TDL Studio 2 mod

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα σας,

Ανοίγω το θέμα στο DIY καθώς για τέτοιο πρόκειται από τη στιγμή που δεν μιλάμε για original μονάδες. Και εξηγούμαι:

Απέκτησα ένα ζευγάρι TDL Studio 2, μόνο καμπίνες, crossover και woofer. Τα tweeter λείπουν. Οπότε έχω στο μυαλό μου τα εξής:

1. Ψάχνω υπομονετικά στο internet για ζευγάρι Elac 25DT-49 και το μόνο που κάνω είναι αλλαγή πυκνωτών στο υπάρχον crossover
2. Αγοράζω tweeter αντικατάστασης (πχ AUDAX TW025A1 / A0) και επανασχεδιάζεται το crossover
3. Και με διάθεση για παιχνίδι βέβαια: θα μπορούσα λέτε να τα χρησιμοποιήσω ως subwoofer; Πολλά τα θέματα εδώ...

Τείνω προς τη 2η λύση καθώς η πρώτη είναι εξαιρετικά δύσκολη ενώ η τρίτη πάει μακρυά...

Τι θα κάνατε στη θέση μου;
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Καλημέρα σας,

Ανοίγω το θέμα στο DIY καθώς για τέτοιο πρόκειται από τη στιγμή που δεν μιλάμε για original μονάδες. Και εξηγούμαι:

Απέκτησα ένα ζευγάρι TDL Studio 2, μόνο καμπίνες, crossover και woofer. Τα tweeter λείπουν. Οπότε έχω στο μυαλό μου τα εξής:

1. Ψάχνω υπομονετικά στο internet για ζευγάρι Elac 25DT-49 και το μόνο που κάνω είναι αλλαγή πυκνωτών στο υπάρχον crossover
2. Αγοράζω tweeter αντικατάστασης (πχ AUDAX TW025A1 / A0) και επανασχεδιάζεται το crossover
3. Και με διάθεση για παιχνίδι βέβαια: θα μπορούσα λέτε να τα χρησιμοποιήσω ως subwoofer; Πολλά τα θέματα εδώ...

Τείνω προς τη 2η λύση καθώς η πρώτη είναι εξαιρετικά δύσκολη ενώ η τρίτη πάει μακρυά...

Τι θα κάνατε στη θέση μου;
Αρχισε με τα βασικα (υπαρχουν εδω μελη που εχουν αποψη και θα σε βοηθησουν σιγουρα) .
Ειναι σε καλη κατασταση ?
Δουλευουν τα γουφερ ειναι σε καλη κατασταση?
Οι καμπινες ειναι οκ?
Τα crossover?
Επειτα εξετασε αν αξιζει να μπεις σε εξοδα (θεωρητικα ηταν καλα ηχεια στην εποχη τους) ειδηκα αν εχεις καλυτερα ηχεια ηδη...
Αν πληρουν τις παραπανω προυποθεσεις εγω θα προτιμουσα να βρω τα γνησια ανταλακτικα ετσι για το original του πραγματος.
Θεωρητικα το εχεις ψαξει οσο αφορα τα τουιτερ αλλα σου βαζω και εγω δυο τρια λινκ μηπως εξυπηρετηθεις οσο αφορα την λυση νουμερο 1...
http://www.lockwoodaudio.co.uk/epos_tdl.htm
https://www.falconacoustics.co.uk/drive-units-1/imf.html
http://www.wilmslow-audio.co.uk/
Αν δεν βρεις κατι η παει πολυ μακρυα η βαλιτσα σε θεματα κοστους τοτε προχωρα στην λυση 2.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα!

Οι καμπίνες θα τριφτούν - βερνικωθούν γιατί έχουν γρατζουνιές. Τα μεγάφωνα είναι ok, στα crossover όμως θα αλλάξω πυκνωτές.

Τα γνήσια tweeters δεν τα βρήκα πουθένά. Wilmslow μου πρότειναν κάτι Monacor ενώ ο Jerrry από falcon acoustics μου είπε ότι το Audax (με μια τροποποίηση στο crossover) είναι μονόδρομος από τη στιγμή που δεν βρω μτχ τα αρχικά. Lockwood έχω στείλει email και περιμένω απάντηση εδώ και μια εβδομάδα...

Έχω βρει ένα σετ 25DT25 από έναν συμφορουμίτη αλλά το ένα είναι καμμένο. Θα μου τα βρει είπε και θα δω εαν μπορώ να το επιδιορθώσω (αν και μεταλλικού θόλου...). Αλλιώς πάω στα Audax και τελειώνω.

Το κόστος βέβαια είναι σημαντικότατος παράγοντας. Υπολογίζω να μην ξεπεράσω συνολικά τα €350 (περίπου τόσο τα βρίσκεις μτχ σε καλή κατάσταση). Άλλωστε το diy πάντα έχει χασούρα, έτσι δεν είναι;
 


Μηνύματα
102
Reaction score
95
Δυστυχώς λόγω χρόνου δεν έχω τελειώσει ακόμη τα ηχεία. Προχθές κατάφερα να τελειώσω τα τριψίματα, να ανοίξω τις τρύπες για τις χούφτες (μπόρνες) και να τοποθετήσω τις βάσεις για τις ακίδες. Το θετικό είναι ότι εξαφανίστηκαν όλες οι γρατζουνιές. Σε κάποιες γωνίες πίεσα πολύ το τριβείο και έφυγε λίγο ο καπλαμάς αλλά το "έφερα" με λίγο στόκο σε απόχρωση καρυδιάς. Τα έχω μεταφέρει σε άλλο χώρο για το βάψιμο και το βερνίκωμα (με βερνίκι πολυουρεθάνης G30).

Βρήκα και δύο tweeter 25DT αλλά με υφασμάτινο θόλο, δίχως τον πίσω θάλαμο. Ίσως να κολλήσω ένα κομμάτι κετσέ στο μαγνήτη, θα δω (ή μάλλον θα ακούσω).

Ανεβάζω και φωτό από τα crossover στα οποία αλλάχτηκαν δύο πηνία (είχαν ξετυλιχθεί), οι πυκνωτές και δύο αντιστάσεις.

Ελπίζω να τα τελειώσω μέσα στις επόμενες 15 ημέρες.

IMG_20180609_100700.jpg IMG_20180609_100713.jpg IMG_20180609_104547.jpg IMG_20180618_192815.jpg IMG_20180618_192949.jpg
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Τα ηχεία βρίσκονται στο τελικό βερνίκωμα... Προς το παρόν όμως έκανα και μια αναβάθμιση στον Quad 606 που έχω χρησιμοποιώντας το kit της Dada Electronics. Έβαψα και το σασί αφού το καθάρισα με αμμοβολή γιατί ήταν λίγο χάλια... Κυριολεκτικά άλλαξε ο ήχος του: έσφιξαν οι χαμηλές, καθάρισαν οι μεσαίες και οι υψηλές συχνότητες "καθάρισαν" και έγιναν πιο λαμπρές. Επίσης άλλαξα την τάση εισόδου από 0.5 σε 1.0volt. Θα περιμένω να στρώσει και θα τον δοκιμάσω και με τα TDL.

before.jpg Left_before.jpg Left_new_front.jpg Left_new_back.jpg
 


Μηνύματα
102
Reaction score
95
Επιτέλους κατάφερα να βρω λίγο χρόνο και να τα τελειώσω. Λείπουν μόνο τα καλύμματα και ένα "κούρδισμα" του ηχείου αφού όμως περάσουν λίγες ώρες ακροάσεων. Το tweeter ου χρησιμοποίησα τελικά είναι το DT-250 της Monacor αφενός μεν επειδή είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με το ELAC αφετέρου δε επειδή ταιριάζει γάντι στην τρύπα.

Έχει ή είχε ποτέ κανείς αυτό το ηχείο στην κατοχή του; Έχω κάποιες απορίες.

IMG_20180913_144803.jpg IMG_20180913_144808.jpg IMG_20180913_144821.jpg IMG_20180927_153748.jpg IMG_20180927_153803.jpg
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Επιτέλους κατάφερα να βρω λίγο χρόνο και να τα τελειώσω. Λείπουν μόνο τα καλύμματα και ένα "κούρδισμα" του ηχείου αφού όμως περάσουν λίγες ώρες ακροάσεων. Το tweeter ου χρησιμοποίησα τελικά είναι το DT-250 της Monacor αφενός μεν επειδή είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με το ELAC αφετέρου δε επειδή ταιριάζει γάντι στην τρύπα.

Έχει ή είχε ποτέ κανείς αυτό το ηχείο στην κατοχή του; Έχω κάποιες απορίες.

View attachment 106360 View attachment 106361 View attachment 106362 View attachment 106363 View attachment 106364
Μπραβο πολυ ωραία τα ηχεια δεξιά ποια ειναι?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το tweeter ου χρησιμοποίησα τελικά είναι το DT-250 της Monacor αφενός μεν επειδή είχε παρόμοια χαρακτηριστικά με το ELAC αφετέρου δε επειδή ταιριάζει γάντι στην τρύπα.
Τσου... καμία σχέση το ένα tweeter με το άλλο. Τα 25DT της Elac έχουν συντονισμό, αναλόγως το μοντέλο, στους 650 ή 750 κύκλους, όταν αυτό που χρησιμοποίησες έχει τους 1700 Hz.
Αυτό από μόνο του αρκεί ώστε να μην είναι συμβατά.
Θα έχεις θέμα και στην απόκριση συχνότητας και στην παραμόρφωση και στην πρόσληψη ισχύος.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα. Τα άλλα ηχεία που έχω είναι τα B&W DM12.

Πέτρο θα πρέπει να τροποποιήσω το crossover κάποια στιγμή, δεν κατάφερα να βρω τα ELAC πουθενά, αυτά που είχα δεν ήταν της ELAC τελικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πέτρο θα πρέπει να τροποποιήσω το crossover κάποια στιγμή, δεν κατάφερα να βρω τα ELAC πουθενά, αυτά που είχα δεν ήταν της ELAC τελικά.
Ακριβώς αυτό χρειάζεται.
Θα σου έλεγα να προμηθευτείς σύγχρονα tweeters με χαμηλό fs (600 Hz) και να κατέβει η συχνότητα διαχωρισμού κοντά στους 1,4 KHz ώστε να αποδιδεί καλά και το 8ιντσο.
Αν δεν ταιριάζουν χωροταξικά προσαρμόζεις την παλιά παραλληλόγραμμη πρόσοψη στα καινούρια.
 


Μηνύματα
102
Reaction score
95
Ναι, στους 3000 γίνεται ο διαχωρισμός αλλά και πάλι υπάρχουν επιμέρους παράμετροι που επηρεάζουν το σχεδιασμό του crossover. Θα πρέπει κάποια στιγμή να το τροποποιήσω για να "δέσει" το γλυκό.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Παντως περα απο τις αλλαγες στο τουιτερ και το κρος,βαλε παλι τις μεταλλικες βεργες στην προσοψη....ετσι για να κανει μπαμ απο μακρια οτι ειναι tdl.
 


Μηνύματα
102
Reaction score
95
Μήπως έχει κανείς στο αρχείο του παλαιά τεύχη του Ήχος & Hi-Fi; Ψάχνω να βρω το τεύχος 177 - Δεκέμβριος 1987 που έχει παρουσίαση του TDL Studio 2 από τον Κατσένη.
 


Μηνύματα
564
Reaction score
592
Μήπως έχει κανείς στο αρχείο του παλαιά τεύχη του Ήχος & Hi-Fi; Ψάχνω να βρω το τεύχος 177 - Δεκέμβριος 1987 που έχει παρουσίαση του TDL Studio 2 από τον Κατσένη.
Πάραυτα, αλλά χρωστάς ακρόαση.
Hxos 177 - TDL Studio 2-page-001.jpg
Hxos 177 - TDL Studio 2-page-002.jpg
Hxos 177 - TDL Studio 2-page-003.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Αυτή την κριτική είχα διαβάσει και γω, και τα πήρα.
Και τα ΝΜ είχα πάρει, της διαφήμισης από κάτω. Με το βίφα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top