sub και ενισχυτης για fiesta

Μηνύματα
189
Reaction score
25
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την βοηθεια σας.
Εχω ενα fiesta με εργοστασιακη πηγη sony και εχω αναβαθμισει τα μπροστα ηχεια μονο σε gladen rsx165 και peerless tweeters.
Για sub ηθελα κατι να μπαινει κατω απο καθισμα, ειδα αυτο jbl basspro sl ενεργο-20cm-125-watt-rms/. και ενισχυτη θα ηθελα κατι σε μικρο σε μεγεθος. Λογικα χρειαζομαι 4 καναλο για να μπει και το sub σωστα? αν μπουν τα 2 μπροστα και το sub, τα πισω στις πορτες καταργουνται? μεχρι ποσα rms πρεπει να ειναι ο ενισχυτης για να μην εχω θεμα με τα ηχεια? ενισχυτη κοιταω για hertz JBL focal ground zero.

ευχαριστω και σορρυ αν ειναι πολλες οι ερωτησεις. δεν ξερω ακριβως πως να το ψαξω για αυτο που χρειαζομαι.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Τοποθέτηση 4κάναλου που θα οδηγεί τα εμπρός μεγάφωνα και γεφυρωμένος ένα sub στον χώρο αποσκευών.
Αν ωστόσο θέλεις και τα πίσω μεγάφωνα με ενισχυτή τότε κοιτάς 5κάναλο, η 4κάναλο με ενεργό sub.
Ψηφίζω το πρώτο!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αν επιλέξεις την λύση active sub κάτω απ το κάθισμα, για να μείνει χώρος στο πορτπαγκάζ, μπορείς να πας και σε 2κάναλο ενισχυτή για τα μπροστινά και τα πίσω να παίξουν απ τον ενισχυτή της πηγής.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top