Star Wars The Rise of skywalker

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Είμαι πολυ ενθουσιασμένος , πάντως στο 1:43 ακούγεται η αναπνοή του Darth Vader :oτσάμπα χαίρομαι ??λετε να ειναι τυχαίο ???:oops:

Για μένα το Star Wars ειναι κάτι ξεχωριστό δεν θα ξεχάσω ποτε οταν ο Πατέρας μου με πήγε στο video club για να το νοικιάσουμε και μου εξηγούσε για το Star Wars.
Εχω ήδη ξεκινήσει να το εξηγώ με την σειρά μου στα παιδιά μου και ανυπομονώ να τα δω όλα μαζί τους.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Τοσο fan service, ούτε σε fan made star wars film!

Μετα το αναλατο εισαγωγικο επεισόδιο του JJ και το απολύτως καταστροφικο σεναριακά του johnson, ηταν μονοδρομος οι σεναριακες ευκολίες και οι τρύπες στη πλοκή.
Μονο και μονο το εναρκτήριο rolling text ήθελε δυο τανίες απο πίσω του :p

Μεχρι ομως και την τελευταια πράξη, ολα (ψιλο)συγχωρούνταν μιας και ειχαμε να κανουμε με μια πολύ χορταστική ταινία (με ωραίο χιούμορ κιολας) που εκανε μπαμ πως ηθελε να ικανοποιήσει τους φανς μετα απο ολο τον χαμο με το last jedi/han solo.
Τα easter eggs απο τις προηγουμενες ταινιες ηταν αμέτρητα (οι youtubers θα ριξουν ιδρώτα). H χαρά των 40/50ρηδων!

Το φινάλε ομως το βρήκα πολύ παιδικο και αφελές, ενω σε ολη τη ταινια εγινε της το κάγκελο! Κατι που προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου.

Με ψιλοξένισε και η force πρόοδος της Rey. Ας περάσουν οι ημέρες και τα συζητάμε χωρις spoilers.

Σεναριακά ειναι η πιο αδύναμη απο τις τρείς τελευταίες, αλλα επειδη ειναι χορταστική ειναι η μοναδική που θα μπορέσω να ξαναδω με χαρά.
Σαν τριλογία πάντως, δυστυχώς ανούσια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αντί κυλιόμενης εισαγωγής...

Μια φορά κι έναν καιρό,σ'΄έναν γαλαξία που δεν ξανάρχεται κοντά μας...

Star Wars επεισόδιο 9 :΄΄Η Ξεσηκωμάρα των Skywalker΄΄

Οι νεκροί δεν σταματάνει να μιλάνε και - ακόμα χειρότερα - να εμφανίζονται ολοζώντανοι ο ένας μετά τον άλλον.

Οι ιθύνοντες έλαβαν το μυστηριώδες γαλαξιακό μήνυμα από τους χαλασμένους φαν του Τελευταίου Jedi.

Το ερμήνευσαν όμως εσφαλμένα,ως προτροπή να ξεσηκώσουν γνώριμους χαρακτήρες και καταστάσεις αντί να τα εξέλισσαν σε πρωτότυπες οντότητες με αντίκτυπο στη συνείδηση του κοινού.

Η άδοξη ολοκλήρωση της εποποιίας μας παραδίνει ως οξύμωρον την πλέον δειλή ταινία πάνω στην ιδέα του...θάρρους που χρειάζεται να επιδεικνύεται στην καθημερινή ζωή.

Με κάποιες δόσεις φόβου αλλά και σαρδόνιας διάθεσης οι αρμόδιοι του σεναρίου ανακυκλώνουν τον Καγκελάριο Ρασπουτίν,Χαπατίν πως τον λεν και την ΄΄Διαταγή 66΄΄,μόνο που τώρα λέγεται...Τελική.

Παλπατίν εναντιον Παλπατίν,Κράμερ εναντίον Κράμερ,κιθαρίστας ή ντράμερ,δεν έχει καμία σημασία,αφού στο τέλος όλοι θ'αναχθούν σε...Slimewalkers.

Αναμένονται όμως και πρωτότυπες πινελιές : Δεν είναι πουλί,δεν είναι αεροπλάνο αλλά...ο ιπτάμενος Storm Trooper.

Η αρχική τριλογία λοιπόν αναμασάται με εκπτωτικό τρόπο : εκπτωτική ελπίδα η έβδομη,εκπτωτική ανατροπή η όγδοη και διαδικαστική απορρυπαντική έκπτωση η ενάτη.

Και σίγουρα στη διαδρομή παρεμβάλλονται πολλές σκηνές με εντυπωσιακούς ήχους και φώτα,μόνο που όλα αυτά τα δίνουν πλέον απλόχερα και οι μεταφορές των κόμικ.

Πάλι καλά που δεν ανέστησαν τον Vader ή να έβαζαν στην υπόθεση και χρονομηχανές όπως στους Εκδικητές,σχολιάζει ο Ζαβλακωμένος εαυτός.Παραβλέπει όμως ότι ολόκληρο το έργο παίζει ρόλο...χρονομηχανής,ενώ η κβαντική μονομαχία εξ αποστάσεως θα μπορούσε κάλλιστα ν'αποτελέσει διακεκρμένη σκηνή του...Dr.Strange.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Πήγαμε χθες, Village Mall Atmos.
Αφόρητη ζέστη, the power of the dark side(s) αριστερά και δεξιά στην οθόνη επειδή λάλησε ο προβολέας, λεκέδες απο το φακό στο κέντρο, 6 power naps* μπας και τελειώσει αυτό το άθλιο πράγμα. >:(

Ας συνεχίσουν με το άριστο Mandalorian, όχι άλλες ταινίες... This is the Way!




*Μου τα χαλούσε με αγκωνιές το Ντολμαδάκι. Μπας και ροχάλιζα δυνατά; :biggrin:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.570
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top