Sub αυτοκινήτου σε σπιτικό Home Theater?

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Είδα σε ένα διαφημιστικό του "makro" που μου έστειλαν να πουλάει ένα 12ιντσο sub αυτοκινήτου της JBL στα 95 ευρώ χωρίς φπα.Το έψαξα στο internet και διάβασα καλές κριτικές.Βέβαια οταν παίζει σε αυτοκίνητο.
Το εν λόγω sub ειναι εννοείτε παθητικό είναι μεσα σε δική του κούτα απο MDF,είναι bass reflex τεχνολογίας και "βγάζει" 250watt/1000w maximum στα 4 ohm.
To ερώτημά μου είναι το εξής: Eπειδή εγώ χρησιμοποιώ ετσι κι αλλίως ενα παθητικό(ιδιοκατασκευή και μάλιστα "μάππα" θα έλεγα!) sub για το home theater το οποίο είναι στα 8 ohm με αποτέλεσμα ο rotel τελικός που το ενισχύω να του πέφτει μικρός, σκέφτομαι να πάρω το JBL που είναι στα 4 ohm και αυτομάτως τα 105 watt του rotel γίνονται 250watt λόγω πτωσης της ομικής αντίστασης μήπως έτσι πάρω ισχυρότερο και καλύτερο χαμηλό.
Αλλωστε δεν είναι και τίποτα τα 100 ευρώ για να πειραματιστώ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ενα sub αυτοκινήτου μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός home cinema και στον όγκο του χώρου του σαλονιού?
Απο την άλλη βέβαια περνούν απο εμπρός μου κατι αυτοκίνητα με τετοια ηχοσυστήματα και τρέμει η κοιλιά μου απο το μπάσσο!!! Γιατί να μην μπορει να κάνει το ίδιο και εκτός αυτοκινήτου?

Εδώ και μια σελίδα για να δείτε το εν λόγω sub:

http://www.cardomain.com/item/JBLGTO1200B
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
........
Το εν λόγω sub ειναι εννοείτε παθητικό είναι μεσα σε δική του κούτα απο MDF,είναι bass reflex τεχνολογίας και "βγάζει" 250watt/1000w maximum στα 4 ohm.
To ερώτημά μου είναι το εξής: Eπειδή εγώ χρησιμοποιώ ετσι κι αλλίως ενα παθητικό(ιδιοκατασκευή και μάλιστα "μάππα" θα έλεγα!) sub για το home theater το οποίο είναι στα 8 ohm με αποτέλεσμα ο rotel τελικός που το ενισχύω να του πέφτει μικρός, σκέφτομαι να πάρω το JBL που είναι στα 4 ohm και αυτομάτως τα 105 watt του rotel γίνονται 250watt λόγω πτωσης της ομικής αντίστασης μήπως έτσι πάρω ισχυρότερο και καλύτερο χαμηλό.
Αλλωστε δεν είναι και τίποτα τα 100 ευρώ για να πειραματιστώ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ενα sub αυτοκινήτου μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός home cinema και στον όγκο του χώρου του σαλονιού?
Απο την άλλη βέβαια περνούν απο εμπρός μου κατι αυτοκίνητα με τετοια ηχοσυστήματα και τρέμει η κοιλιά μου απο το μπάσσο!!! Γιατί να μην μπορει να κάνει το ίδιο και εκτός αυτοκινήτου?

Εδώ και μια σελίδα για να δείτε το εν λόγω sub:

http://www.cardomain.com/item/JBLGTO1200B
Ως παθητικο δε βγαζει (ειτε με '''' ειτε χωρις) τιποτα.
Απλα αναφερει ποσα Watt απο τον ενισχυτη αντεχει το πηνιο του πριν καταστραφει.

Το αν τα watt του ενισχυτη απο 105 πανε 250 (που δεν πανε τοσο) δε σημαινει οτι θα παιξει πιο δυνατα, απλα (αν μπορει) ο ενισχυτης θα δωσει παραπανω ρευμα στα ηχεια επειδη ειναι πιο μικρο το φορτιο.

Αλλωστε τα watt δεν ειναι μοναδα εντασης ηχου ουτε ειναι υπευθυνα (100%) για την αυξηση της εντασης.

Τωρα... για το αν κανει το Sub αυτοκινητου σε σπιτι.... Μαλλον οχι γιατι ειναι διαφορετικες οι απαιτησεις.... οποτε και ο σχεδιασμος. Το οτι βαζουμε το sub στο χωρο αποσκευων βοηθαει καπως τον ηχο του απο τις ανακλασεις κλπ. Αν το βαλουμε σε ενα δωματιο μαλλον δε θα εχει την ιδια αποδοση ή την επιθυμητη.

Παντως η κουβεντα ''Εκαστος στο ειδος του'' και ''Ο,τι πληρωσεις παιρνεις'' ισχυει γενικα σε ολα.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Καλά δεν το συγκρίνω τώρα με τα σπιτικά "θηρία", απλώς λέω πως για 100 ευρώ δεν είναι τίποτα να το δοκιμάσω.Εκτός αν υπάρχει κάτι το πολύ απαγορευτικό που σίγουρα δεν θα παίξουν καλά.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ο μονος περιοριστικος παραγοντας ειναι ο ενισχυτης. Αν πραγματι στις προδιαγραφες του μπορει να δωσει αυτα που λεει στα 4Ω.....
Παντως θετικο αρκετα ειναι η ευαισθησια του στα 94dB, αλλα σιγουρα θα χρειαζεται πολυ ρευμα, οπως ολα τα sub και δεν ξερω αν μπορει να καλυψει τις απαιτησεις αυτες ενας ενισχυτης που ειναι κατασκευασμενος για αλλη χρηση...

Παντως καλο ειναι να εχεις και μια εναλλακτικη χρηση για το sub σε περιπτωση που δεν κατσει...
 

Μηνύματα
279
Reaction score
2
Mπορεί να σου "κατσει" καλα. Μπορεί όμως και να είναι πεταμένα λεφτά. Με 300 euro όμως πάιρνεις ένα μικρό θαύμα (κατα τη γνώμη μου) το 515 της yamaha. Aπίστευτα βαθύ και ελεγχόμενο μπάσσο με τιμη που σκοτώνει τον ανταγωνισμό.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Θεωρώ πως η λύση του sub που προορίζεται για αυτοκίνητο δεν θα παίξει τόσο καλά στο σπίτι.
Κι αυτό γιατί τα κουτιά που βάζουμε στα αυτοκίνητά μας δουλεύουν καλύτερα διότι τα βοηθά και ο κλειστός χώρος του πορτμπαγκάζ!!

Βέβαια, το απλούστερο που θα μπορούσε να κάνει ο φίλος μας ο Σάββας είναι να δανειστεί κάποιο sub αυτοκινήτου από κάποιον φίλο του και να πειραματιστεί!! :wink:

Σε τελική ανάλυση δεν θα κοστίσει τίποτα (πέρα από τον χρόνο για την διαδικασία)
Πολλές φορές μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεως με πολύ απλές σκέψεις........ :roll:
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Φίλε Σάββα, ένα καλό υπογούφερ αυτοκινήτου μπορεί να παίξει απίστευτα σε ένα δωμάτιο σπιτιού αλλά υπό συνθήκες και όχι όλα τα υπογούφερ. Θέλει σίγουρα άλλο κουτί με διαφορετικό Q εάν είναι κλειστό και με διαφορετική συχνότητα συντονισμού στο port εάν είναι ported.Γενικά θέλεις αλλαγή κουτιού που μεταφράζεται σε χρήματα παραπάνω και για να έχεις ένα αξιόλογο αποτέλεσμα ακόμη κι αν σε καλύπτει ο ενισχυτής σου σε ρεύματα χρειάζεσαι ένα καλό cross-over οπότε άλλα χρήματα...

Παρεπιπτόντως οι τιμές ευαισθησίας που δίνουνε οι κατασκευαστές είναι συνήθως μούφα, άλλοι μετράνε την ευαισθησία στο 1khz όπου δεν είναι χώρος ευθύνης του υπογούφερ ούτως ή άλλως, άλλοι λάθος μιας και το 1w/1m το υπολογίζουνε στο 8ωμ ενώ το μεγάφωνο είναι στα 4 κλπ κλπ. Η ευαισθησία εντωμεταξύ αλλάζει ανάλογα με το κουτί που θα το βάλεις και η αντίσταση επίσης.Μία σημείωση επίσης. Τα υπογούφερ γενικά τείνουν να ανεβάζουν την αντίσταση την ονομαστική τους κι όχι να την κατεβάζουν...

Οπότε τελικώς δεν παίρνεις κανένα καινούργιο/μεταχειρισμένο KODA να τελειώνεις εάν δεν έχεις λεφτά?Ούτως ή άλλως σε ένα συμβατικό home-theater οι απαιτήσεις για χαμηλό δεν είναι και τεράστιες (τους γείτονες πού τους πας?)

Συγνώμη για την φλυαρία μου κι ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.499
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top