Technics sl 1210 mk2, AT vm95en, επιλογή phono stage

Μηνύματα
80
Reaction score
9
H denon dl 160 μας άφησε χρόνους και αντικαταστάθηκε από την AT vm95en.

Λόγω πολυκάναλου ενισχυτή με σύστημα 5.1 klipsch απαιτείται η προσθήκη phono stage.
Budget έως 300ευρώ.
Μουσική House, pop.

1. Βρήκα μεταχειρισμένο musical fidelity MUSICAL FIDELITY LX2-LPS στα 200ευρώ (290+καινούριο).
2. iFi Audio Zen Phono Preamp που το προτείνεται πολλοί ως vfm στα 175 ευρώ.
3. Cambridge Audio Duo στα 300, με ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών.

Τι προτείνεται γιατί δεν γνωρίζω τα σχετικά για το ματσάρισμα.

Ευχαριστώ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
iFi Audio Zen Phono Preamp κορυφή. Το έχω γι'αυτό αναφέρομαι σε αυτό συνδυασμένο με την AT95 την παλιά σε technics sl 1600 mkii. Μια από τις δύο καλύτερες hifi αγορές που έχω κάνει.

Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
80
Reaction score
9
iFi Audio Zen Phono Preamp κορυφή. Το έχω γι'αυτό αναφέρομαι σε αυτό συνδυασμένο με την AT95 την παλιά σε technics sl 1600 mkii. Μια από τις δύο καλύτερες hifi αγορές που έχω κάνει.

Κωνσταντίνος
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Επιπλέον 2 πράγματα:

a) Έχει στο gain 4 επιλογές. Διαλέγω μία από τις ΜΜ ή όποια είναι καλύτερη στο αυτί;
β) Διαβάζω για αναβάθμιση τροφοδοτικού. Την έχεις πραγματοποιήσει; https://ifi-audio.com/products/ipower/
 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
αφου η 95 είναι ΜΜ, διαλέγεις την ΜΜ επιλογή (το Νο 1).
οι άλλες 3 είναι για MC κεφαλές.

ZEN-phono-rear.jpg


το γράφει στην ταμπελίτσα του.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
αφου η 95 είναι ΜΜ, διαλέγεις την ΜΜ επιλογή (το Νο 1).
οι άλλες 3 είναι για MC κεφαλές.

View attachment 222750

το γράφει στην ταμπελίτσα του.
Εγω κατά καιρούς την δουλεύω και στην δύο θέση μετά από υπόδειξη φίλου εδώ στο φόρουμ και παίζει ακόμα καλύτερα από την MM που όντως παίζει επίσης πολύ καλά.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλύτερα να έχεις χαμηλό gain στο phono και να ανεβάζεις την ένταση από τον προενισχυτή line (ή τον ολοκληρωμένο σου)
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Μονόδρομος το ifi...... σε αυτά τα λεφτά. Πρέπει οι άλλοι να βάλουν κ.. λο κάτω η να τριπλασιάσει την τιμή η ifi...
 

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Μονόδρομος το ifi...... σε αυτά τα λεφτά. Πρέπει οι άλλοι να βάλουν κ.. λο κάτω η να τριπλασιάσει την τιμή η ifi...
Και το Shiit mani είναι πάρα πολύ καλό για τα χρήματα του.. το έχω αλλά είναι δυσεύρετο το άτιμο..
 

Μηνύματα
23
Reaction score
9
H denon dl 160 μας άφησε χρόνους και αντικαταστάθηκε από την AT vm95en.

Λόγω πολυκάναλου ενισχυτή με σύστημα 5.1 klipsch απαιτείται η προσθήκη phono stage.
Budget έως 300ευρώ.
Μουσική House, pop.

1. Βρήκα μεταχειρισμένο musical fidelity MUSICAL FIDELITY LX2-LPS στα 200ευρώ (290+καινούριο).
2. iFi Audio Zen Phono Preamp που το προτείνεται πολλοί ως vfm στα 175 ευρώ.
3. Cambridge Audio Duo στα 300, με ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών.

Τι προτείνεται γιατί δεν γνωρίζω τα σχετικά για το ματσάρισμα.

Ευχαριστώ.
Έχω το Cambridge Audio που σε ενδιαφέρει, με 2 πικάπ το 1 ΜΚ2, ουδέτερο, όλα καλά. Αν θες διάβασε και το What hi fi που του έχει δώσει award και κατά την γνώμη μου είναι πολύ προσεκτικοί μεταξύ των βρετανικών προιόντων
 

Μηνύματα
80
Reaction score
9
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Παραγγέλθηκε το ifi zen phono, προς το παρόν χωρίς το extra τροφοδοτικό.

Τον επόμενο μήνα θα αποκτηθεί 2ο mk2 και πολύ πιθανό να αποκτηθεί κάποιο από τα άλλα phono της συζήτησης για ποικιλία.
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Το έξτρα τροφοδοτικό παίζει πλέον στα 75ε το 5ν ( μόνο ένας τοχει στα 59ε) και τα 9ν,12ν στα 59ε !!!
Κάποιος που έχει το μαυρο ή ασημί ifi, ένα τηλέφωνο να μιλήσουμε για τις RΙΑΑ decca-columbia?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.470
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top