Sub και Ls50

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Γεια σε όλους

Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να ανακαλύψουμε εάν είναι εφικτό το ταίριασμα των γνωστών ηχείων της KEF, Ls50 με subwoofer.

Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει, με επιτυχία ή όχι, να ταιριάξει αυτά τα μικρά ηχεία με κάποιο υπογούφερ? Οι παρακάτω ερωτήσεις ίσως βοηθήσουν στις περιγραφες....

1.Ποιό υπογούφερ χρησιμοποίησες?
2.Ποιό ήταν το αποτέλεσμα?
3.Μπορείς να αναφέρεις τις διαφορές που παρατήρησες μετά την τοποθέτησή του sub?
4.Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος ακρόασης?

Είναι σημαντικό να αναφερθεί οτι με απασχολεί η χρήση μόνο για μουσική, αλλά αν κάποιος τα χρησιμοποιεί και σε σύστημα κινηματογράφου ας περιγράψει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
137
Reaction score
118
Υπάρχει κανείς που να έχει εμεπειρία σε κάποιον από τους παρακάτω συνδιασμούς?

1. Svs sb 1000 + Ls50
2. Svs sb 2000 + Ls50
3. Άλλο sub + Ls50

Σε χώρο 20 τετραγωνικών μέτρων τι θα επιλέγατε ως ταίρι για τα Ls50? Είναι καλύτερη η επιλογή ενός υπογούφερ ή δύο μικρότερων?
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το ιδιο θεμα με απασχολει και εμενα . Σε ένα χωρο θα στησω τα Kef LS50 και μου εφαγε αρκετο χρονο να βρω ποιο ενισχυτικο θα βαλω. Εμεινε το sub. Από την μελετη μου μεχρι τωρα για τα ηχεια αυτά αποκομισα τα εξης
1) Kαποιοι κρατουν σε μικρο χωρο (10 τμ) μονα τους τα ηχεια γιατι ειδαν ότι σε μικρο χωρο όχι μονο δεν ειχαν βελτιωση αλλα καποιοι ειδαν και επιδεινωση του ηχου από ένα μετριο sub.
2) Οι περισσοτεροι συνιστουν sub αλλα με αποκοπη χαμηλοτερα από εκει που θα πηγαιναν οι περισσοτεροι. Ενώ λοιπον οι περισσοτεροι θα κοβαν στα 70-75 αυτοι ισχυρίζονται ότι αποκοπη στα 50-60 είναι καλυτερα.
3) Ολοι σχεδόν προτιμησαν sealed sub για μουσικη καθως το ζητουμενο δεν είναι ποσο χαμηλα θα φθασει αλλα να υπαρχει σωστο μπασο, χωρις θολουρα και να υπαρχει συνεργασια με τα ηχεια.
4) 200 watt θεωρουνταν απαραίτητα.
5) Οι δυνατότητες συνδεσης παιζαν σημαντικο ρολο αναλόγως τι ενισχυτικα θα χρησιμοποιούνταν.
 



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
H σωστη ενσωματωση σαμπ σε δικαναλο ειναι δυσκολο, πολυ θα ελεγα.
Σταυρο.............ολα οσα εγραψες .............ισχυουν.
Σαφως καλυτερα 2 μικροτερα απο1 μεγαλυτερο.
Το θεμα ειναι οτι η σωστη ενσωματωση απαιτει και Hi pass στους δορυδορους εκτος απο το low pass που εχουν τα ενεργα σαμπ.
Το hi pass στους δορυφορους απαιτει ή κατάλληλο προενισχυτη ή διενισχυση.

Φιλος "εδεσε" παρα πολυ καλα.......... σαμπ της genelec με Harberth.
Δεν ειναι μονο το σημειο κρος του σαμπ ειναι και η φαση η οποια δημιουργει ακυρωσεις και που δεν ερχετε ευκολα.
Το συγκεκριμενο σαμπ εχει κουμπί (οχι το απλο 0 ή 180 μοιρες) για να ερθει σχετικα ευκολα.

Η αλλη λυση ειναι σαμπ με hi-level input αλλά και εξοδους προς τους δορυφορους, κροσαρισμενους ομως
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δε γνωρίζω την Ultimate Audio, για πείτε περισσότερα
Η ελληνική αντιπροσωπεία των SVS.
Τα παιδιά εκεί, είναι φίλοι , γνώστες του αντικειμένου και πολύ εξυπηρετικοί.
Νομίζω πως διαθέτουν στο demo τους Kef LS 50 και δεν θα χρειαστεί να κουβαλάς τα δικά σου.
Για παν ενδεχόμενο κάνε ένα τηλεφώνημα.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Το ιδιο θεμα με απασχολει και εμενα . Σε ένα χωρο θα στησω τα Kef LS50 και μου εφαγε αρκετο χρονο να βρω ποιο ενισχυτικο θα βαλω. Εμεινε το sub. Από την μελετη μου μεχρι τωρα για τα ηχεια αυτά αποκομισα τα εξης
1) Kαποιοι κρατουν σε μικρο χωρο (10 τμ) μονα τους τα ηχεια γιατι ειδαν ότι σε μικρο χωρο όχι μονο δεν ειχαν βελτιωση αλλα καποιοι ειδαν και επιδεινωση του ηχου από ένα μετριο sub.
2) Οι περισσοτεροι συνιστουν sub αλλα με αποκοπη χαμηλοτερα από εκει που θα πηγαιναν οι περισσοτεροι. Ενώ λοιπον οι περισσοτεροι θα κοβαν στα 70-75 αυτοι ισχυρίζονται ότι αποκοπη στα 50-60 είναι καλυτερα.
3) Ολοι σχεδόν προτιμησαν sealed sub για μουσικη καθως το ζητουμενο δεν είναι ποσο χαμηλα θα φθασει αλλα να υπαρχει σωστο μπασο, χωρις θολουρα και να υπαρχει συνεργασια με τα ηχεια.
4) 200 watt θεωρουνταν απαραίτητα.
5) Οι δυνατότητες συνδεσης παιζαν σημαντικο ρολο αναλόγως τι ενισχυτι
Η ελληνική αντιπροσωπεία των SVS.
Τα παιδιά εκεί, είναι φίλοι , γνώστες του αντικειμένου και πολύ εξυπηρετικοί.
Νομίζω πως διαθέτουν στο demo τους Kef LS 50 και δεν θα χρειαστεί να κουβαλάς τα δικά σου.
Για παν ενδεχόμενο κάνε ένα τηλεφώνημα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Eγω θα πηγαινα σε στουντιακο σαμπ, αλλα δεν εχουν εισοδο ηχειων.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Το ιδιο θεμα με απασχολει και εμενα . Σε ένα χωρο θα στησω τα Kef LS50 και μου εφαγε αρκετο χρονο να βρω ποιο ενισχυτικο θα βαλω. Εμεινε το sub. Από την μελετη μου μεχρι τωρα για τα ηχεια αυτά αποκομισα τα εξης
1) Kαποιοι κρατουν σε μικρο χωρο (10 τμ) μονα τους τα ηχεια γιατι ειδαν ότι σε μικρο χωρο όχι μονο δεν ειχαν βελτιωση αλλα καποιοι ειδαν και επιδεινωση του ηχου από ένα μετριο sub.
2) Οι περισσοτεροι συνιστουν sub αλλα με αποκοπη χαμηλοτερα από εκει που θα πηγαιναν οι περισσοτεροι. Ενώ λοιπον οι περισσοτεροι θα κοβαν στα 70-75 αυτοι ισχυρίζονται ότι αποκοπη στα 50-60 είναι καλυτερα.
3) Ολοι σχεδόν προτιμησαν sealed sub για μουσικη καθως το ζητουμενο δεν είναι ποσο χαμηλα θα φθασει αλλα να υπαρχει σωστο μπασο, χωρις θολουρα και να υπαρχει συνεργασια με τα ηχεια.
4) 200 watt θεωρουνταν απαραίτητα.
5) Οι δυνατότητες συνδεσης παιζαν σημαντικο ρολο αναλόγως τι ενισχυτικα θα χρησιμοποιούνταν.
Σύμφωνα με την Rel η λύση είναι αυτή https://rel.net/speaker-pairing/ls50/
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Το ιδιο θεμα με απασχολει και εμενα . Σε ένα χωρο θα στησω τα Kef LS50 και μου εφαγε αρκετο χρονο να βρω ποιο ενισχυτικο θα βαλω. Εμεινε το sub. Από την μελετη μου μεχρι τωρα για τα ηχεια αυτά αποκομισα τα εξης
1) Kαποιοι κρατουν σε μικρο χωρο (10 τμ) μονα τους τα ηχεια γιατι ειδαν ότι σε μικρο χωρο όχι μονο δεν ειχαν βελτιωση αλλα καποιοι ειδαν και επιδεινωση του ηχου από ένα μετριο sub.
2) Οι περισσοτεροι συνιστουν sub αλλα με αποκοπη χαμηλοτερα από εκει που θα πηγαιναν οι περισσοτεροι. Ενώ λοιπον οι περισσοτεροι θα κοβαν στα 70-75 αυτοι ισχυρίζονται ότι αποκοπη στα 50-60 είναι καλυτερα.
3) Ολοι σχεδόν προτιμησαν sealed sub για μουσικη καθως το ζητουμενο δεν είναι ποσο χαμηλα θα φθασει αλλα να υπαρχει σωστο μπασο, χωρις θολουρα και να υπαρχει συνεργασια με τα ηχεια.
4) 200 watt θεωρουνταν απαραίτητα.
5) Οι δυνατότητες συνδεσης παιζαν σημαντικο ρολο αναλόγως τι ενισχυτικα θα χρησιμοποιούνταν.
Δοκιμάζω ένα 10άρι B&W με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα, το μυστικό φαίνεται να είναι το φήμωμα των LS50 με τα σφουγγαράκια και το φίλτρο του sub κοντά στους 70 κύκλους. Αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα και συνεχίζω τις δοκιμές αυτός ο συνδιασμός λειτουργεί πολύ καλά.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
δοκιμασε και ενα jbl 310s, μισα λεφτα απο το rel αν δεν θελεις λακα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Δοκιμάζω ένα 10άρι B&W με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα, το μυστικό φαίνεται να είναι το φήμωμα των LS50 με τα σφουγγαράκια και το φίλτρο του sub κοντά στους 70 κύκλους. Αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα και συνεχίζω τις δοκιμές αυτός ο συνδιασμός λειτουργεί πολύ καλά.
Με τι συνδεσμολογία;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Απο προενισχυτή σε sub και τα ls50 απο τελικό full range
Θα ακούσεις σημαντική βελτίωση εάν στα Kef παει σήμα κομμένο στα 80Hz (περίπου).
Να μην παίζουν full range.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Θα ακούσεις σημαντική βελτίωση εάν στα Kef παει σήμα κομμένο στα 80Hz (περίπου).
Να μην παίζουν full range.
Το συγκεκριμένο sub δεν έχει line out. Πάντως ακόμα και έτσι έχουν ταιριάξει ικανοποιητικά
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Το συγκεκριμένο sub δεν έχει line out. Πάντως ακόμα και έτσι έχουν ταιριάξει ικανοποιητικά
Δεν αμφιβάλλω.
Αλλά αν ξεφορτώσεις το ls50 απο το φόρτο της αναπαραγωγής των χαμηλών συχνοτήτων, το γουφεράκι του θα παίξει πολυ καθαρότερα το midbass και τα μεσαία. Και δυνατότερα.
Θα σου αρέσει πολυ περισσότερο.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Δεν αμφιβάλλω.
Αλλά αν ξεφορτώσεις το ls50 απο το φόρτο της αναπαραγωγής των χαμηλών συχνοτήτων, το γουφεράκι του θα παίξει πολυ καθαρότερα το midbass και τα μεσαία. Και δυνατότερα.
Θα σου αρέσει πολυ περισσότερο.
Η θεωρία αυτό λεει, αλλά αν και δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι σίγουρος, υποψιάζομαι οτι ίσως σε αυτήν τη περίπτωση περνώντας το σήμα από ένα ακόμα κύκλωμα όπως το φίλτρο του υπογούφερ μπορεί να δημιουργεί περισσότερα θέματα από όσα λύνει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top