sub μπερδευτηκα

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα σε ολους,μπαινω στο ψητο...
θελω παραπανω μπασο στο συστηματακι μου http://www.avsite.gr/vb/member.php?12392-oldy ,απ' οτι εχω καταλαβει το πιο σωστο ειναι να προσθεσω ενα sub και να απαλλαξω τα ηχεια μου απο τις χαμηλες συχνοτητες συνδεοντας τα ηχεια πανω στο sub, αν ειναι ετσι

1) τι μεγεθος μεγαφωνου πρεπει να εχει το sub ? καπου αναφερθηκε (?) πως τα δυο 6,5 αρια woofer (που εχει καθε ηχειο μου) αντιστοιχουν με ενα 10ιντσο woofer, αν αυτο ειναι σωστο, θελω (τουλαχιστον) κατι που να βγαζει το μπασο που παραγουν δυο 10ιντσα ?
2) συνδεω τα ηχεια πανω στο sub, το συστημα προ-τελικου συνεχιζει κανονικα να οδηγει τα ηχεια ? δηλαδη το τι παιζουν (ενταση-ποιοτητα) εχει να κανει με τον τελικο η' επηρεαζεται απο τη "διαδρομη" μεσα απο το sub ?
3) εδω http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?128224-Sub-Roister-PB-10 μπορω να κανω αυτη τη συνδεση που περιεγραψα πιο πανω ? απ' οτι καταλαβαινω δεν μπορω....
4) ο τελικος εχει μια εξοδο που λεει loop out και στο manual λεει πως ειναι για συνδεση με αλλους τελικους ...εκει συνδεω το sub στην line in εισοδο του ,ναι..?
5) απλα το συνδεω και τ' αφηνω εκει ολα μαζι ?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
εαν δεν εχει ο ενισχυτης σου εξοδο σαμπ , δυσκολα τα πραγματα , υπαρχει περιπτωση να κανεις ζημια .
γραψε αναλυτικα το συστημα σου για να σε βοηθησουν ...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Το sub θα το σύνδεα στα high level inputs και απο εκεί στα ηχεία. Έτσι επεμβαίνει το μεταβλητής συχνότητας crossover του και δεν παίζουν τις ίδιες συχνότητες τα ηχεία.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απάντηση: Re: sub μπερδευτηκα

1) 1+1 δεν μας κανουν 2 ουτε καν 11 οποτε μην το ψαχνεις ετσι σε λαθος δρομο θα πεσεις(χαραχτηριστικα θα κοιτας ως πρωτη εικονα πριν μπεις στο δρομο για να ακουσεις φυσικα αν σου κανουν , μιας και πολλοι υποσχονται πολλα αλλα λιγοι τα δεινουν ολα)
2)το ενεργο σαμπ ειναι απλα ενα ηχειο με τον τελικο του , οποτε θελει απο καπου να περνει σημα για να παιξει οπως ακρβως ο τελικος σου , και φυσικα αυτος ειναι ο προ, που αν δεν κανω λαθος ειναι ο audiolab o ολοκληρωμενος? οποιος εχει μια εξοδο οπου οδηγεις τον α23(ο προ εχει εξοδους για 2 ζευγη τελικων οπου εκει θα μπορουσες να παρεις το ενα απο αυτα και να οδηγησεις το σαμπ)
4)απο οτι ειδα και εγω στο μανιουαλι του α23 ναι εχεις αυτη τη δυνατοτητα οποτε ναι μπορεις να το κανεις
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Απάντηση: sub μπερδευτηκα

Nαι αλλά πρέπει απο κάπου να πάρει κροσαρισμένο σήμα για να οδηγήσει τον τελικό των ηχείων του , απο που θα το πάρει?Μόνο αν το σαμπ του εχει crossed line out. Αλλιώς παίρνει το ίδιο full band σήμα , και δεν ξαλαφρώνει τα δυο κύρια ηχεία του απο τις χαμηλές που θέλει να στείλει στο σαμπ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.726
Απάντηση: Re: sub μπερδευτηκα

Το sub θα το σύνδεα στα high level inputs και απο εκεί στα ηχεία. Έτσι επεμβαίνει το μεταβλητής συχνότητας crossover του και δεν παίζουν τις ίδιες συχνότητες τα ηχεία.
:thumbsup:

Έτσι ακριβώς είχα συνδέσει τα παλιά μου Kef με τα sub.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απάντηση: Re: sub μπερδευτηκα

Εχουν δικιο φιλε μου, δοκιμασε το ετσι εαν δε σου φτανουν οι χαμηλες και θες κιαλλες δοκιμασε και την αλλη λυση .
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ευχαριστω για τις απαντησεις σας,
οποτε αν καταλαβα καλα οι ιδεες ειναι δυο
1) παιρνω σημα απο το loop out του Α23 - το παω στο line in του sub και σε αυτη τη περιπτωση τα ηχεια παιζουν οτι παιζουν τωρα + το εξτρα μπασο απο το sub
2) παιρνω απο την εξοδο του τελικου και το παω στις high level inputs του sub και απο τις high level outputs του sub στελνω στα ηχεια, οποτε το sub αναλαμβανει να παιξει καποιες συχνοτητες τις οποιες πια δεν θα παιζουν τα ηχεια
ερωτηση, και στις δυο περιπτωσεις ο προ (ολοκληρωμενος audiolab 8000A) θα ελενχει την συνολικη ενταση του "πακετου" ηχειων + sub ,σωστα ?
εεεμμ κατι ακομα στο θεμα της ποιοτητας.....στην περιπτωση 2) η οποια ποιοτητα ηχου παραδιδει τωρα ο τελικος στα ηχεια θα παραμεινει η ιδια η' θα αλλαξει (χειροτερεψει(?) φανταζομαι) απο τη διαδρομη του μεσα απο το sub ?
και να απολογηθω για τις "χαζες" ερωτησεις μιας και δεν εχω πολλες επαφες με το "χωρο" (sorry back ...εχω αρχισει να σε ντρεπομαι) κι απο την αλλη τα λεφτα ειναι λιγα για πειραματα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Δοκιμές θέλει με όλες τις περιπτώσεις.

Αν το sub είναι καλό και σωστά τοποθετημένο και ρυθμισμένο, θα δουλέψει.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Re: sub μπερδευτηκα

ευχαριστω για τις απαντησεις σας,
οποτε αν καταλαβα καλα οι ιδεες ειναι δυο
1) παιρνω σημα απο το loop out του Α23 - το παω στο line in του sub και σε αυτη τη περιπτωση τα ηχεια παιζουν οτι παιζουν τωρα + το εξτρα μπασο απο το sub
...
Σωστά. Σημειωτέον πως η στάθμη του έξτρα μπάσου από το sub ρυθμίζεται άπαξ από το δικό του volume στο πίσω πάνελ, εμπειρικά, με το αυτί, εκεί που δίνει ισορροπημένο αποτέλεσμα. Αν γίνει με μικρόφωνο, ακόμα καλύτερα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Re: sub μπερδευτηκα

...
2) παιρνω απο την εξοδο του τελικου και το παω στις high level inputs του sub και απο τις high level outputs του sub στελνω στα ηχεια, οποτε το sub αναλαμβανει να παιξει καποιες συχνοτητες τις οποιες πια δεν θα παιζουν τα ηχεια
...


Αυτό δεν γίνεται, καθώς το συγκεκριμένο sub παρέχει μόνο μια έξοδο προς ηχείο - δορυφόρο. Επομένως, για να γίνει αυτό που λες εδώ, χρειάζονται δύο τέτοια sub, ένα ανά κανάλι.

Σε άλλες υλοποιήσεις, όπως αυτή της εικόνας που ακολουθεί, όντως, παρέχονται δύο έξοδοι (L- R) προς ηχεία δορυφόρους, ενώ οι χαμηλές συχνότητες αμφοτέρων των καναλιών αθροίζονται και αναπαράγονται από ένα sub, κοινό και για τα δύο κανάλια.

 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια, νομιζω το ξεμπερδεψαμε το κουβαρι...
εαν υπαρχει και καποια προταση για συγκεκριμενα subs (δεδομενης της κατηγοριας τιμης των συσκευων μου http://www.avsite.gr/vb/member.php?12392-oldy ) θα ημουν ευγνωμων !
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: sub μπερδευτηκα

Εάν ακούς τα ηχεία από σχετικά μεγάλη απόσταση, ας πούμε 4 μέτρα, και υπό την προϋπόθεση πως το επιτρέπει η χωροταξία του δωματίου, πριν αγοράσεις sub, δοκίμασε να ακούσεις τα ηχεία από μειωμένη απόσταση. Θα δεις...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: sub μπερδευτηκα

Προς το παρον ακουω απο τα 3,10 - 3,30 m αποσταση που ειναι περιπου και η αποσταση που εβγαλε και αυτο http://www.laventure.net/tourist/speaker_placement.htm το οποιο μου εδωσαν οι φιλοι απο το φορουμ και βαση του οποιου τοποθετησα τα ηχεια στο χωρο.
δοκίμασε να ακούσεις τα ηχεία από μειωμένη απόσταση
... οταν παθιαζομαι το κανω... γυρω στα 2,5m και λιγο πιο χαμηλα απο το tweeter ...οντως...και το θεμα με το μπασο βελτιωνεται και η στερεοφωνικη εικονα "ανοιγει" ... αυτο θελω να "φερω" λιγο πιο πισω...
επισης λογω της μουσικης που βασικα ακουω (ροκιες...διατι να το κρυψωμεν αλλωστε!) οταν μερακλωνω το θελω λιγο πιο πολυ και αφου δεν μπορω λογω χρηματων να δοκιμασω προς το "απολυτο" ... παλευω γι' αυτο που μ' αρεσει (σαν ακουσμα)....να 'σαι καλα !
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απάντηση: Re: sub μπερδευτηκα



Αυτό δεν γίνεται, καθώς το συγκεκριμένο sub παρέχει μόνο μια έξοδο προς ηχείο - δορυφόρο. Επομένως, για να γίνει αυτό που λες εδώ, χρειάζονται δύο τέτοια sub, ένα ανά κανάλι.

Σε άλλες υλοποιήσεις, όπως αυτή της εικόνας που ακολουθεί, όντως, παρέχονται δύο έξοδοι (L- R) προς ηχεία δορυφόρους, ενώ οι χαμηλές συχνότητες αμφοτέρων των καναλιών αθροίζονται και αναπαράγονται από ένα sub, κοινό και για τα δύο κανάλια.


Αλλα τα ματια του




και αλλα της

 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
καλησπερα
επιτελους καταφερα και αποκτησα κι εγω ενα σαμπακι, ειναι αυτο

http://www.avhub.com.au/index.php/Product-Reviews/Hi-Fi/klipsch-ksw-12.html


το 'χω τοποθετησει διπλα στο δεξι ηχειο οπως φαινεται στη φωτο



το θεμα ειναι πως καποιες φορες "νιωθω" να το ακουω (ενω δεν θα 'πρεπε, σωστα ?)
μηπως η τοποθετηση του εκει (ειναι περιπου 70 εκ. απο τον πισω τοιχο και 55εκ. απο τον πλα'ι') δεν ειναι σωστη ?
το 'χω ρυθμισει στα 90 hz και στο και10 της εντασης του αν λεει αυτο κατι
δεδομενης της αποκρισης συχνοτητας των ηχειων μου
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?126648-%C9%E5%F1%EF%E3%EB%F5%F6%E9%EA%E1
μηπως να το γυρισω στο τερμα της αποκρισης του 120hz ?
οι χαμηλες δεν ειναι κατευθυντικες ξερω .... απο ποια συχνοτητα και πανω αρχιζουν να γινονται ?

ευχαριστω
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Αν ακούγεται πρέπει να κοπεί χαμηλότερα.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: sub μπερδευτηκα

Mεγειές μεγειές!:thumbsup:
Καλές δοκιμές και καλές ακροάσεις!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top