Subwoofer

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Ποιο από τα παρακάτω αξίζει:

1. Yamaha ns-sw 300 ή ns-sw700 κώνος (μικρή διαφορά τιμής 400-450)
2. SVS sb1000 ή KEF KUBE 10 ή KEF KUBE 12 (600-670)
3. SVS sb2000 ή SVS sb2000 pro (900-1000)

Είναι διακριτή η ποιότητα όσο ανεβαίνουμε σε κατηγορία και κοστος;
Ακόμα και για τα δικά μου μικρά ηχεία KEF LSX;

- για μικρό χώρο περίπου 3x3,5...
- τώρα έχω για sub ένα crystal audio 8” από home cinema (λέω να πάω σε κάτι πιο <<καλό>> ηχητικά)...
- με ενδιαφέρει μόνο για μουσική...
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Πάρε sealed
Έχω τον ίδιο χώρο σε τ.μ και 2Χsb1000
H καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ σε audio component
ΑΛΛΑ...
άμα άλλαζα τώρα σύστημα θα πήγαινα σε pro στουντιακό γιατί δεν με εξιτάρει το βαθύ μπάσο αλλά το στακάτο
( σε low badget καταστάσεις μιλάμε ε! γιατί υπάρχουν studio sub που κατεβαίνουν τόσο χαμηλά που ραγίζουν τα σφραγίσματα αλλά θέλουν να πουλήσεις το νεφρό σου για να τα αποκτήσεις)
 


Μηνύματα
62
Reaction score
17
Πάρε sealed
Έχω τον ίδιο χώρο σε τ.μ και 2Χsb1000
H καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ σε audio component
ΑΛΛΑ...
άμα άλλαζα τώρα σύστημα θα πήγαινα σε pro στουντιακό γιατί δεν με εξιτάρει το βαθύ μπάσο αλλά το στακάτο
( σε low badget καταστάσεις μιλάμε ε! γιατί υπάρχουν studio sub που κατεβαίνουν τόσο χαμηλά που ραγίζουν τα σφραγίσματα αλλά θέλουν να πουλήσεις το νεφρό σου για να τα αποκτήσεις)
Αυτό θα ήθελα και εγώ πιο πολύ, το σκακάτο μου αρέσει, ιδιαίτερα η στιγμή λίγο πριν που το περιμένω και η απόλυτη σιγή μετά. Σε πιο θα πήγαινες εσύ αν το έχεις ήδη ψάξει. Πως ξεχωρίζω τα στουντιακά;
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αυτό θα ήθελα και εγώ πιο πολύ, το σκακάτο μου αρέσει, ιδιαίτερα η στιγμή λίγο πριν που το περιμένω και η απόλυτη σιγή μετά. Σε πιο θα πήγαινες εσύ αν το έχεις ήδη ψάξει. Πως ξεχωρίζω τα στουντιακά;
Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να σε συμβουλέψει γιατί και μου λείπει το θεωρητικό υπόβαθρο και δεν έχω τα πάμπολλα ακούσματα.
2-3 πραγματάκια...
Τα svs sb όταν τα άκουσα στο κατάστημα που τα αγόρασα ακουγόταν καλύτερα και πιο στακάτα από ότι στον δικό μου χώρο, άρα νούμερο 1 ο χώρος
Άκουσα στον χώρο μου το 8άρι hs της YAMAHA στακάτο και φοβερό για μουσική αλλά σε ορισμένα σημεία του χώρου. Ήθελε 4 για να γεμίσει ο χώρος όπως το κάνουν τα svs sb
Άκουσα 2 τέτοια σε 50 τμ και από τότε με στοιχειώνουν https://www.nakas.gr/prd/dynaudio-18s-aitoenisxiomeno-ixeio-subwoofer-studio-monitor-temaxio

Υγ τι ενισχυτή έχεις ;
 
Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αν θες γρήγορο στακάτο ούτε να το σκέφτεσαι. το δεύτερο που σου έστειλα.

arendal 1723 sub 1 και ακόμη καλύτερα αν μπορείς το sub 2.

όταν τα άκουσα πρώτη φορά έπαθα σοκ. και όποιος τα έχει ακούσει έχει πεί το ίδιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλά είναι αυτά; Έχουμε μετρήσεις;
Έχει ένα εξαιρετικό μεγάφωνο για την κατηγορία και πολύ πάνω και έναν πολύ καλό ενισχυτή. Το μεγάφωνο αντέχει γύρω στα 300 watts και έχει καλή ευαισθησία για το χαμηλό του.
Σε χώρο όπως του φίλου θα είναι σούπερ. Για μεγάλους χώρους δεν φτάνει και θα πας σε μεγαλύτερο μοντέλο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
60£ είναι τα μεταφορικά για Ελλάδα απ' ότι λέει δλδ 70€.
Πολύ καλά για τον όγκο και το βάρος του. Θα έλεγα πως αξίζει με το παραπάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Αυτό: 10ίντσο, κυλινδρική ατσάλινη καμπίνα, 300W, ξεκινά από τα 18Ηz και το πιο σημαντικό για να κροσάρει και το σήμα στους δορυφόρους.

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top