Subwoofer έξοδος

Μηνύματα
125
Reaction score
18
Καλησπέρα σας .
Μια βοήθεια αν είναι δυνατόν.

Σήμερα τοποθέτησα ένα sub στο αυτοκίνητο.
Στο τέλος της εγκατάστασης μου ανακοίνωσαν πως δεν το σύνδεσαν μέσω της subwoofer pre-out (διότι δεν δούλευε) αλλά μέσω των RCA των πίσω ηχείων!
Η πηγή, Pioneer DMH-A241BTαγοράσθηκε πριν ένα μήνα!

Θα ήθελα να ρωτήσω,
A) αν μπορώ με κάποιο τρόπο να ελέγξω την έξοδο
B) αν η σύνδεση που μου έκαναν υποβαθμίζει την απόδοση του Sub

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
ναι μπορείς, έχεις παλμογράφο ή πολυήμερο έστω; (βέβαια αν τα είχες δεν θα ρωτούσες :lol: )

ναι αυτό είναι μεγάλη μαλάκια βέβαια τα μαστοριά εδώ λένε έλα μωρέ βαλ το να παίζει μια χαρά είναι, τώρα αν έχεις ενισχυτή στα μεγάφωνα μικρο το κακό
επίσης η πηγή πρέπει να πάει για επισκευή (αν υπάρχει όντως θέμα και δεν είναι κλειστό πχ το sub απ τις ρύθμισής :gotcha: ) μέσα στην εγγύησή είναι
 
Last edited:

Μηνύματα
125
Reaction score
18
ναι μπορείς, έχεις παλμογράφο ή πολυήμερο έστω; (βέβαια αν τα είχες δεν θα ρωτούσες :lol: )

ναι αυτό είναι μεγάλη μαλάκια βέβαια τα μαστοριά εδώ λένε έλα μωρέ βαλ το να παίζει μια χαρά είναι, τώρα αν έχεις ενισχυτή στα μεγάφωνα μικρο το κακό
επίσης η πηγή πρέπει να πάει για επισκευή (αν υπάρχει όντως θέμα και δεν είναι κλειστό πχ το sub απ τις ρύθμισής :gotcha: ) μέσα στην εγγύησή είναι
ναι μπορείς, έχεις παλμογράφο ή πολυήμερο έστω; (βέβαια αν τα είχες δεν θα ρωτούσες :lol: )

ναι αυτό είναι μεγάλη μαλάκια βέβαια τα μαστοριά εδώ λένε έλα μωρέ βαλ το να παίζει μια χαρά είναι, τώρα αν έχεις ενισχυτή στα μεγάφωνα μικρο το κακό
επίσης η πηγή πρέπει να πάει για επισκευή (αν υπάρχει όντως θέμα και δεν είναι κλειστό πχ το sub απ τις ρύθμισής :gotcha: ) μέσα στην εγγύησή είναι
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν εχω παλμογράφο.
Θα το πάω σε άλλον μάστορα.
Πάντως, όταν τον πήγα στο μενού 'cutoff' εκεί δηλαδή που ελέγχονται οι συχνότητες αποκοπής μου είπε με απορία, 'πού ήταν αυτο'..! (αφού είχε γίνει η εγκατάσταση).
Η σύνδεση αυτή με απογοητεύει διότι αφήνω τα πίσω ηχεία στα 32Hz αντί 80hz προκειμένου να λειτουργεί το sub.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν εχω παλμογράφο.
Θα το πάω σε άλλον μάστορα.
Πάντως, όταν τον πήγα στο μενού 'cutoff' εκεί δηλαδή που ελέγχονται οι συχνότητες αποκοπής μου είπε με απορία, 'πού ήταν αυτο'..! (αφού είχε γίνει η εγκατάσταση).
Η σύνδεση αυτή με απογοητεύει διότι αφήνω τα πίσω ηχεία στα 32Hz αντί 80hz προκειμένου να λειτουργεί το sub.
Το πες και μόνος τα πίσω μεγάφωνα δεν πιστεύω να ναι σχεδιασμένα να παίζουν τέτοιες συχνότητες... Μπορείς και με πολύμετρο να κάνεις τσεκ... Παίξε μια συχνότητα από tone generator πχ 40hz και μέτρα την τάση στα rca επιλέγοντας εκεί που μετράει το εναλλασσόμενο ρεύμα
 

Μηνύματα
125
Reaction score
18
Η αλήθεια είναι πως έχω ένα πόλυμετρο. Αν δεν βγάλω άκρη την ερχόμενη εβδομάδα με τον ηλεκτρολόγο θα προσπαθήσω.
Σ ευχαριστώ πολύ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.220
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top