Tesla (απο 1/1/23)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.818
Reaction score
95.779
Δηλαδή, δεν ξέρω…δεν ψήθηκα. Δεν ένιωσα την στιβαρότητα της Mercedes. Ωραίο γκάτζετ η μεγάλη οθόνη αν σου αρέσουν αυτά, εντάξει η αίσθηση του δρόμου, κάπως σαν να είμαι μέσα στο ID3 ένιωσα. Όχι παραπάνω. Λίγο ξενέρωσα.
Και πίσω μου φάνηκε στριμωγμένο. Όχι πως με νοιάζει βέβαια, εγώ μπροστά θα κάθομαι.
Ας δούμε και το καινούργιο τι θα πει.
Θα ερχόμουνα κοντά στις γιορτές, να πάρεις μια ιδέα, αλλά η νεότερη πληροφόρηση είναι για Ιανουάριο του 2024 και αν...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.776
Reaction score
81.315
Αφού το Model S θα πάρεις τελικά, ποιόν κοροϊδεύεις :p
Αν έκανα μερικά ταξίδια τον χρόνο θα το είχα σίγουρο.
Αλλά οι διαδρομές μου είναι στάνταρ, σπίτι-κλινική-γυμναστική-εστιατόρια, όλα στα προάστια της Σαλονίκης. Το πολύ δυο ταξιδάκια εντός Ελλάδος τον χρόνο. Αξίζει για S?
Από την άλλη φοβάμαι πως θα φάω μεγάλο ξενέρωμα με το 3. Μεγάλη υποβάθμιση.
Θα ερχόμουνα κοντά στις γιορτές, να πάρεις μια ιδέα, αλλά η νεότερη πληροφόρηση είναι για Ιανουάριο του 2024 και άν...
Ε, όποτε το πάρεις, τι θα κάνεις, δεν θα θες μια βόλτα;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Το πρόβλημα με τα Tesla είναι πως, ως Αμερικάνικα, είναι υπερβολικά μεγάλα.

Έτσι το "μεσαίο" Model 3 είναι ήδη στα 4,70 και το μεγάλο/premium Model S στα 5 μέτρα.

Εμένα το δικό μου που είναι στα 4,70 είναι μεν μεγαλύτερο από ότι χρειάζομαι στην πόλη (όπου και εγώ το χρησιμοποιώ κατά 99%), αλλά είναι οριακά ΟΚ. Στα 5 μέτρα δεν θα ήταν, ούτε στο υπόγειο πάρκινγκ της δουλειάς δεν θα χωρούσα να στρίψω.

Αλλά η Tesla δεν έχει premium επιλογή που να είναι σε λογικό μέγεθος (και είπαμε, ούτε η Lotus θα μας δώσει λύση 😝).

Οπότε ναι, λογικός ο προβληματισμός σου και δεν ξέρω τι απάντηση μπορεί να δοθεί.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
We’re working on a low cost EV that will be made in very high volume. I review the production line plans every week….

The revolution in manufacture that will be represented by that car will blow people's mind. (!)

It's not like any car production that anyone has ever seen; (!)

It's a level on production technology that is far advanced than any automotive production plant on earth. (!)
Οπότε αν δεν περάσουν 1-2 χρόνια δεν ακουμπάς. Να είναι καλά που τα λέει ευθεία. 8-)
 

Μηνύματα
458
Reaction score
99


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.331
Reaction score
128.483
Μη βλέπεις πως είναι τώρα τα cybertruck, ρίξε μια παραγγελία αν μπορέσεις, και όταν θα έρθει, θα είναι τέλειο.

Βέβαια, απ'οτι είδα έκλεισαν τις νέες παραγγελίες για cybertruck.
Γέμισε η λίστα, του χρόνου ίσως να το ξανανοίξουν.
Κάποιος που έκανε παραγγελία πριν 10 μέρες, λεν θα παραλάβει σε 6 χρόνια. 🤣😂🤪😁
 


Μηνύματα
20.767
Reaction score
14.769
Αν του βάλεις 1 τόνο φορτίο, όπως λέει ότι παίρνει, μπορείς να το οδηγείς με άδεια Β (μέχρι 3,5 τόνους), ή θέλει... επαγγελματικό; (αφού το ίδιο το cyberαλουμινοκουτί ζυγίζει πάνω από 3 τόνους); Ρητορικό το ερώτημα βέβαια... για κάποιον χωρίς πρόσβαση στο φόρουμ που ενδιαφέρεται... :lolsign: (όπως λέμε)
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
αυτή η επιλογή με το ανοξείδωτο σατινέ δεν θα πάει μακριά.
όταν θα κάνουν τσούπ οι σκουρίτσες ναι μεν μπορείς εύκολα να τις ξανασατινάρεις αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα θα είναι ορτσα.
εκτός αν βρεις μάστορα με laser descaler της προκοπής.
 

Μηνύματα
1.288
Reaction score
2.141
Πάντως πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα με τα μάτια για να το λες ομορφο το cybertruck.
Το ότι οι λίστες γεμίζουν για αυτό το πράμα δείχνει πόσο προβληματικοί είμαστε.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.331
Reaction score
128.483
Μετά το τελευταίο update, βλέπω διάφορες βελτιώσεις στα γραφικά, πχ φαίνεται καθαρά και το πότε φρενάρει το αυτοκίνητο, δηλαδή πότε είναι αναμμένα τα φώτα φρένων, είτε με regeneration είτε σταματημένο.

1000009690.jpg
1000009691.jpg
1000009689.jpg


Το autopilot μπαίνει πλέον με μια κίνηση στο δεξί μοχλό.

Ωραιότερα φαίνονται οι πλαϊνές και η πίσω κάμερα.


ΥΓ. Στο service mode έχει σοφτγουερ για βαθμονόμηση και καλιμπράρισμα φρένων, που ακολουθείς διαδικασία και μετράει την ισχύ των φρένων σε κάθε άξονα.
Βασικά έχει σοφτγουερ για καλιμπράρισμα στα πάντα όλα. 😂🤣🤪😁
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.288
Reaction score
11.681
Πάντως πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα με τα μάτια για να το λες ομορφο το cybertruck.
Το ότι οι λίστες γεμίζουν για αυτό το πράμα δείχνει πόσο προβληματικοί είμαστε.
Η «διαφορετικότητα» πουλάει ;)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.735

Μηνύματα
956
Reaction score
2.688
στιβαρότητα της Mercedes
μεγάλο ξενέρωμα με το 3.
Συγκριτικό ριβγιού.

Peos :

1701944618019.png


Vourtsa :

1701944646122.jpeg



Εντάξει παιδιά, αγαπάμε ηλεκτρικά, ζήτω η Tesla και η πρωτοπορία, αλλά ακόμη δεν έχει την αίσθηση των "καλών" Mercedes.

Και το πιστεύω εγώ που δε συμπαθώ καν Mercedes 🤪!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.331
Reaction score
128.483
Ναι, αλλά ο blade runner τι θα οδηγούσε; Μερτσέντες;

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.317
Μηνύματα
2.897.002
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top