Subwoofer σε stereo

Μηνύματα
17
Reaction score
6
Καλησπέρα σας

Νέο μέλος και γενικά πρωτάρης στο κομμάτι του ήχου.

Εχω φτιάξει το πρώτο μου σύστημα που αποτελείται απο εναν ενισχυτή Denon PMA 600 NE (με single ended pre out για sub) και ηχεία klipsch rp600m.

Δε θα αναλύσω πηγές καθώς εν προκειμένω δεν παίζει πιστεύω μεγάλο ρόλο.

Ο χώρος μου ειναι 20 τ.μ και γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος απο το πως γεμίζει με το υπάρχον set up.

Σκέφτομαι να προσθέσω κι ενα υπογούφερ.
Πιστεύετε ότι θα ηταν χρήσιμη προσθήκη;
Ζητώ απόψεις καθώς δεν εχω πρότερη εμπειρία με κάτι αντίστοιχο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε ευγενική τοποθέτηση/άποψη.

Άρης
 




Μηνύματα
17
Reaction score
6
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!
Κάποια πρόταση;;

Budget γύρω στα 500€ και περιορισμένος χώρος..
 





Μηνύματα
328
Reaction score
260
δυο παλια εγγλεζικα REL θα βρεις (οχι τις καινουργιες κινεζικες σαβουρες)
και θα βαλεις ενα διπλα απο καθε Klipsch, και αυτα θα φυλανε σαν μαντροσκυλα
και θα συμπληρωνουν το ηχητικο σου νιρβανα.......
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
δυο παλια εγγλεζικα REL θα βρεις (οχι τις καινουργιες κινεζικες σαβουρες)
και θα βαλεις ενα διπλα απο καθε Klipsch, και αυτα θα φυλανε σαν μαντροσκυλα
και θα συμπληρωνουν το ηχητικο σου νιρβανα.......
που να βρεις rel.... ότι βγαίνει αγγελία εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού...
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Πάρε έναν καλό ενισχυτή να οδηγεί τα Klipsch σωστά και αν δεις και τότε ότι κάτι σου λείπει, βάλε και υπογούφερ.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
6
Πάρε έναν καλό ενισχυτή να οδηγεί τα Klipsch σωστά και αν δεις και τότε ότι κάτι σου λείπει, βάλε και υπογούφερ.
Έχετε κάτι να προτείνετε; Ο denon πιστεύετε είναι ανεπαρκής;
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αν συνδεθεί sub, το οποίο έχει ενσωματωμένο dsp, αρα μεσολαβεί μετατροπή απο αναλογικό σε ψηφιακό και μετά πάλι σε αναλογικό, δεν θα προστεθεί καθυστέρηση (latency) στο sub? Άρα δεν θα πρέπει να προστεθεί κι ανάλογη καθυστέρηση στα ηχεία; Ο ενισχυτής, έχει αυτήν την δυνατότητα; Ακόμα και αν την έχει, δεν απαιτούνται μετρήσεις για υπολογισμό αυτής;
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Έχετε κάτι να προτείνετε; Ο denon πιστεύετε είναι ανεπαρκής;
Ευχαριστώ
Ναι εκτιμώ ότι τα ηχεία που έχετε αξίζουν καλύτερο ενισχυτή. Ο 600 είναι στην ουσία μια ελαφρώς βελτιωμένη έκδοση του 520, ενισχυτής που στην χώρα μας μέχρι πριν 2 χρόνια, είχε τιμή λίγο πάνω από 200 ευρώ. Απλά τον φόρτωσαν με ψηφιακές ευκολίες,βελτίωσαν και ελαφρά την τροφοδοσία και η τιμή ξέφυγε. Καλές οι ευκολίες, αλλά ο ενισχυτής δεν παύει να είναι ένας μικρός δικάναλος ενισχυτής. Δοκιμάστε να ακούσετε το σύστημα σας, με έναν καλύτερο ενισχυτή και θα καταλάβετε τι εννοώ. Οσο για προτάσεις......μέχρι πόσα μπορείτε να διαθέσετε?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Πιστεύετε ότι θα ηταν χρήσιμη προσθήκη;
Μάλλον απαραίτητη.

 

Μηνύματα
17
Reaction score
6
Ναι εκτιμώ ότι τα ηχεία που έχετε αξίζουν καλύτερο ενισχυτή. Ο 600 είναι στην ουσία μια ελαφρώς βελτιωμένη έκδοση του 520, ενισχυτής που στην χώρα μας μέχρι πριν 2 χρόνια, είχε τιμή λίγο πάνω από 200 ευρώ. Απλά τον φόρτωσαν με ψηφιακές ευκολίες,βελτίωσαν και ελαφρά την τροφοδοσία και η τιμή ξέφυγε. Καλές οι ευκολίες, αλλά ο ενισχυτής δεν παύει να είναι ένας μικρός δικάναλος ενισχυτής. Δοκιμάστε να ακούσετε το σύστημα σας, με έναν καλύτερο ενισχυτή και θα καταλάβετε τι εννοώ. Οσο για προτάσεις......μέχρι πόσα μπορείτε να διαθέσετε?
Θα έλεγα πως σε διάστημα ενός έτους θα φτασω ενα budget κοντά στα 1500.
Κοιτάω να κανω αναβάθμιση είναι η αλήθεια..
Την προσοχή μου έχει τραβήξει ο A10 classic της Advance Acoustics και ο musical fidelity m2si. Απόψεις;;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.028
Reaction score
8.051
Ο ήχος της ατβανσ ενθουσιάζει. Πιστεύω δε ότι θα αναβαθμίσει το σύστημα. Γενικά τα προϊόντα αυτής της εταιρείας έχουν καλό λογο ποιότητας προς τιμή.
Όσο για το sub προσθέτει το κάτι τι στο σύστημα, ασχέτως της αναβάθμισης του η όχι.
Ποσο μάλλον στην περίπτωση σου μιας και τα ηχεία σου είναι βάσης.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Θα έλεγα πως σε διάστημα ενός έτους θα φτασω ενα budget κοντά στα 1500.
Κοιτάω να κανω αναβάθμιση είναι η αλήθεια..
Την προσοχή μου έχει τραβήξει ο A10 classic της Advance Acoustics και ο musical fidelity m2si. Απόψεις;;
Πολύ καλός ο Α10,έχει γλυκό ήχο,θα ματσάρει καλά με τα 600 και θα τα οδηγεί πολύ άνετα. Ο Μusical Fidelity,είναι πιο ουδέτερος ηχητικά,αλλά με μέση ισχύ. Στην τιμή που έχει τώρα,δεν θα τον πρότεινα,αλλά για περίπου ενάμιση χρόνο (2020-2021) είχε τιμή στα 750 ευρώ και ήταν άριστη αγορά. Στα χρήματα αυτλα υπάρχουν πολλές επιλογές,αλλά πάντα με δοκιμή.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
6
Πολύ καλός ο Α10,έχει γλυκό ήχο,θα ματσάρει καλά με τα 600 και θα τα οδηγεί πολύ άνετα. Ο Μusical Fidelity,είναι πιο ουδέτερος ηχητικά,αλλά με μέση ισχύ. Στην τιμή που έχει τώρα,δεν θα τον πρότεινα,αλλά για περίπου ενάμιση χρόνο (2020-2021) είχε τιμή στα 750 ευρώ και ήταν άριστη αγορά. Στα χρήματα αυτλα υπάρχουν πολλές επιλογές,αλλά πάντα με δοκιμή.
Η αλήθεια είναι πως τον ΜF στο amazon Γερμανίας τον έχει 800€..
Από την άλλη ο Α10 έχει φανταστική πληθώρα χαρακτηριστικών και νομίζω δεν υπάρχει αντίστοιχο μηχάνημα σε αυτά τα λεφτά. Μένει να γίνει ακρόαση..
Ευχαριστώ για τις γνώμες πάντως να είστε καλά!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.876
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top