The Last of Us | Official Teaser | HBO Max





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Το παιχνίδι είναι best seller αλλά κάποιες φορές βαρετό. Ελπίζω η σειρά να είναι πιο γρήγορη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
.. Ελπίζω η σειρά να είναι πιο γρήγορη.
Εδώ και αν ΄΄έπιασε τα λεφτά του΄΄ ο x... :roflmao:

Ο υποφαινόμενος βεβαίως δεν έχει πρόβλημα με την αργόσυρτη εξέλιξη σειρών άμα δημιουργεί ενδεδειγμένη ατμόσφαιρα και είχαν αυτές κάτι να πουν...

Για να δούμε λοιπόν... Μοναχικός σαρκαστικός χαρακτήρας με τραύματα από το παρελθόν του αναλαμβάνει μια έφηβη που θεωρεί αρχικά ως ΄΄φορτίο΄΄ αλλά στη συνέχεια όλοι περιμένουμε εξέλιξη της σχέσης τους...Περιπλανώνται σ'ένα περιβάλλον που έχει γίνει αχανές εξαιτίας μιας μυκητιακής...πανδημίας που μετατρέπει τους προσβεβλημένους σε όντα άβουλα με μοναδικό σκοπό να διασπείρουν τη μόλυνση. Η δε σημασία του παιδιού έγκειται στην προοπτική να βρεθεί από το δικό του οργανισμό μια θεραπεία που θ'απάλλασσε τον κόσμο από τη μάστιγα...

Δηλαδή θα ήμουν ο μόνος που αντιμετωπίζει αυτή τη σειρά σαν ΄΄φωτοτυπία΄΄ συνδυασμού από The Walking Dead & Mandalorian ;;;
Άσε, δώσαμε , δώσαμε...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Δεν εχει καμια σχεση με την παρωδια Walking Dead και πολυ μακρινη με το Mandalorian,
ασε που προηγειται σαν υποθεση απο το παιχνιδι .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν εχει καμια σχεση με την παρωδια Walking Dead και πολυ μακρινη με το Mandalorian,
ασε που προηγειται σαν υποθεση απο το παιχνιδι .
Τόσο το χειρότερο, αυτό σημαίνει ότι οι συντελεστές της έχουν αποτύχει τουλάχιστον με τη δική μου εκτίμηση.
Απορώ πώς ο κόσμος δεν έχει βαρεθεί να βλέπει...κλωνοποιημένα προϊόντα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
ασε που προηγειται σαν υποθεση απο το παιχνιδι .
Η υπόθεση του παιχνιδιού προηγείται του βιβλίου που βγήκε.

Το έχω τελειώσει αρκετές φορές από το 2014 που κυκλοφόρησε με πιο πρόσφατη τη φετινή λόγω κυκλοφορίας του remake. Ανήκει στη Naughty Dog που έχει βγάλει τη σειρά Uncharted, το νο1 παιχνίδι Playstation για μένα.

Για τη σειρά τώρα. Έχω δει μόνο το μισό πρώτο επεισόδιο (λόγω περιέργειας) και σίγουρα θα συνεχίσω όταν έχω χρόνο. Κύλησε όπως ακριβώς η αρχή του παιχνιδιού. Αυτό που με φοβίζει και σε συνδυασμό με τα όσα έγραψε ο @Bhutia είναι το εξής: Στο παιχνίδι μετά την εισαγωγή αρχίζεις να σκοτώνεις και προσπαθείς να επιβιώσεις με τις λίγες προμήθειες που ανακαλύπτεις. Τα βαρετά και μεγάλα σε διάρκεια cutscenes τα προσπερνάς με το πάτημα ενός κουμπιού και συνεχίζεις τον σαματά. Για να γίνω πιο σαφής, ποτέ δεν ασχολήθηκα να μάθω τι γίνεται και ποιοι είναι όλοι αυτοί τριγύρω μου πέρα από τα πολύ βασικά που ανακαλύπτεις παίζοντας. Η δράση του με ενδιέφερε και τα ωραία γραφικά.

Αν τώρα η σειρά τρώει τον χρόνο της με τα cutscenes (αυτά που προσπερνάω) και το δράμα της ζωής των πρωταγωνιστών (άχου και δεν με νοιάζει) κι έχει ένα 5λεπτο δράσης ανά επεισόδιο, θα φάει πανηγυρική απόρριψη.
Τα ίδια που είχε κάνει το Walking Dead. Σαπουνόπερα με ζόμπι που "ενοχλούσαν" την εξέλιξη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η υπόθεση του παιχνιδιού προηγείται του βιβλίου που βγήκε.

Το έχω τελειώσει αρκετές φορές από το 2014 που κυκλοφόρησε με πιο πρόσφατη τη φετινή λόγω κυκλοφορίας του remake. Ανήκει στη Naughty Dog που έχει βγάλει τη σειρά Uncharted, το νο1 παιχνίδι Playstation για μένα.

Για τη σειρά τώρα. Έχω δει μόνο το μισό πρώτο επεισόδιο (λόγω περιέργειας) και σίγουρα θα συνεχίσω όταν έχω χρόνο. Κύλησε όπως ακριβώς η αρχή του παιχνιδιού. Αυτό που με φοβίζει και σε συνδυασμό με τα όσα έγραψε ο @Bhutia είναι το εξής: Στο παιχνίδι μετά την εισαγωγή αρχίζεις να σκοτώνεις και προσπαθείς να επιβιώσεις με τις λίγες προμήθειες που ανακαλύπτεις. Τα βαρετά και μεγάλα σε διάρκεια cutscenes τα προσπερνάς με το πάτημα ενός κουμπιού και συνεχίζεις τον σαματά. Για να γίνω πιο σαφής, ποτέ δεν ασχολήθηκα να μάθω τι γίνεται και ποιοι είναι όλοι αυτοί τριγύρω μου πέρα από τα πολύ βασικά που ανακαλύπτεις παίζοντας. Η δράση του με ενδιέφερε και τα ωραία γραφικά.

Αν τώρα η σειρά τρώει τον χρόνο της με τα cutscenes (αυτά που προσπερνάω) και το δράμα της ζωής των πρωταγωνιστών (άχου και δεν με νοιάζει) κι έχει ένα 5λεπτο δράσης ανά επεισόδιο, θα φάει πανηγυρική απόρριψη.
Τα ίδια που είχε κάνει το Walking Dead. Σαπουνόπερα με ζόμπι που "ενοχλούσαν" την εξέλιξη.
Δεν έχω ο ίδιος την παραμικρή οικειότητα με βιντεοπαιγνίδια. Κρίνω το τηλεοπτικό προϊόν ως αυτούσια οντότητα και μου κίνησε το ενδιαφέρον ο θόρυβος που γινόταν γύρω από τη συγκεκριμένη. Άνθρακες ο θησαυρός...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..... το γιουτιουμπ εχει γουοκθρου για ολα τα παιχνιδια (...) 8-)
- οι χαρακτηρες των παιχνιδιων ειναι αδυνατων να αποδοθουν πληρως απο πραγματικους ηθοποιους (εστω οχι τοσο ευκολα για να μη φανω απολυτος) - αν και στον συγκερκριμενο παιχνιδι βασιζονται σε καποιους ηθοποιους, ως προς την γενικη εμφανιση και φωνη -
-μην απαριθμησω τα βιντεοπαιχνιδια που εχουν μεταφερθει σε κιν/κη ταινια οπως και το αναποδο - ποσο ευστοχη μπορει να ειναι η μεταβαση απο το ενα στο αλλο.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Δεν έχω ο ίδιος την παραμικρή οικειότητα με βιντεοπαιγνίδια. Κρίνω το τηλεοπτικό προϊόν ως αυτούσια οντότητα και μου κίνησε το ενδιαφέρον ο θόρυβος που γινόταν γύρω από τη συγκεκριμένη. Άνθρακες ο θησαυρός...
Το παιχνίδι (δράσης) το έφερα ως παράδειγμα για τη διαμάχη στο γούστο. Η υπόθεση είναι δικαιολογία για τη δράση ενώ ο σινεφίλ πατάει στην υπόθεση και την καλλιτεχνική συνδρομή, με τη δράση να έχει ρόλο συμπληρωματικό (και μικρό).
Συνήθως κινούμαστε κάπου μεταξύ των δύο με το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα που μπορεί να έχει μία τέτοια μεσοβέζικη προσπάθεια.

Αυτό ισχύει στις ταινίες. Οι σειρές λόγω της μεγάλης διάρκειας δεν μπορούν παρά να ξεχειλώσουν κάθε δυνατή "καθυστέρηση". Και συνήθως καταλήγουν σε "Τόλμη και Γοητεία" με διαφορετικό περιβάλλον.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Mα πως τοσο το χειροτερο, ποσα βιβλια εχουν γυριστει θαυμασια εργα ή σειρες?
΄΄Τόσο το χειρότερο΄΄, ακριβώς επειδή θεωρώ πως η συγκεκριμένη δεν συγκαταλέγεται στα θαυμάσια... :sneaky:
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τελικά έκανα την καρδιά ΄΄πέτρα΄΄ και παρακολούθησα ολόκληρο τον πρώτο κύκλο με την ιδέα ότι δεν μπορεί μια τόσο συζητημένη σειρά να έβγαινε επίπεδη και βαρετός κλώνος άλλων... Ο ρυθμός εξέλιξης παραμένει αργός αλλά η πορεία των ηρώων λαμβάνει πιο ενδιαφέρουσα τροπή καθώς προχωράνε τα επεισόδια. Ευχάριστη για τους θεατές η τακτική καθένα εξ αυτών ν'αφήνει αίσθηση τραγικής ειρωνείας με ολοκληρωμένα τα ζητήματα στο δικό του πλαίσιο.

Στον επίλογο του πρώτου κύκλου τίθεται κι ένα ενδιαφέρον ηθικό δίλημμα, από εκείνα που δεν θα περιλαμβάνονταν κανονικά σε διαδικτυακά τεστ... Παραδέχομαι ότι μπορεί να έχω αδικήσει κάπως τη σειρά και θα δούμε άμα η συνέχεια θα διαχειριστεί το δίλημμα με ξεκάρφωτες - εν είδει ΄΄από μηχανής θεού΄΄ - ή επίπονες - δηλαδή συνεχώς ανταποκρινόμενες στην ψυχοσύνθεση που έχει φτιάξει για τους χαρακτήρες - σεναριακές επιλογές.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Τελικά έκανα την καρδιά ΄΄πέτρα΄΄ και παρακολούθησα ολόκληρο τον πρώτο κύκλο με την ιδέα ότι δεν μπορεί μια τόσο συζητημένη σειρά να έβγαινε επίπεδη και βαρετός κλώνος άλλων... Ο ρυθμός εξέλιξης παραμένει αργός αλλά η πορεία των ηρώων λαμβάνει πιο ενδιαφέρουσα τροπή καθώς προχωράνε τα επεισόδια. Ευχάριστη για τους θεατές η τακτική καθένα εξ αυτών ν'αφήνει αίσθηση τραγικής ειρωνείας με ολοκληρωμένα τα ζητήματα στο δικό του πλαίσιο.

Στον επίλογο του πρώτου κύκλου τίθεται κι ένα ενδιαφέρον ηθικό δίλημμα, από εκείνα που δεν θα περιλαμβάνονταν κανονικά σε διαδικτυακά τεστ... Παραδέχομαι ότι μπορεί να έχω αδικήσει κάπως τη σειρά και θα δούμε άμα η συνέχεια θα διαχειριστεί το δίλημμα με ξεκάρφωτες - εν είδει ΄΄από μηχανής θεού΄΄ - ή επίπονες - δηλαδή συνεχώς ανταποκρινόμενες στην ψυχοσύνθεση που έχει φτιάξει για τους χαρακτήρες - σεναριακές επιλογές.

Κοίτα κάτι πράγματα. Ο εξαρχής αρνητικός είδε έναν ολόκληρο κύκλο και κάποιοι άλλοι, ονόματα δεν λέμε, που γουστάρουν το κόνσεπτ έχουν μείνει ακόμα στο πρώτο επεισόδιο. :biggrin:

Υ.Γ. Δεν ξέρω βέβαια πόσο βοηθάνε τους αναποφάσιστους τα στοιχεία που εξέλαβες ως θετικά... :whistling:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top