Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Έχω ένα mkii εδώ και 10 χρόνια, με μόνη βελτίωση την αντικατάσταση του καλωδίου εξόδου με VDH D502 και των βυσμάτων με goldring! Θα ήθελα να μου πείτε αν αποδίδει το συγκεκριμένο πικ-απ καλά με κεφαλή κινητού πηνίου ή θα πρέπει να ψαχτώ σε κατί καλύτερο για ΜΜ.Τι μου προτείνετε;Έπισης θα ήθελα να με βοηθήσετε να ταξινομήσω στο κεφάλι μου όσα έχω ακούσει κατά καιρούς για το στήσιμο του εν λόγω πικ-απ ( antiskating, height και ρύθμιση βαριδιού!Π.χ, έχω το ύψος του βραχίονα αυτή τη στιγμή στο 2,5... έιναι σωστό; Επίσης, ποιά άλλη ουσιαστική βελτίωση θα μπορούσα να του κάνω;Phono stage έχω το V της Musical Fidelity.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Γνωριζω οτι οι Kontrapunkt της Ortofon ταριαζουν με τον βραχιονα του Technics. Η σειρα εχει 4 πολυ καλες κεφαλες διαφορετικων τιμων.

Για phono stage ειναι θεμα γουστου. Eγω προτιμω το Trichord Dino (το οποιο και εχω) απο τα M. Fidelity.

Μια επισης συνηθης "αναβαθμιση" για τον βραχιονα ειναι μια απα αυτες:
http://www.audioaffair.co.uk/index.php?act=viewProd&productId=1419
http://www.lpgear.com/Merchant2/mer...roduct_Code=LPGZHEAD&Category_Code=HEADSHELLS

Αν και καποιοι γελανε, εγω το θεωρω πολυ καλο πικαπ και αξιζει μια καλη χαμηλοεξοδη MC κεφαλη.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Ευχαριστώ πολύ Κώστα, ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Mήπως κάποιος φίλος θα μπορούσε να με συμβουλεύσει για τις ρυθμίσεις του πικ-απ;
 


Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Υπαρχουν μια αγγλικη http://www.soundhifi.com/sl1200/index.htm και μια αμερικανικη εταιρεια http://www.kabusa.com/frameset.htm?/index.htm που κανουν αρκετες τροποποιησεις στο πικαπ. Εγω το θεωρω πικαπαρα οπως ειναι και επειδη ολες αυτες οι τροποποιησεις κοστιζουν θα εβαζα τα χρηματα για κεφαλη και phono stage. Εκει θα ακουσεις τις μεγαλες διαφορες και δε θα τις ψαχνεις με το μικροσκοπιο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Ευχαριστώ πολύ Κώστα, ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Mήπως κάποιος φίλος θα μπορούσε να με συμβουλεύσει για τις ρυθμίσεις του πικ-απ;
Δοθέντος ότι το 1200 έχει σωστή γεωμετρία, δεν χρειάζονται και πολλά.


  1. Οριζοντιώνεις την επιφάνεια επάνω στην οποία εδράζεται το πικάπ. Για να το κάνεις αυτό, βάλε ένα αλφάδι επάνω στην επιφάνεια του πλατώ, και κάνε τις ανάλογες ρυθμίσεις στο έπιπλο, ώστε το αλφάδι να δείχνει οριζόντιο σε δύο διαφορετικές θέσεις με διαφορά γωνίας 90 μοίρες.
  2. Τοποθετείς την κεφαλή και τη στερεώνεις σε θέση τέτοια, ώστε αμφότερες οι βίδες της να βρίσκονται στο μέσον της διαδρομής τους, μέσα στις ράγες του κελύφους. Αυτό δεν συνεπάγεται την ορθότερη γεωμετρία, αλλά για να το αναλύσω χρειάζονται σελίδες ολόκληρες.
  3. Περιστρέφεις το αντίβαρο ανάλογα, έως ότου ο βραχίονας ισορροπήσει σε οριζόντια θέση.
  4. Χωρίς να πειράξεις το αντίβαρο, περιστρέφεις μόνον το πλαστικο δαχτυλίδι του, ώστε αυτό να δείχνει βάρος μηδέν.
  5. Περιστρέφεις δεξιόστροφα το αντίβαρο μαζί με το δαχτυλίδι του, έως ότου δείξει βάρος ίσο με το μέσο βάρος που συνιστά ο κατασκευαστής της κεφαλής, (Αν ο κατασκευαστής συνιστά βάρος 1,5 έως 2,3 γραμμάρια, βάλε 1,9).
  6. Καθορίζεις το antiscating στην ίδια τιμή με το βάρος ανάγνωσης. (Αυτός ο τρόπος δεν είναι πάντοτε εντελώς ορθός, αλλά έτσι επιτυγχάνεις μια πολύ ικανοποιητική προσέγγιση. Άλλωστε, το antiscating διαφέρει από δίσκο σε δίσκο, αναλόγως της γραμμικής ταχύτητας στο εκάστοτε συγκεκριμένο σημείο ανάγνωσης, του βάθους του αυλακιού και της ποιότητας του βινυλίου).
  7. Τοποθετείς την κεφαλή επάνω σε ένα δίσκο με το πλατώ ακίνητο, και παίζεις με το ρυθμιστικό του ύψους του βραχίονα, ώστε -κατά το δυνατόν- η κοιλιά της κεφαλής να είναι παράλληλη με την επιφάνεια του δίσκου. Εναλλακτικά, αναλόγως των διαστάσεων της ακίδας, βάλε ένα δίσκο με μεγάλη διάρκεια, ή καλύτερα μια γυαλιστερή επίπεδη επιφάνεια όπως ένα CD, και παρατήρησε με γυμνό μάτι από κοντά, ή με έναν μεγεθυντικό φακό, την κλίση της ακίδας - όχι της βελόνας, της ακίδας που χώνεται μέσα στο αυλάκι του δίσκου, η οποία πρέπει να γέρνει λίγο προς τα εμπρός, προς την κατεύθυνση περιστροφής του αυλακιού. (Μην το κάνεις αυτό πριν ρυθμίσεις το βάρος ανάγνωσης).

... και είσαι έτοιμος.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Δοθέντος ότι το 1200 έχει σωστή γεωμετρία, δεν χρειάζονται και πολλά.


  1. Οριζοντιώνεις την επιφάνεια επάνω στην οποία εδράζεται το πικάπ. Για να το κάνεις αυτό, βάλε ένα αλφάδι επάνω στην επιφάνεια του πλατώ, και κάνε τις ανάλογες ρυθμίσεις στο έπιπλο, ώστε το αλφάδι να δείχνει οριζόντιο σε δύο διαφορετικές θέσεις με διαφορά γωνίας 90 μοίρες.
  2. Τοποθετείς την κεφαλή και τη στερεώνεις σε θέση τέτοια, ώστε αμφότερες οι βίδες της να βρίσκονται στο μέσον της διαδρομής τους, μέσα στις ράγες του κελύφους. Αυτό δεν συνεπάγεται την ορθότερη γεωμετρία, αλλά για να το αναλύσω χρειάζονται σελίδες ολόκληρες.
  3. Περιστρέφεις το αντίβαρο ανάλογα, έως ότου ο βραχίονας ισορροπήσει σε οριζόντια θέση.
  4. Χωρίς να πειράξεις το αντίβαρο, περιστρέφεις μόνον το πλαστικο δαχτυλίδι του, ώστε αυτό να δείχνει βάρος μηδέν.
  5. Περιστρέφεις δεξιόστροφα το αντίβαρο μαζί με το δαχτυλίδι του, έως ότου δείξει βάρος ίσο με το μέσο βάρος που συνιστά ο κατασκευαστής της κεφαλής, (Αν ο κατασκευαστής συνιστά βάρος 1,5 έως 2,3 γραμμάρια, βάλε 1,9).
  6. Καθορίζεις το antiscating στην ίδια τιμή με το βάρος ανάγνωσης. (Αυτός ο τρόπος δεν είναι πάντοτε εντελώς ορθός, αλλά έτσι επιτυγχάνεις μια πολύ ικανοποιητική προσέγγιση. Άλλωστε, το antiscating διαφέρει από δίσκο σε δίσκο, αναλόγως της γραμμικής ταχύτητας στο εκάστοτε συγκεκριμένο σημείο ανάγνωσης, του βάθους του αυλακιού και της ποιότητας του βινυλίου).
  7. Τοποθετείς την κεφαλή επάνω σε ένα δίσκο με το πλατώ ακίνητο, και παίζεις με το ρυθμιστικό του ύψους του βραχίονα, ώστε -κατά το δυνατόν- η κοιλιά της κεφαλής να είναι παράλληλη με την επιφάνεια του δίσκου. Εναλλακτικά, αναλόγως των διαστάσεων της ακίδας, βάλε ένα δίσκο με μεγάλη διάρκεια, ή καλύτερα μια γυαλιστερή επίπεδη επιφάνεια όπως ένα CD, και παρατήρησε με γυμνό μάτι από κοντά, ή με έναν μεγεθυντικό φακό, την κλίση της ακίδας - όχι της βελόνας, της ακίδας που χώνεται μέσα στο αυλάκι του δίσκου, η οποία πρέπει να γέρνει λίγο προς τα εμπρός, προς την κατεύθυνση περιστροφής του αυλακιού. (Μην το κάνεις αυτό πριν ρυθμίσεις το βάρος ανάγνωσης).

... και είσαι έτοιμος.
Ωραία πράγματα, να είσαι καλά Κώστα- θα περάσω το μεσημέρι μου δημιουργικά απ' ότι φαίνεται, σ' ευχαριστώ πολύ!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το πικάπ συνοδεύεται από ένα μικρό χαρτάκι που χρησιμεύει για τη ρύθμιση της θέσης της κεφαλής πάνω στο βάση της.
Αν το έχεις υπάρχει μια ακίδα ζωγραφισμένη επάνω του που υποδεικνύει την ακριβή θέση της ακίδας.
Το τοποθετείς με το σωστό τρόπο στο Headshell και σφίγγεις τη βελόνα εκεί που οι δυο ακίδες συμπίπτουν.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Μετά από πολύ ψάξιμο και κατόπιν συμβουλών μέλους του φόρουμ με πολλές γνώσεις στον αναλογικό ήχο, κατέληξα για αλλαγή βελόνας στην ortofon arkiv concorde! Θα ήθελα να μου εξηγήσετε την διαφορά μεταξύ της arkiv concorde με αυτή της om arkiv, καθως επίσης και πια άλλη βελόνα ΜΜ θεωρείτε συμβατή με το mk2!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Θα ήθελα να μου εξηγήσετε την διαφορά μεταξύ της arkiv concorde με αυτή της om arkiv
καμία.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Οπότε, είναι καλύτερο το να χρησιμοποιήσω την concorde ή να προτιμήσω την οm προσαρμόζοντάς την στο εργοστασιακό headshell;Υπάρχει διαφορά στον ήχο; Επίσης αυτά που αναφέρονται για την arkiv ότι δηλαδή προσφέρεται για εγγραφή από αναλογική πηγή σε ψηφιακή, υπάρχει περίπτωση να παραποιεί τον ήχο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Οπότε, είναι καλύτερο το να χρησιμοποιήσω την concorde ή να προτιμήσω την οm προσαρμόζοντάς την στο εργοστασιακό headshell;
είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις την concorde, διότι "κάθεται" εκεί ακριβώς που πρέπει, αλλά και γιατί αποφεύγεις κάποια έξτρα καλωδιάκια και συνδέσεις (τα του headshell).

Υπάρχει διαφορά στον ήχο;
Αν στηθεί άριστα η ΟΜ δεν έχει καμιά απολύτως διαφορά από την concorde. Κατασκευαστικά, οι δυό κεφαλές είναι απολύτως όμοιες (ίδια πηνία-μαγνήτες, ίδια βελόνα). Μπορεί όμως να μη τοποθετήσεις σωστά την ΟΜ (να μη τη βάλεις ακριβώς στο σημείο που πρέπει ή να τη βάλεις λίγο λοξά) οπότε και δε θα παίζει όπως μπορεί να παίξει, θα παίζει (έστω και ελάχιστα) χειρότερα.

Επίσης αυτά που αναφέρονται για την arkiv ότι δηλαδή προσφέρεται για εγγραφή από αναλογική πηγή σε ψηφιακή, υπάρχει περίπτωση να παραποιεί τον ήχο;
Το αντίθετο. Είναι άριστη κεφαλή.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Δεν χρειάζεται να διαβάσω άλλα γι' αυτό το θέμα, παραγγέλνω την arkiv concorde και θα σας γράψω εντυπώσεις από την ακρόαση! Ευχαριστώ πολύ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

θα σας γράψω εντυπώσεις από την ακρόαση!
θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

οπωσδήποτε, μη το ξεχάσεις....:126:
 


Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Είχα πει πως θα γράψω τις εντυπώσεις μου από την concorde arkiv και δεν το ξέχασα! Μέτα από πολλές ακροάσεις και σε αρκετά είδη μουσικής, θα πω τα έξής: δεν θα μιλήσω με εκφράσεις όπως ''μεσαίες'', ''χαμηλές'' και τα τοιαύτα, το ηχητικό αποτέλεσμα που έφτασε στ' αυτιά μου, ήταν άμεσο και μεστό! Μπορώ να πω, πως με τις προηγούμενες κεφαλές που είχα (stanton EL mkiii και ortofon concorde pro) ο ήχος ήταν σκληρός και μετά από λίγη ώρα ακρόασης, με κούραζε. Concorde Arkiv φίλοι μου, ο ήχος της προκαλεί ψυχική ανάταση και σας κάνει να ξαναερωτευτείτε την δισκοθήκη σας και παν απ' όλα..... προσιτή λύση! Ευχαριστώ πολύ τον Κώστα Κόγια που μου την σύστησε.:126:
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Πήρα καί εγώ την ιδια κεφαλή γιά νά την δοκιμάσω στό technics,εχω ενα πρόβλημα ομως,
μέ τό θέμα βάρους,δηλ αυτη η κεφαλή θέλει 3 γραμμαρια βάρος γιά νά παίξει σωστα,τό αντιβαρο ομως του πικαπ τερματίζει στα 1,9 παιζει μεν,αλλα δέν μπορώ νά βάλω τό σωστό βάρος.
Εσύ στό δικό σου,δέ συναντησες αυτο το προβλημα?
Πως θά τις δωσω 3 γραμμαρια.
Βάρος δεν μπορεις νά προσθεσεις σέ αυτή γιατί βιδώνει κατευθείαν στόν βραχίονα.
Αρα τι κανουμε?
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Στο sl1200 υπάρχει ένα εξάρτημα που βιδώνεται στο πίσω μέρος του βραχίωνα αυξάνωντας το μήκος του, κάτι σαν έξτρα αντίβαρο. Σιγουρέψου αρχικά πως το έχεις αφαιρέσει, λογικά κερδίζεις 2-3γρ. χωρίς αυτό... Φυσικά παίρνω ως δεδομένο πως εχεις καλιμπράρει σωστά το αντίβαρο...
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Στο sl1200 υπάρχει ένα εξάρτημα που βιδώνεται στο πίσω μέρος του βραχίωνα αυξάνωντας το μήκος του, κάτι σαν έξτρα αντίβαρο. Σιγουρέψου αρχικά πως το έχεις αφαιρέσει, λογικά κερδίζεις 2-3γρ. χωρίς αυτό... Φυσικά παίρνω ως δεδομένο πως εχεις καλιμπράρει σωστά το αντίβαρο...
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,οντος δεν το ειχα αφαιρεσει (δεν ηξερα οτι υπαρχει κιολας) και πλεον ολα καλα.
Ευχαριστω και παλι.
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: Technics sl 1200 mkii εφ' όλης της ύλης!

Πήρα καί εγώ την ιδια κεφαλή γιά νά την δοκιμάσω στό technics,εχω ενα πρόβλημα ομως,
μέ τό θέμα βάρους,δηλ αυτη η κεφαλή θέλει 3 γραμμαρια βάρος γιά νά παίξει σωστα,τό αντιβαρο ομως του πικαπ τερματίζει στα 1,9 παιζει μεν,αλλα δέν μπορώ νά βάλω τό σωστό βάρος.
Εσύ στό δικό σου,δέ συναντησες αυτο το προβλημα?
Πως θά τις δωσω 3 γραμμαρια.
Βάρος δεν μπορεις νά προσθεσεις σέ αυτή γιατί βιδώνει κατευθείαν στόν βραχίονα.
Αρα τι κανουμε?
Μάλλον δεν έχει καλιμπράρει σωστά το αντίβαρο φίλε μου, το έχω πάει στα 3gr το βάρος, χωρίς να χρησιμοποιήσω το βοηθητικό βαρίδι!!
Κοίταξε εδώ http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=65996 τις συμβουλές του φίλου Κώστα Κόγια για ο,τι αφορά το mk2 και σίγουρα το πικ-απ σου, θα νοιώσει καλύτερα:107:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.864
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top