"TAKE FIVE" ...ιστορια







daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.451
Παιδια μου σας αγαπω μεν, αλλα μην το χ@σουμε κι αυτο το θεμα με ασχετα...
μη δίνεις σημασία....ο αέρινος μαζεύει ποστς για να μπαίνει στις κληρώσεις του φόρουμ :p:lol:
 

D

Dimkal

Guest
Take five??
Δεν το εχω ακουστά .
Ποιος ειναι αυτος ο Brubeck;;;;
Καλα ενταξει αστειεύομαι αφου και φιλος είναι ο Λακης και θα το εχει λιωσει το κομματι στους audio hungary και στα Harbeth
Το καστιλιαν ντραμς του Μορελο, ηταν και θα είναι κομμάτι αναφορας σε τεστ δοκιμης ατακας σε ηχεια.
Παρολο το ενοχλητικο φυσημα της life εγγραφης.
Εξαιρετικα ενδιαφερουσα η σχετικη αρθρογραφια και καποια στιγμη θα επανελθω με ενα αφιέρωμα της φιλιας Brubeck Armstrong
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.595
- εδώ είναι το castilian drums ζωντανό , μάλλον από το garnegie hall . . . το βάζω διότι εδώ ακούμε και βλέπουμε τι ''παπάδες'' έπαιζε ο joe morello . . .


JOE MORELLO: The Great Drum Solo




. . . εάν δεν έχετε υπομονή ( κρίμα ) , σκίπ του 1:30 περίπου ( μόλις σηκώνεται ο μπρούμπεκ ) . . . και αφήνει τον βιρτουόζο να συνεχίσει με τα χέρια :hi:



 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
- εδώ είναι το castilian drums ζωντανό , μάλλον από το garnegie hall . . . το βάζω διότι εδώ ακούμε και βλέπουμε τι ''παπάδες'' έπαιζε ο joe morello . . .


JOE MORELLO: The Great Drum Solo




. . . εάν δεν έχετε υπομονή ( κρίμα ) , σκίπ του 1:30 περίπου ( μόλις σηκώνεται ο μπρούμπεκ ) . . . και αφήνει τον βιρτουόζο να συνεχίσει με τα χέρια :hi:


Το έχεις ανεβάσει παλαιότερα σε άλλο θέμα και όταν το είχα δει χάζεψα!!
Ωραίος!!:)
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για να καταλάβουν, στο περίπου τουλάχιστο, όσοι δε γνωρίζουν μουσική, τη διαφορά των 5/4 μπορούν να ακούσουν μία από τις reggae διασκευές όπου για να περάσουμε στα 4/4 αναγκαστικά παραλείπουμε τμήμα του θέματος. .

Διάβασα το κείμενο αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τι σημαίνει το "take five", δεν το διευκρινίζει. Ήμουν πάντα ανάμεσα στο "πέντε λεπτά διάλλειμα" και στο "πέμπτη εγγραφή (λήψη)".

Επίσης μιας κι αναφέρθηκε δεν μπορώ να καταλάβω πως θεωρείται δίσκος αναφοράς hi end, είναι απαράδεκτη ηχογράφηση λόγω παλαιότητας.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Για να καταλάβουν, στο περίπου τουλάχιστο, όσοι δε γνωρίζουν μουσική, τη διαφορά των 5/4 μπορούν να ακούσουν μία από τις reggae διασκευές όπου για να περάσουμε στα 4/4 αναγκαστικά παραλείπουμε τμήμα του θέματος. .

Διάβασα το κείμενο αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τι σημαίνει το "take five", δεν το διευκρινίζει. Ήμουν πάντα ανάμεσα στο "πέντε λεπτά διάλλειμα" και στο "πέμπτη εγγραφή (λήψη)".

Επίσης μιας κι αναφέρθηκε δεν μπορώ να καταλάβω πως θεωρείται δίσκος αναφοράς hi end, είναι απαράδεκτη ηχογράφηση λόγω παλαιότητας.
Έχει πολλές κόπιες διαφορετικές και κάποιες παίζουν εξαιρετικά. Υπάρχει και μία έκδοση που έχει τυπωμένο μόνο αυτό το κομμάτι στην μία μεριά χωρίς να έχει κάτι από την άλλη την οποία την έχω ακούσει και παίζει τρελά!! και φυσικά ψάχνω να την βρω.:)
Νομίζω ότι την έχει κάποιος φίλος εδώ στο φόρουμ, αν τυχόν το διαβάσει ας δώσει πληροφορία ποια έκδοση είναι αυτή.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.595
Joe Morello: Take 5 Drum Solo




Dave Brubeck Live in 64




- επιτέλους , ξανακόλλησα μαζί τους :thumbsup: . . . το δεύτερο video έχει σχετικά καλό ήχο και εικόνα
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.595
- παρατηρήστε την τεχνική του ντράμερ στο 4:50 , και γιά όσο διαρκεί το σόλο του . . . έχει εμπεδώσει πολύ από Joe Morello . . .


Santana - Soul Sacrifice - 8/18/1970 - Tanglewood (Official)

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.961
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top