόμη ένα Fantom Menace...
Έχω απορία...
Είμαι ο μόνος που του άρεσε ΚΑΙ το The Phantom Menace :118:
 


Μηνύματα
149
Reaction score
5
Καλά η Disney έχει βάλει σκοπό να ξεσκίσει ότι franchise υπάρχει. Πειρατές, spiderman και τώρα star wars. Το 2019 θα πάμε στους κινηματογράφους για να δούμε τους πειρατές της καραιβικης 8, spiderman rebirth 6, ironman 12, Thor Εις τη ν κτλ κτλ κτλ :D


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.909
Απάντηση: Star Wars Episode 7 (2015)

Αν μοιάζει με το Κάρτερ , θα είναι ικανοποιημένος.
Αν είναι σαν το Empire Strikes Back θα είμαι ευτυχισμένος.
 


Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Απάντηση: Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Έχω απορία...
Είμαι ο μόνος που του άρεσε ΚΑΙ το The Phantom Menace :118:
Τι να πω ρε παιδιά... Υποθέτω ότι αν ήμουν 8-10 ετών όταν το είδα θα μου άρεσε. Αλλά το είδα στα 20 και το ξαναείδα πρόσφατα σε 3D στο σινεμά και... Μια παιδική ταινιούλα. Το Attack of The Clones σίγουρα ήταν πολύ καλύτερο, το δε Revenge of The Sith πολύ πολύ ωραίο. Για να είμαι ειλικρινής, αν και φαν της σειράς παιδιόθεν ούτε το The Return Of The Jedi με τρέλανε. Ειδικά εκεί που κερδίζουν την αυτοκρατορία τα αρκουδάκια του Gazoline μου έρχεται μια αναγούλα. Αλλά το Fantom Menace (έτσι, να διορθώνεις και εδώ Ζιζικάκη!!!:116:) είναι in a league of its own!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Re: Star Wars Episode 7 (2015)

To Phantom Menace μου άρεσε, σίγουρα είναι λιγότερο παιδικό από το SW.

Όχι ρε, δε θα σου το διορθώσω! :136:
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Star Wars Episode 7 (2015)

Εμένα γιατί δεν με ενθουσιάζει καθόλου μα καθόλου η είδηση...

μήπως επειδή θεωρώ το empire strikes back σαν το καλύτερο της σειράς και το revenge of the sith απλά αποδεκτό, μόνο και μόνο γιατί ήταν αυτό με την μεγαλύτερη σχέση με τα original SW?

Τι να πάμε να δούμε? γραφικά/γραφικά/γραφικά?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Re: Απάντηση: Star Wars Episode 7 (2015)

μήπως επειδή θεωρώ το empire strikes back σαν το καλύτερο της σειράς και το revenge of the sith απλά αποδεκτό, μόνο και μόνο γιατί ήταν αυτό με την μεγαλύτερη σχέση με τα original SW?
Συμφωνώ απολύτως.

Πάντως, καλύτερα να βγει κάτι που μπορεί και να είναι καλό, παρά να μη βγει καθόλου.
Αφού ο καραγκιόζης δεν σταμάτησε στα τρία, τι έξι τι δεκαέξι!
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Καλά ναι εδώ προφανώς βασίζονται κιόλας. Ότι οι geeks του 80 που έπαθαν κάτι με τη σειρά θα πάνε τα παιδάκια τους (κάποιοι ίσως και τα εγγόνια τους) να δουν τις νέες ταινίες. Σε αυτά πρέπει να αρέσει, όχι στους fanboys, που έτσι κι αλλιώς έχουν και χαμηλωμένα στάνταρ.

Οπότε 3 ταινίες του star wars universe θα είναι βέβαιες επιτυχίες. Το τι θα γίνεται σε αυτές είναι δευτερεύον. Άλλωστε με την ίδια νοοτροπία η Disney επινόησε από το μηδέν το franchise των Πειρατών.

Εμένα περισσότερο από όλα (και στον περισσότερο κόσμο νομίζω) αρέσει το The Empire Strikes Back. Το The Revenge Of The Sith μου δείχνει σαν να είναι το απολύτως συγγενέστερο του, πιο κοντινό και από τα υπόλοιπα 2 της αρχικής τριλογίας. Μαζί με το ενδιάμεσο στη μυθολογία Star Wars μια χαρά τριλογία κάνουν. Το τελευταίο είναι ένα ωραίο happy ending με πολύ ενοχλητικά τα αρκουδάκια και τα λοιπά χαριτωμένα πλασματάκια που καθόλου δεν κολλάνε. Το δεύτερο ένα συμπαθητικό εισαγωγικό (με το γερο yoda να περπατάει υποβασταζόμενος, μετά να πολεμάει πετώντας και μετά να αποχωρεί πάλι υποβασταζόμενος, έλεος), το πρώτο.. είπαμε.

Καλά όχι πως δε θα τρέξω να τα δω. Γεροί να είμαστε, λεφτά να έχουμε (δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα σήμερα...)...
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Οπότε 3 ταινίες του star wars universe θα είναι βέβαιες επιτυχίες. Το τι θα γίνεται σε αυτές είναι δευτερεύον. Άλλωστε με την ίδια νοοτροπία η Disney επινόησε από το μηδέν το franchise των Πειρατών.

Να σε διορθώσω σε κάτι όσο αφορά τους Πειρατές Της Καραϊβικής επειδή τυγχάνει να το γνωρίζω. Η Disney δεν τους επινόησε από το μηδέν. Υπάρχει ένα ολόκληρο ride στην Disneyland (Orlando, Florida) ονόματι Pirates Of The Caribbean όπου ο κόσμος μπαίνει ανά 6αδες - 8αδες σε μια βάρκα gia 20 λεπτά και βλέπει να εξελίσσεται μπροστά του η ιστορία ακριβώς όπως το πρώτο κινηματογραφικό Πειρατές Της Καραϊβικής. Αυτό υπήρχε ΠΡΙΝ από τις ταινίες και το γνωρίζω πολύ απλά γιατί έχω μπει σε αυτό το ride το 2001 που βρισκόμουν εκεί (εδώ να προσθέσω πως το συγκεκριμένο theme park είναι από τα πιο καλύτερα εμπορικά και σε προσέλευση κόσμου ride στην Disneyland και υπάρχει από το 1967).

Από εκεί τους ήρθε η ιδέα να πάρουν όλη αυτήν την ιστορία που υπάρχει ήδη και είναι τόσο αγαπητή από τόσο κόσμο, να την εξελίξουν και να την κάνουν κινηματογραφική ιστορία. Και την κάνανε πολύ επιτυχημένα κατά την γνώμη μου...

Πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο ride στο theme park - Magic Kingdom της Disneyland στο Orlando, Florida μπορεί κανείς να διαβάσει εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Pirates_of_the_Caribbean_(ride)
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Απάντηση: Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Να σε διορθώσω σε κάτι όσο αφορά τους Πειρατές Της Καραϊβικής επειδή τυγχάνει να το γνωρίζω. Η Disney δεν τους επινόησε από το μηδέν. Υπάρχει ένα ολόκληρο ride στην Disneyland (Orlando, Florida) ονόματι Pirates Of The Caribbean όπου ο κόσμος μπαίνει ανά 6αδες - 8αδες σε μια βάρκα gia 20 λεπτά και βλέπει να εξελίσσεται μπροστά του η ιστορία ακριβώς όπως το πρώτο κινηματογραφικό Πειρατές Της Καραϊβικής. Αυτό υπήρχε ΠΡΙΝ από τις ταινίες και το γνωρίζω πολύ απλά γιατί έχω μπει σε αυτό το ride το 2001 που βρισκόμουν εκεί (εδώ να προσθέσω πως το συγκεκριμένο theme park είναι από τα πιο καλύτερα εμπορικά και σε προσέλευση κόσμου ride στην Disneyland και υπάρχει από το 1967).

Από εκεί τους ήρθε η ιδέα να πάρουν όλη αυτήν την ιστορία που υπάρχει ήδη και είναι τόσο αγαπητή από τόσο κόσμο, να την εξελίξουν και να την κάνουν κινηματογραφική ιστορία. Και την κάνανε πολύ επιτυχημένα κατά την γνώμη μου...

Πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο ride στο theme park - Magic Kingdom της Disneyland στο Orlando, Florida μπορεί κανείς να διαβάσει εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Pirates_of_the_Caribbean_(ride)
Βρε ναι το γνωρίζω. Απλώς λέω ότι το επινόησε, αφού επί της ουσίας δεν ήταν ούτε κάποιο δημοφιλές κόμικ, βιβλίο, σειρά, παλιότερη ταινία, όπως συνήθως με τα saga. Υπήρχε ένα δικό της παιχνίδι, ας το πούμε στην Disneyland και από εκεί έβγαλαν 4 ταινίες, και επειδή αυτές εκτυλίσσονταν στο σύμπαν του παιχνιδιού ξεπούλησαν όλες.
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Βρε ναι το γνωρίζω. Απλώς λέω ότι το επινόησε, αφού επί της ουσίας δεν ήταν ούτε κάποιο δημοφιλές κόμικ, βιβλίο, σειρά, παλιότερη ταινία, όπως συνήθως με τα saga. Υπήρχε ένα δικό της παιχνίδι, ας το πούμε στην Disneyland και από εκεί έβγαλαν 4 ταινίες, και επειδή αυτές εκτυλίσσονταν στο σύμπαν του παιχνιδιού ξεπούλησαν όλες.
ΟΚ καταλαβαινόμαστε. Εμένα η γνώμη μου είναι όπως είπε και ο αγαπητός Zizik πως

Πάντως, καλύτερα να βγει κάτι που μπορεί και να είναι καλό, παρά να μη βγει καθόλου.
Και εμένα μου άρεσε περισσότερο εννοείται η original trilogy από ότι η καινούργια αλλά πρέπει να του το παραδεχτούμε του ανθρώπου......

Έκατσε και έφτιαξε 3 ταινίες το 1977-1983 που αφορούσαν από την μέση έως το τέλος μιας ιστορίας (και μην το αρνηθεί κανείς γιατί έχω βιντεοκασέτα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησαν και δείχνουν ξεκάθαρα στην αρχή στα γράμματα Star Wars Episode IV, V, VI οπότε το είχε σαν ιδέα από τότε), και ύστερα από 22 ολόκληρα χρόνια μας έδωσε την αρχή της ιστορίας αυτής έως την μέση μέσω από μια ακόμα τριλογία 1999-2005 ενώνοντας την αρχή με το τέλος, το παρελθόν με το μέλλον, το τότε με το τώρα, την γενιά εκείνη με την γενιά την δική μας.

Ε αυτό λοιπόν σαν ιδέα και μόνο, είναι από μόνη της απίστευτη, και για αυτόν τον λόγο λατρεύω την ιδιοφυΐα ονόματι George Lucas για όλα αυτά που μας πρόσφερε και που η Disney πλέον θα συνεχίσει...

Δεν είμαι fanboy ούτε όμως και κανένας "μυρωδιάς" από κινηματογράφο/ταινίες. Ξέρω απλά να αναγνωρίζω τα κατορθώματα καποιανού μέσα από τις πράξεις του. Αλλά και οι εισπράξεις ακόμα της νεότερης τριλογίας (γιατί όλοι ξέρουν να τις κράζουν) μιλάει από μόνη της όταν και οι 3 ταινίες πλησίασαν σχεδόν το 1 δις. $ έκαστη σε εισπράξεις.
Τι να λέμε τώρα ρε παιδιά......35 χρόνια βλέπουμε Star Wars και κ@#λ%^ε ακόμα το ίδιο όπως την πρώτη φορά που τα είδαμε. Μεγαλώσαμε και ακόμα αυτά βλέπουμε και γουστάρουμε. Όλα αυτά οφείλονται σε αυτόν και σε ότι αυτός δημιούργησε τελεία και παύλα...

:624: :622:

Και η γνώμη μου για το ποιο μου αρέσει περισσότερο και πάει λέγοντας έχει ως εξής:

1.The Empire Strikes Back
2. Return Of The Jedi
3. A New Hope
4. Revenge Of The Sith
5. Attack Of The Clones
6. The Phantom Menace
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Re: Star Wars Episode 7 (2015)

1. The Empire Strikes Back
2. Return Of The Jedi

Μέχρι εκεί συμφωνούμε! :116:
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Star Wars Episode 7 (2015)

Νεότερα από την ανακοίνωση της καινούργιας τριλογίας από τον Luke Skywalker τον ίδιο:




As details continue to flood in regarding the just-announced Star Wars: Episode VII, EW managed to catch up with Luke Skywalker himself, Mark Hamill, who reveals that he was made aware of plans for a third trilogy last August.

"[George Lucas] asked Carrie [Fisher] and I to have lunch with him and we did," Hamill says, "I thought he was going to talk about either his retirement or the 'Star Wars' TV series that I’ve heard about — which I don’t think we were going to be involved in anyway, because that takes place between the prequels and the ones we were in and, if Luke were in them, he’d be anywhere from a toddler to a teenager so they’d get an age-appropriate actor — or the 3-D releases. So when he said, 'We decided we’re going to do Episodes VII, VIII, and IX,” I was just gobsmacked. “What? Are you nuts?!” [Laughs]"

Although Hamill learned of the plans for more films, he was as surprised as anyone at the announcement of Lucasfilm being bought by Disney when he read about it online yesterday. He also doesn't know what involvement - if any - he'll have in future Star Wars films, but he remains optimistic as a fan.

"I can see both sides of it," he says. "Because in a way, there was a beginning, a middle, and an end and we all lived happily ever after and that’s the way it should be — and it’s great that people have fond memories, if they do have fond memories. But on the other hand, there’s this ravenous desire on the part of the true believers to have more and more and more material. It’s one of those things: people either just don’t care for it or are passionate about it. I guess that defines what cult movies are all about."

Hamill reiterates that Kathleen Kennedy will be handling a lot of the work on the new films, leaving Lucas to his newfound retirement and plans for a charitable educational foundation funded by the multi-billion dollar sale.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Ωραία νέα αρκεί να μην είναι ακόμη ένα Phantom Menace...
+100000 :105:
Αυτό ήταν η προσβολή του Star Wars, τα άλλα βλεπόταν άνετα!(με καλύτερο το 3), αλλά η πρώτη τριλογία ήταν άπαικτη.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Απάντηση: Star Wars Episode 7 (2015)

Καταρχήν, δηλώνω άσχετος με το σύμπαν του Star Wars - και επίσης ότι δεν διάβασα τις παραθέσεις του loyis7 σχετικά με τις επερχόμενες ταινίες. Θέλω όμως να ρωτήσω κάτι: Είμαι με την εντύπωση ότι στην έκτη ταινία, η ιστορία "έκλεισε", τελείωσε, πάπαλα. Από την μία φορά που την είδα, δεν θυμάμαι να αφήνει υπόνοιες (= loose ends) που να δίνουν αφορμή για συνέχιση/εξέλιξη της ιστορίας. Άρα, οι επερχόμενες ταινίες, τι έχουν να προσφέρουν;

Εκτός κι αν κάνω λάθος, δηλαδή όντως αφέθηκαν αφορμές για συνέχιση της ιστορίας και δεν το θυμάμαι, οπότε η ερώτησή μου είναι άστοχη.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Star Wars Episode 7 (2015)

Και η γνώμη μου για το ποιο μου αρέσει περισσότερο και πάει λέγοντας έχει ως εξής:

1.The Empire Strikes Back
2. Return Of The Jedi
3. A New Hope
4. Revenge Of The Sith
5. Attack Of The Clones
6. The Phantom Menace
Συμφωνώ!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top