SUB REL ACOUSTICS

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Καλησπέρα,
Τι γνώμη έχετε για τα sub της REL; (σειρά Τ )
Γιατί τα παρουσιάζουν αρκετοί ως τα πιο ΄΄μουσικά΄΄ σε προσιτή τιμή;
Τι διαφορές μπορεί να έχουν από τα ΄΄προσιτά΄΄ στουντιακά;
 

Μηνύματα
229
Reaction score
109
Τι γνώμη έχετε για τα sub της REL; (σειρά Τ )
Γιατί τα παρουσιάζουν αρκετοί ως τα πιο ΄΄μουσικά΄΄ σε προσιτή τιμή;
Είχα πιο παλιά ένα rel R 218 και να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποτέ αυτό με το "μουσικό sub".
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
έχω εδώ και λίγο καιρό το Τ3 και έχω εντυπωσιαστεί. Είχα και παλιότερα το Strata II (επίσης καταπληκτικό).
Χρήση αποκλειστικά σε δικάναλο.
Μεγάλο πλεονέκτημα η σύνδεση hi-level με τα ηχεία σου και η ευκολία στη ρύθμιση ακολουθώντας τις οδηγίες.
Για μουσική νομίζω ότι είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανοιώσεις.
Ο ήχος του έχει λεπτομέρεια, μη περιμένεις να σπάσεις τις τζαμαρίες παρόλο που τοποθετημένο σωστά πρεσσάρει το χώρο ομοιόμορφα (αρκεί να διαλέξεις σωστό μοντέλο).
Μεγάλο πλεονέκτημα-χαρακτηριστικό των REL: θα διαπιστώσεις ότι πλέον η ηχητική εικόνα είναι πολύ μεγαλύτερη ακόμα και σε κομμάτια που δεν έχουν χαμηλό (πχ ακουστική κιθάρα).
Οι κάτοχοι magnepan αγαπάνε τα REL γιατί είναι από τα ελάχιστα γήινης τιμής που καταφέρνουν να ακολουθούνε τις μεμβράνες.
Σε τι σύστημα-χώρο σκοπεύεις να το βάλεις?
 

Μηνύματα
62
Reaction score
17
έχω εδώ και λίγο καιρό το Τ3 και έχω εντυπωσιαστεί. Είχα και παλιότερα το Strata II (επίσης καταπληκτικό).
Χρήση αποκλειστικά σε δικάναλο.
Μεγάλο πλεονέκτημα η σύνδεση hi-level με τα ηχεία σου και η ευκολία στη ρύθμιση ακολουθώντας τις οδηγίες.
Για μουσική νομίζω ότι είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανοιώσεις.
Ο ήχος του έχει λεπτομέρεια, μη περιμένεις να σπάσεις τις τζαμαρίες παρόλο που τοποθετημένο σωστά πρεσσάρει το χώρο ομοιόμορφα (αρκεί να διαλέξεις σωστό μοντέλο).
Μεγάλο πλεονέκτημα-χαρακτηριστικό των REL: θα διαπιστώσεις ότι πλέον η ηχητική εικόνα είναι πολύ μεγαλύτερη ακόμα και σε κομμάτια που δεν έχουν χαμηλό (πχ ακουστική κιθάρα).
Οι κάτοχοι magnepan αγαπάνε τα REL γιατί είναι από τα ελάχιστα γήινης τιμής που καταφέρνουν να ακολουθούνε τις μεμβράνες.
Σε τι σύστημα-χώρο σκοπεύεις να το βάλεις?
Τώρα έχω τα KEF LSX, σε αφρόντιστο χώρο (Σαλόνι 35 τ.μ.) με ένα απλό subwoofer της crystal audio (από home cinema). Ήταν να μετακομίσω τον Αύγουστο, αλλά αναβλήθηκε για το καλοκαίρι του 2021 και στο νέο σπίτι θα έχω δικό μου χώρο (δωμάτιο3x3,5). Μου είχαν προτείνει από το forum σε παλαιότερη ανάρτηση (και στουντιακά και arental), τα έχω συγκρατήσει, απλά ξαφνικά βλέπω παντού σε βιντεάκια στο youtube:

και άλλα διάφορα....

Γι΄ αυτό ρωτάω αν όντως είναι τόσο καλά ή απλά marketing και στα αντιστοιχα χρήματα υπάρχουν εξίσου καλά ή και καλύτερα;
Επίσης μετά τα 2 sub θα πάω για τα KEF lS50 Wireless ii.
 
Last edited:

don

Μηνύματα
192
Reaction score
33
Δεν ξέρω αν ισχύει όντως ότι τα Rel είναι τα πιο μουσικά, εγώ πάντως και με το SVS που πήρα για μουσική είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η σειρά SB που έχουν κλειστή καμπίνα ενδείκνυται για μουσική περισσότερο και βγαίνουν και πιο οικονομικά από τα Rel.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
στο νέο σπίτι θα έχω δικό μου χώρο (δωμάτιο3x3,5).
Θα πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη σου αυτές τις διαστάσεις καθώς θα επιλέγεις σαμπ....
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Τώρα έχω τα KEF LSX, σε αφρόντιστο χώρο (Σαλόνι 35 τ.μ.) με ένα απλό subwoofer της crystal audio (από home cinema). Ήταν να μετακομίσω τον Αύγουστο, αλλά αναβλήθηκε για το καλοκαίρι του 2021 και στο νέο σπίτι θα έχω δικό μου χώρο (δωμάτιο3x3,5). Μου είχαν προτείνει από το forum σε παλαιότερη ανάρτηση (και στουντιακά και arental), τα έχω συγκρατήσει, απλά ξαφνικά βλέπω παντού σε βιντεάκια στο youtube:

και άλλα διάφορα....

Γι΄ αυτό ρωτάω αν όντως είναι τόσο καλά ή απλά marketing και στα αντιστοιχα χρήματα υπάρχουν εξίσου καλά ή και καλύτερα;
Επίσης μετά τα 2 sub θα πάω για τα KEF lS50 Wireless ii.
Δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλα σοβαρά σαμπς για να σου πω.
Απλά μετά από πολύ διάβασμα για τις δικές μου ανάγκες (αναλογική σύνδεση-δικάναλο αποκλειστικά) θεωρώ ότι μου ταιριάζουν περισσότερο τα rel.
Δε δοκίμασα δηλαδή κάποιο άλλης μάρκας σοβαρό σαμπ για να σου πω.
Αν ο ενισχυτής μου είχε έξοδο υπογούφερ μπορεί να δοκίμαζα κανα svs sb1000 το οποίο είχα επίσης υποψήφιο....αλλά δεν έκατσε.
Βλέπω ότι τα LSX στο master ηχείο έχουν έξοδο υπογούφερ, οπότε θα δοκίμαζα το ανωτέρω svs που σου είπα (καθώς τα μη REL υπογούφερ προσφέρουν περισσότερο όγκο χαμηλού ανα κόστος)
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά να έχουμε,
Φίλε @Dimpapam δε είμαι σίγουρος αν τα Rel είναι πιο μουσικά αλλά η δικιά μου εμπειρία από κάποια sub τα οποία είχα είναι ότι τα κλειστού τύπου έπαιζαν καλά τα rock. pop, classic και με bass reflex έπαιζαν καλά τα rnb, rap, electro/dance....... πάντα στα δικά μου αυτιά.
Η γνώμη μου είναι να επιλέξεις ένα σαμπ με 10ιντσο γούφερ και πάνω με δυνατό ενισχυτή να κατεβαίνει χαμηλά και ας μειώνεις την ένταση του, παρά να πάρεις ένα μικρό που τελικά δε θα σε καλύψει ηχητικά.
Και ένα τεστ της SVS...
Φιλικά
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top