Stargate - Blu-ray (1994)

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6

Ταινια
Ένας αιγυπτιολόγος καλείται από το στρατό να αποκρυπτογραφήσει τις επιγραφές σε μια αψίδα που βρέθηκε στην Αίγυπτο κατά τη διάρκεια ανασκαφών. Σύντομα ανακαλύπτει ότι πρόκειται για πύλη επικοινωνίας με κόσμους σε άλλο Γαλαξία.

Το Stargate χωρις να ειναι οτι καλύτερο στο ειδος του , κατάφερε να αποκτήσει φανατικούς οπαδους και ως αποτέλεσμα αυτου η ταινία μεταφέρθηκε στην μικρη οθονη ως σειρά που ειδαμε και εμεις στην χωρα μας στο πρόσφατο παρελθόν.


Σε HD

Η version του DVD ηταν απο τις χειρότερες με leterebox κάδρο ,θολη και με αρκετο κόκκο. (οσο αφορα την ελληνικη εκδοση ) .
Σε Bluray τα περισσότερα από αυτά τα αρνητικά εξαφανίζονται εκτος από τον κόκκο που παραμένει μεν , αλλα σε μικρότερη κλίμακα .
Στο συνολο του το θέαμα είναι αρκούντως ικανοποιητικό με τα βαθια πλάνα των ερήμων να κολακεύουν την υψηλή ανάλυση σε σημειο που το dvd να μοιαζει ενα κακο ονειρο που θελουμε να ξεχασουμε.

Ζωντανά χρώματα , λεπτομέρεια στα κοντινά και σε αρκετα ικανοποιητικό επιπεδο στα μεγαλα πλανα , ενω το DTS σερβίρει στα αυτια μας τα πλούσια ηχητικά εφε αλλα και το υπεροχο soundtrack του David Arnold.

Ο τίτλος ειναι σε Single-Layer δισκο και με κωδικοποίηση mpeg2 ( συνεπώς δεν υπήρχε χωρος για ασυμπίεστο ήχο) παρόλα αυτα η γενική του εικόνα,( αν και αρκετα στριμωγμένο) άνετα φτάνει σε επίπεδο που να αξίζει το 8/10.

Χωρίς Ελληνικούς Υπότιτλους




Technical Specs
* Blu-ray
* BD-25 Single-Layer Disc
Video Resolution/Codec
* 1080p/MPEG-2
Audio Formats
* English Dolby Digital Surround EX
* English DTS-HD High Resolution

Εικονα 8/10
Ταινια 6,5/10



 

Attachments


NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Η version του DVD ηταν απο τις χειρότερες με leterebox κάδρο ,θολη και με αρκετο κόκκο.
Αυτό ισχύει για την ελληνική έκδοση.Το έχω αγορασμένο απο γερμανία και δεν ισχύει τίποτα απο αυτά.Το γερμανικό είναι director`s cut με επιπλέον σκηνές,αναμορφική πεντακάθαρη εικόνα και ο ήχος είναι κρυστάλινο και μπουμπουνιστό dts.
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Αυτό ισχύει για την ελληνική έκδοση.Το έχω αγορασμένο απο γερμανία και δεν ισχύει τίποτα απο αυτά.Το γερμανικό είναι director`s cut με επιπλέον σκηνές,αναμορφική πεντακάθαρη εικόνα και ο ήχος είναι κρυστάλινο και μπουμπουνιστό dts.

συμφωνω απολυτως .

εχω αγορασει κι εγω την director's cut εκδοση απο το εξωτερικο και ειναι super και σε εικονα ( για dvd ) αλλα και σε ηχο dts.



για οποιον ενδιαφερεται για αγορα αυτη τη στιγμη την εχει το play.com σε προσφορα μονο 9,5 ευρω

http://www.play.com/DVD/DVD/CART/3-/1885/-/Product.html?cur=258
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Μόλις τελείωσα μέσα σε ένα μήνα 10 seasons Stargate Sg1 και 3 seasons Stargate Atlantis ... Είμαι άραγε φανατικός οπαδός;
 


Μηνύματα
372
Reaction score
0
Έίδα πρόσφατα την HD έκδοση του Stargate 1994 και το ευχαριστήθηκα (για άλλη μια φορά). Πρόκειται για μια ταινία κλασικής ποιότητας που δεν θα πρέπει να λείπει από καμία συλλογή Sci-Fi ! :cool_4:

Όσον αφορά τα seasons Stargate Atlantis... έφτασα μέχρι το έκτο ή έβδομο και δεν άντεξα άλλο. Έχουν μια ποιότητα γνήσιας Αμερικάνικης νοσηρότητας!
Καμία απολύτως σχέση με την ταινία!
ΔΕΝ τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.340
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top