streamer

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Τελευταία αποκτήματα hifi είναι ο ολοκληρωμένος ενισχυτής CXA81 της cambridge audio με ηχεία audio monitor silver 500. Η μουσική βιβλιοθήκη μου αποτελείται απο FLAC αρχεία και βρίσκεται εγκατεστημένη σε ένα laptop elite book της HP. Εχω δοκιμάσει διάφορους media players foobar2000, vlc player, PLEX. O foobar 2000 μου δημιούργησε πρόβλημα στην αναπαραγωγη και τον εγκατέλειψα. Ο PLEX είναι πολυ καλός τον οποίο έχω εγκαταστήσει και στην LG OLED C9 μέσω οπτικής ίνας με τον ενισχυτή και ρυθμίζω τα τραγούδια απο την τηλεόραση. Επίσης, ο VLC player είναι πολύ καλός. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι η διαφορά που θα έκανε ενας streamer επιπέδου bluesound node 2i η lime tree της Lindemann η.....κάποιος άλλος.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με ενα streamer/player τυπου 851n, βαζεις τον σκληρό με τα αρχεία (από mp3-dsd) και δεν ασχολείσαι με τίποτα αλλο. Η δε αποδοση ειναι η πρεπουσα, μα δεν ξερω οι τυπου roon players τι διαφορες κανουν (με foobar παντως καμια).
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Με ενα streamer/player τυπου 851n, βαζεις τον σκληρό με τα αρχεία (από mp3-dsd) και δεν ασχολείσαι με τίποτα αλλο. Η δε αποδοση ειναι η πρεπουσα, μα δεν ξερω οι τυπου roon players τι διαφορες κανουν (με foobar παντως καμια).
Δυστυχώς το foobar2000 μετα την εγκατάσταση ενώ λειτουργεί μετα απο λίγες μέρες για αδιευκρίνιστο λόγο σταματάει την λειτουργία του. Καλος ο 851n σκέφτομαι επισης τον cxn v2. Πάντως απογοητευμένος από τους free media players που κυκλοφορουν
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Οι free players δεν κάνουν δουλειά.


Υπάρχουν κάποιοι που μπορείς να τους δοκιμάσεις για 1 μήνα και μετά τους αγοράζεις.
Οι 2 καλύτεροι από αυτούς είναι

1. https://jriver.com/
2. https://audirvana.com/windows/

Βασικά σου οργανώνουν τα digital αρχεία που έχεις στο pc σου (MP3, FLAC, OGG, DSD κλπ)

Το ιδανικό είναι το σύστημα σου (εννοώ το hifi) να έχει δυνατότητα δικτίωσης Ethernet, WiFi ώστε να επικοινωνείς με το PC σου. Διαφορετικά το σύστημα σου θα πρέπει να έχει USB ώστε να βάλεις δίσκο.

Όλα αυτά που αναφέραμε πιό πάνω μπορείς να τα κάνεις και με συσκευές όπως το Node και κοίτα CocktailAudio (Novatron Κορεάτες) που έχουν πολλές διαφορετικές λύσεις όπως ριπάρουν, οργανώνουν κλπ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δυστυχώς το foobar2000 μετα την εγκατάσταση ενώ λειτουργεί μετα απο λίγες μέρες για αδιευκρίνιστο λόγο σταματάει την λειτουργία του. Καλος ο 851n σκέφτομαι επισης τον cxn v2. Πάντως απογοητευμένος από τους free media players που κυκλοφορουν
Χρόνια έχω το foobar2000 και δουλεύει χωρίς πρόβλημα, αρκεί βέβαια να σεταρισθει σωστά. Πρώτη φορά χθες έπαιζε με άγριο :"γρατζουνισμα" - μια μικρή επέμβαση στην επιλογή κατάλληλου asio του ντακ και όλα ΟΚ. Για οργάνωση κλπ όμως...
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Χρόνια έχω το foobar2000 και δουλεύει χωρίς πρόβλημα, αρκεί βέβαια να σεταρισθει σωστά. Πρώτη φορά χθες έπαιζε με άγριο :"γρατζουνισμα" - μια μικρή επέμβαση στην επιλογή κατάλληλου asio του ντακ και όλα ΟΚ. Για οργάνωση κλπ όμως...
Το εγκατέστησα το foobar2000 επίσης εγκατέστησα το ASIO το οποίο φάνηκε στο control panel του ενισχυτή και μετά από λίγες μέρες μου έβγαλε error στο playback δεν ξερω τι έγινε. Δυο φορές το έκανε
Οι free players δεν κάνουν δουλειά.


Υπάρχουν κάποιοι που μπορείς να τους δοκιμάσεις για 1 μήνα και μετά τους αγοράζεις.
Οι 2 καλύτεροι από αυτούς είναι

1. https://jriver.com/
2. https://audirvana.com/windows/

Βασικά σου οργανώνουν τα digital αρχεία που έχεις στο pc σου (MP3, FLAC, OGG, DSD κλπ)

Το ιδανικό είναι το σύστημα σου (εννοώ το hifi) να έχει δυνατότητα δικτίωσης Ethernet, WiFi ώστε να επικοινωνείς με το PC σου. Διαφορετικά το σύστημα σου θα πρέπει να έχει USB ώστε να βάλεις δίσκο.

Όλα αυτά που αναφέραμε πιό πάνω μπορείς να τα κάνεις και με συσκευές όπως το Node και κοίτα CocktailAudio (Novatron Κορεάτες) που έχουν πολλές διαφορετικές λύσεις όπως ριπάρουν, οργανώνουν κλπ.
Ο plex client στην LG το decoding το κανει ο ενισχυτής η η tv. Ο cxa81 που εχω εχει usb. Η γνώμη σου για το limetree της lindemann
Ευχαριστώ
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Μπορείς να κοιτάξεις και το daphile που είναι δωρεάν, τρέχει linux ( δεν έχει ανάγκη asio drivers ), καταναλώνει λιγότερους πόρους απο το να τρέχουν windows & player και έχω την εντύπωση ότι παίζει καλύτερα απο το foobar. Το daphile τρέχει στον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο σύστημα και η διαχείρισή του γίνεται μέσω interface απο οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να μπει στο internet ( κάτι παρόμοιο με την ip του streamer που χτυπάμε απο τον browser του υπολογιστή μας, αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται δύο υπολογιστές ή ο υπολογιστής που θα τρέχει daphile και ένα κινητό ή tablet για τον έλεγχο ). Μια απο τις ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν, είναι να έχει πρόσβαση σε κοινόχρηστους φακέλους απο υπολογιστές μέσα στο δίκτυο ( π.χ. έχω δώσει πρόσβαση σε συγκεκριμένους φακέλους τόσο στο laptop μου, όσο και στον desktop που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο ). Έχει δυνατότητα να φορτώνει ολόκληρα τα τραγούδια απευθείας στη ram και το κερασάκι στη τούρτα, δέχεται φίλτρα ισοστάθμισης ( αν θελήσεις ποτέ να ασχοληθείς ).
To δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι πρέπει να γίνει εγκατάσταση στον υπολογιστή σαν νέο λειτουργικό, οπότε προτείνεται για χρήση σε κάποιο usb flash και θα τρέχει απο εκεί ή σε δεύτερο ( π.χ. ένα παροπλισμένο ) υπολογιστή.
Στη δική μου περίπτωση υπάρχει pc για αποκλειστική χρήση σαν πηγή στο ηχοσύστημα ( intel nuc ), οπότε τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν ο ενισχυτής σου το υποστηρίζει, δοκίμασε το Roon. Το plex το χρησιμοποιεί ένα φίλος και βολεύεται πολύ γιατί διανέμει και εικόνα.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Τελευταία αποκτήματα hifi είναι ο ολοκληρωμένος ενισχυτής CXA81 της cambridge audio με ηχεία audio monitor silver 500. Η μουσική βιβλιοθήκη μου αποτελείται απο FLAC αρχεία και βρίσκεται εγκατεστημένη σε ένα laptop elite book της HP. Εχω δοκιμάσει διάφορους media players foobar2000, vlc player, PLEX. O foobar 2000 μου δημιούργησε πρόβλημα στην αναπαραγωγη και τον εγκατέλειψα. Ο PLEX είναι πολυ καλός τον οποίο έχω εγκαταστήσει και στην LG OLED C9 μέσω οπτικής ίνας με τον ενισχυτή και ρυθμίζω τα τραγούδια απο την τηλεόραση. Επίσης, ο VLC player είναι πολύ καλός. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι η διαφορά που θα έκανε ενας streamer επιπέδου bluesound node 2i η lime tree της Lindemann η.....κάποιος άλλος.

δεν ειναι και οτι καλυτερο να χρησιμοποιεις την τηλεοραση σαν digital transport.Ο ενισχυτης σου εχει ενα αρκετα αξιοπρεπες dac chip και νομιζω οτι με το λαπτοπ και σωστο στησιμο του foobar (κατι κανεις λαθος και σου κολλαει) θα παρεις με διαφορα καλυτερο αποτελεσμα,αφου τα αρχεια σου ειναι flac. Το λαπτοπ σε εφαρμογες οπως το spotify και το foobar μπορεις να τα χειριστεις απο smartphone-tablet,οπως ακριβως θα εκανες και με ενα dedicated network streamer (και μετα το ανοιγμα των εφαρμογων να κλεινεις και την οθονη αν αυτο σε ενοχλει). Οσο αφορα το καθαρα ηχητικο κομματι,οι streamers που αναφερεις δεν θα εδιναν ουσιαστικη διαφορα, σε συγκριση με το dac του ενισχυτη σου σε συνδυασμο με ενα digital transport (οχι την τηλεοραση ομως). Πρεπει να κινηθεις σε συσκευη προς τα 1000 ευρω για να παρεις ουσιαστικη διαφορα.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Οκ κατάλαβα
δεν ειναι και οτι καλυτερο να χρησιμοποιεις την τηλεοραση σαν digital transport.Ο ενισχυτης σου εχει ενα αρκετα αξιοπρεπες dac chip και νομιζω οτι με το λαπτοπ και σωστο στησιμο του foobar (κατι κανεις λαθος και σου κολλαει) θα παρεις με διαφορα καλυτερο αποτελεσμα,αφου τα αρχεια σου ειναι flac. Το λαπτοπ σε εφαρμογες οπως το spotify και το foobar μπορεις να τα χειριστεις απο smartphone-tablet,οπως ακριβως θα εκανες και με ενα dedicated network streamer (και μετα το ανοιγμα των εφαρμογων να κλεινεις και την οθονη αν αυτο σε ενοχλει). Οσο αφορα το καθαρα ηχητικο κομματι,οι streamers που αναφερεις δεν θα εδιναν ουσιαστικη διαφορα, σε συγκριση με το dac του ενισχυτη σου σε συνδυασμο με ενα digital transport (οχι την τηλεοραση ομως). Πρεπει να κινηθεις σε συσκευη προς τα 1000 ευρω για να παρεις ουσιαστικη διαφορα.
Οκ κατάλαβα τι εννοείς την τηλεόραση μονο για cinema μέσω οπτικής και όχι μουσικής. Το decoding το κανει η τηλεόραση ?
Το foobar2000 το στήνω βάζω και το ASIO το οποίο το control panel του ενισχυτή δείχνει οκ και μετά από μερικές μέρες χωρίς να έχω πειράξει κάτι απλά δεν παίζει μέσω usb και παίζει μονο με bluetooth. Προτείνεις τον cxn v2 της cambridge?
Αν ο ενισχυτής σου το υποστηρίζει, δοκίμασε το Roon. Το plex το χρησιμοποιεί ένα φίλος και βολεύεται πολύ γιατί διανέμει και εικόνα.
Βολεύει το plex απλά ηχητικά δεν ξερω αν δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Το decoding το κανει το dac,αλλα δεν ειναι μονο αυτο,διαφορετικα δεν θα υπηρχαν τα dedicated digital transports........Aν το υλικο σου ηταν mp3 ή οι ηχοι μια ταινιας,δεν θα ελεγα κατι,αλλα η μουσικη μας ,θελει το κατι παραπανω. Αν το προβλημα ειναι οι asio drivers,τοτε βγαλε τους και απλα απο το foobar επελεξε να παιζεις με wasapi (event) και το dac του ενισχυτη. Το cambridge cxn v2,ειναι αξιοπρεπεστατο αλλα πλησιαζει (εστω και με την προσφατη εκπτωση στην τιμη του) το χιλιαρικο. Αρχικα θα σου ελεγα να δοκιμασεις με το laptop σου σαν digital transport και αν μετα απο λιγο καιρο δεις οτι εχεις θεμα ευχρηστιας το ξανασκεφτεσαι,ειτε για αυτο,ειτε για κατι αλλο .
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
To Cambridge 851n, που κυκλοφορεί στις αγγελίες εδω, ειναι μια κλαση παραπανω απο το cxn v2,. και εξαιρετικα ευχρηστο με την app
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Το cambridge cxn v2,ειναι αξιοπρεπεστατο αλλα πλησιαζει (εστω και με την προσφατη εκπτωση στην τιμη του) το χιλιαρικο
H έκπτωση το έφερνε στα 899 ευρώ , όμως εξαντλήθηκε ...
Το νέο μοντέλο (lunar grey) είναι στα 1099 .
Το 851 n , πωλείται στα 1399 , μέχρι τον 12/2020 που θ αλλάξει το μοντέλο.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
δεν ειναι και οτι καλυτερο να χρησιμοποιεις την τηλεοραση σαν digital transport.Ο ενισχυτης σου εχει ενα αρκετα αξιοπρεπες dac chip και νομιζω οτι με το λαπτοπ και σωστο στησιμο του foobar (κατι κανεις λαθος και σου κολλαει) θα παρεις με διαφορα καλυτερο αποτελεσμα,αφου τα αρχεια σου ειναι flac. Το λαπτοπ σε εφαρμογες οπως το spotify και το foobar μπορεις να τα χειριστεις απο smartphone-tablet,οπως ακριβως θα εκανες και με ενα dedicated network streamer (και μετα το ανοιγμα των εφαρμογων να κλεινεις και την οθονη αν αυτο σε ενοχλει). Οσο αφορα το καθαρα ηχητικο κομματι,οι streamers που αναφερεις δεν θα εδιναν ουσιαστικη διαφορα, σε συγκριση με το dac του ενισχυτη σου σε συνδυασμο με ενα digital transport (οχι την τηλεοραση ομως). Πρεπει να κινηθεις σε συσκευη προς τα 1000 ευρω για να παρεις ουσιαστικη διαφορα.
καλησπέρα, αφού το decoding το κάνει ο plex client πριν φτάσει στον ενισχυτή ο οποίος θα κάνει το converting του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό. Σε ποιο σημείο βλέπεις ότι υπάρχει κάποια απώλεια ώστε να την ρυθμίσω καλύτερα. Νομίζω ότι μιλάς για την περίπτωση να ανοίξω την LG και να παίξω spotify μέσω οπτικής στον ενισχυτή. Διαφορετικά θα ακούσω μουσική spotify μέσω κινητού στο bluetooth του ενισχυτή ή spotify από το laptop μέσω USB στον ενισχυτή όπoυ προφανώς η δεύτερη λύση είναι η καλύτερη από όλες.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
καλησπέρα, αφού το decoding το κάνει ο plex client πριν φτάσει στον ενισχυτή ο οποίος θα κάνει το converting του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό. Σε ποιο σημείο βλέπεις ότι υπάρχει κάποια απώλεια ώστε να την ρυθμίσω καλύτερα. Νομίζω ότι μιλάς για την περίπτωση να ανοίξω την LG και να παίξω spotify μέσω οπτικής στον ενισχυτή. Διαφορετικά θα ακούσω μουσική spotify μέσω κινητού στο bluetooth του ενισχυτή ή spotify από το laptop μέσω USB στον ενισχυτή όπoυ προφανώς η δεύτερη λύση είναι η καλύτερη από όλες.
Δεν μιλάω για το spotify,αλλά για τα flac αρχεία. Κανε δοκιμή με την τηλεοραση σαν transport και το λάπτοπ ,με σήμα στο dac του ενισχυτή. Αν δεν δεις διάφορα.....
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Γνώμες για το 851n (ως dac) από εκείνους που το έχουν ακούσει;
Την γνώμη μου σου την είπα με πμ και το παρακάτω είναι γνώμη μέλους εδω:
"Πήρα το Ν.
Έχει μόνο 24 ώρες ζεσταμένο.
Το αμέσως καλύτερο που έχω ακούσει (λίγο καλύτερο) είναι το Le Dac που κάνει . 5 χιλιάρικα
Το εργαλείο είναι αναφοράς , έχω πάθει πλάκα!
Είναι καλύτερο από το 851C που έδωσα , πιο γεμάτο και ρυθμικό."
"
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
to 851n oχι επειδη το πουλαω.....οποιος φιλος θελει ας το παρει καινουργιο. Μην παρεξηγηθω. Ειναι καλυτερο απο το πιο παλιο της μοντελο και απο το πιο καινουργιο που εβγαλε τωρα!!!

προσωπικα ακουσα πολλα ντακ εως 3000ε στο συστημα μου και στον χωρο μου. το 851n εαν και ηταν τυφλη αγορα επαιξε καλυτερα απο ολα. Ειναι πολυ καλο μηχανημα. Ειναι φουσκωμενο λιιιιιγο την μεσαια περιοχη σε σχεση με τα αλλα (μετρημενο με το UMIK)...αλλα στις υπολοιπες συχνοτητες ειναι οπως πρεπει. Εχει γεματο ηχο,μπασο και ψιλες που σου βγαζουν την λεπτομερια που δεν κουραζει.

Οντως ειναι αναφορας. Σε εμενα εκατσε κουτι. Οσοι το εχουν κανεις δεν ειπε κατι αρνητικο. Δεν κολλαει δεν δεν δεν.Εαν ειχε και ντιρακ θα το κρατουσα για παντα. Αλλα δυστυχως .... μας κερδισαν τα 2 σαμπ.

Σε αυτα τα χρηματα το μονο που μου αρεσε ηταν το ναιμ. Τα αλλα πχ luxman,hegel,bechmark,ayazi,teac και δεν θυμαμαι ποια αλλα ....ή θα τους ελειπε χαμηλο ή θα ηταν καπως λεπτοηχα στις φωνες.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
Έδωσα το 851Ν για χάρη του dirac. Έβλεπα το Nad 658 και τελευταία στιγμή δεν προχώρησα στην αγορά λόγο των αρκετών προβλημάτων που αναφέρονται από τους χρήστες. Προσωπικά πιστεύω ότι δε θα λυθούν ποτέ.

Το 851Ν έχει γλυκό ήχο που δε θα απογοητεύσει κανέναν. Στο app υστερεί ελαφρώς. Είναι παλιό και αργό.
Ορισμένες φορές (όχι συχνά η αλήθεια) το ένα κανάλι μπορεί να κολλούσε και ήθελε power-reset.
Είναι γραμμένο στο site της Cambridge audio η πιθανότητα αυτή και οφείλεται στο dac-chip.
Σιωπηλά η εταιρία κατάφερε να λύσει το πρόβλημα με firmware update. Σέβεται τους πελάτες της.

Το δικό μου πρόβλημα πια , είναι η επιλογή streamer που να έχει τουλάχιστον ισάξιο dac του 851N.
Θα ήθελα να δω την Auralic αλλά νομίζω μόνο στην Αθήνα μπορεί να ακούσει κάποιος.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
αυτο που ειπες με το ενα καναλι να κολλαει το ειχα και εγω αλλα υπεθεσα οτι εφταιγε το μακ ή τα πολλα usb φιλτρα.

Απο το τελευταιο update δεν μου εχει συμβει. Ειμαι χρηστης 1χρονου και μου ετυχε 5-6 φορες αλλα οταν εκλεινα και ανοιγα το ντακ δουλευε. Δλδ δεν το θεωρω τρομερο προβλημα. Ωστοσο απο το τελευταιο update δεν εγινε ....ισως να μην ετυχε ακομη. το app υστερει λιγο....θα ηθελα να το δουλευω μεσω ip και οχι απο το χειριστηριο αλλα οκ....εγω ετσι και αλλιως σαν ντακ το δουλευω.

Ναι διαβαζω και γω πως ο nad εχει θεματα. Οπως νομιζω και η arcam?!ετσι θυμαμαι μπορει να πεφτω εξω.
Εγω πηρα το shd. Mην με ρωτας πως ακουγεται ειμαι σε αδεια δεν ξερω ακομα δεν προλαβα.

Το auralic πηγα και το ακουσα....οχι στο δικο συστημα. Βεβαια εβαλα και το δικο μου ντακ να ακουσω διαφορες. Δεν ειναι γλυκο οπως το 851ν, ειναι πιο ουδετερο. Εχει πολυ καλυτερο λογισμικο,ισως απο τα καλυτερα! Ειναι πολυ πιο ουδετερο καλυτερη κατασκευη. Θα το επερνα (aries g1) αλλα τα 1500ε διαφορα σκεφτηκα οτι δεν αξιζουν...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.878
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top