Stepford Wives (2004)

Μηνύματα
5.115
Reaction score
5
Οι Γυναίκες Του Στέπφορντ-Stepford Wives

Διωγμένη από το τηλεοπτικό δίκτυο του οποίου υπήρξε διευθυντικό στέλεχος μετά την αποτυχία ενός reality show που βασίστηκε σε δική της ιδέα, η Τζοάνα Έμπερχαρτ αναγκάζεται να μετακομίσει με τον σύζυγό της και τα δυο τους παιδιά στο Στέπφορντ του Κονέκτικατ προκειμένου να ηρεμήσει. Ερχόμενη όμως εκεί σε επαφή με μια κλειστή κοινωνία, όπου όλοι οι άντρες μοιάζουν σπασίκλες, ενώ όλες οι γυναίκες είναι όμορφες, πάντα χαμογελαστές, τέλειες νοικοκυρές και πάντα υπάκουες, αρχίζει να υποψιάζεται ότι κάτι μυστήριο κρύβεται πίσω από αυτή την «ειδυλλιακή» εικόνα...

Χαρακτηριστικά
Ξένος Τίτλος: STEPFORD WIVES
Σενάριο: Πολ Ρούντνικ
Σκηνοθεσία: Φρανκ Οζ
Διάρκεια: 93'.
Ηθοποιοί:Νικόλ Κίντμαν,Κρίστοφερ Γουόκεν,Γκλεν Κλόουζ,Μάθιου Μπρόντερικ,
Μπετυ Μίντλερ,Φέιθ Χιλ,Τζον Λόβιτζ,Ρότζερ Μπαρτ

Η ταινιούλα δεν είναι άσχημη.Έχει πολλά κωμικά στοιχεία.Οι ερμηνείες κατα την άποψη μου δεν είναι φοβερές χωρίς όμως αυτό να σηαίνει οτι είναι κακές.Γενικά σαν ταινία είναι συμπαθητική και "ευκολοχώνευτη".Πιστεύω αξίζει προσοχής.:D
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Να την δούμε ή απευθύνεται κυρίως σε γυναικείο κοινό Μάριε?
Διάβαζα ότι έχει "περίεργο" τέλος.....
Ισχύει?

(αν ναι, μην μας προιδεάσεις γιατί μπορεί να το δω και να μην είμαι...."διαβασμένος"!!) :roll: :wink: :wink:
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
5
Περίεργο όχι ιδαίτερα.Απλά είναι λίγο αναπάντεχο αν και το ψιλιαζόμουν.Δεν θα έλεγα οτι απευθύνεται μόνο σε γυναικείο κοινο.Εγώ το βρίσκω ωραία ταινία και διασκεδαστική.Θα πρότεινα να το πάρετε αν θέλετε κατι λαιτ.
 



Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Εγώ την είχα δει σε καλοκαιρινό κινηματογράφο, επειδή ήταν επιθυμία της παρέας (βλ. γυναίκες).
Για μένα βαρετή ταινία. Περισσότερο είχα αφοσιωθεί στο κάπνισμα και στην κατανάλωση μπύρας.
Πάντως και οι γυναίκες της παρέας το βρήκαν χαζό το έργο.
Για το σπίτι κανένα μεσημέρι και χωρίς την χρήση pj, βλέπετε.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Την ειδα εν πτησει, πριν κανα τριμηνο. Δεν μου προκαλεσε κανενα ενδιαφερον, αν εξαιρεσω την παντα αιθερια, υπεροχη κουκλαρα Νικολ...
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
5
Καλά εντάξει το τέλος πάσχει λίγο.Δεν είπα πως είναι κανα αριστούργημα απλά πως είναι καλή ταινιούλα για χαλαρές καταστάσεις.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Δυστυχως Μαριε, τα αριστουργηματα πλεον ειναι πιο σπανια και απο τις εμφανισεις του χιονανθρωπου των Ιμαλαϊων...
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
5
Αυτό ξαναπέστο!!Βασικά εξαρτάται από πια άποψη εννούμε το αριστούργημα.Για μένα ας πουμε η τριλογία του Άρχοντα είναι αριστούργημα.Αν θεωρήσουμε ως αριστούργημα και κάποια ταινία που είναι πρωτότυπη και ριζοσπαστική τότε και το Μάτριξ το πρώτο μπαίνει στην λίστα.Βασικά είναι δύσκολο να βρείς ταινία που να μην έχω έστω ένα μικρό ψεγάδι.Πχ Collateral.Εξαιρετικό αλλά όχι αριστούργημα.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μπρούτζος Θεμιστοκλής said:
Δυστυχως Μαριε, τα αριστουργηματα πλεον ειναι πιο σπανια και απο τις εμφανισεις του χιονανθρωπου των Ιμαλαϊων...
Μεγάλο θέμα ανοίγεις Θεμιστοκλή!! :roll:
Και η πλάκα είναι ότι ακόμα κι αν έβγαιναν, πιθανότατα να πήγαιναν για θάψιμο αν δεν άνηκαν στην "κλίκα" :?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top