The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910






alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Είδα τα πρώτα 5.
Εξαιρετικό.
Πολύ χρήμα στα VFXs για κάθε επεισόδιο. Πάρα πολύ.
Βασικά δεν υπάρχει ούτε ένα πλάνο που να μην έχει πάνω του δεκάδες (τουλάχιστον) ώρες δουλειάς.
Το βλέπεις και στους τίτλους. Ένας στρατός compositors.
 

Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Πρωτόγνωρο επίπεδο παραγωγής για τηλεοπτική σειρά.

Εξαιρετική σεε όλα της.
Επειδή ξέρω ότι υπάρχουν και αντίθετες απόψεις για την σειρά, να δηλώσω ότι δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο.
Απολαμβάνω την σειρά ως έχει.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
...οι προηγουμενες τριλογιες ηταν μεταφορα του βιβλιου στη μεγαλη οθονη.
να το γυρισουν ταινιες - οι σειρες δεν ειναι φτιαγμενες γι'αυτου του ειδους μεταφορα (εννοω βιβλιου δεν εχει πετυχει ποτε, και ουτε προκειται να πετυχει).
1664531120271.png

ο στοχος της παραγωγης ειναι να κρατησουν το κοινο απασχολημενο, και οχι να φιλμαρουν.
(δατ μπιν σεντ)->θα το δω οταν ολοκληρωθουν ολες οι σεζον, μονορουφι σε 2-3 μερες. Guilty pleasure o tolkien.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο. Και τις ταινίες και τη σειρά μια χαρά τις βλέπω. Όπως είχα πάθει πλάκα με τις ταινίες, το ίδιο περίπου παθαίνω και με τη σειρά. Super παραγωγή. Κάτι άκουσα για $50.000.000 - $60.000.000 ανά επεισόδιο. Τολμώ να πω πως κάθε επεισόδιο έχει πάνω του χιλιάδες ώρες δουλειάς.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
τι ειμαστε χεβιμεταλαδες στην εφηβεια μας εν ετη 93 για να διαβασουμε τα βιβλια ? 🐒
-ουτε και προκειται να τα διαβασω (χωρια που δεν ειμαι χαβιμεταλας - και ουτε ειμουν κατα τη διαρκεια της εφηβιας μου), αναφερομαι στη μεταφορα, δεν γινεται για τη τεχνη (κινηματογραφο ας πουμε), γινεται για το κοινο και δεν θα πετυχει, αλλο οτι θα εχει θεαματικες σκηνες καπου το σωζει και η ενδιαφερουσα ιστορια, ομως χανει στην αφηγηματικη ροη η μεταφορα σε σειρα (ενδεικτικα ο χρονος επεισοδιου δεν προσφερονται να αποδοσουν την διακημανση της συνολικης εντασης).
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Μια χαρά είναι. Σε αυτούς που δεν αρέσει ας μην αρέσει. Σιγά μη κάτσω να ψάχνω αν είναι σωστό transfer από το (κάθε) βιβλίο. Δεν μπορεί (πάντα) να είναι και ούτε με ενδιαφέρει αν είναι. Έχει μαύρο νάνο λέει ο ένας, η Galadriel δεν είναι πολεμίστρια και την έκαναν και άλλες χαζομάρες. Σε δουλειά να βρισκόμαστε ένα πράμα.

Δεν βλέπουμε ντοκιμαντέρ ούτε ψάχνουμε αλήθειες. Ταινία βλέπουμε να περάσουμε ευχάριστα την ώρα μας με το χόμπι που μας ευχαριστεί.

🙂
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.910
Μια χαρά είναι. Σε αυτούς που δεν αρέσει ας μην αρέσει. Σιγά μη κάτσω να ψάχνω αν είναι σωστό transfer από το (κάθε) βιβλίο.

🙂
οκ τότε , πάρε και άλλα δύο αριστουργήματα


και

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Αλεξ ...μπερδευτηκαμε, αναφερομαι στη μεταφορα απο το ενα μεσο στο αλλο, δεν εχει μεταφερθει ποτε βιβλιο σε σειρα (πολλων σεζον-μιλανε για 5 σειρες εδω) γιατι ειναι κατι αδυνατο (εχουν βασιστει καποιες σειρες σε καποια βιβλια συμπτωματικα και μονο).
Σε ταινια σε 3 μερη ναι εχει μεταφερθει επιτυχως (αδιαφορο του εμπορικου) μονο το Lord of the rings και το Hobbit (με δυσαναλογο κοστος βεβαια).
Καλητερο του αρχικου : διασκευασμενο/αναπροσαρμοσμενο σεναριο αλλες 2 φορες Shinning (Λαμψη), και Αποκαλυψη τωρα. Και η φωλια του κουκου (μπορει να κριθει ικανοποιητικη).
-> λεω να το κανουν ταινια σε 3-4 μερη (αρκετων ωρων ενδεοχομενως) αν θελουν, οχι σε ενα καρο επεισοδια - δεν θα το κανουν γιατι θελουν τηλεοπτικο χρονο να καλυψουν.
:)
υποσημειωνω : οτι το προσφατο σαντμαν, και παλαιοτερα τα σιν σιτυ βασιζονται σε κομιξ.
-
και παραμενω στη διαθεση της εταιριας παραγωγης να μου στειλουν πι εμ να μιλησουμε σχετικα...να τους τα πω και απο κοντα δηλαδη...και να κανουμε σειρα τιποτα αλλο...να βγαλω και εγω κανα φραγκακι...και να γινω και διασημος.. 🐒
 
Last edited:

K

kimon

Guest
οκ τότε , πάρε και άλλα δύο αριστουργήματα


και

Σκέτη ανατριχίλα. Μπρρρ!
Μπορεί να έχει δουλειά η σειρά, αλλά δεν βλέπεται, έχεις-δεν έχεις διαβάσει το "Σιλμαρίλιον" (από εκεί υποθέτω αντλείται η "έμπνευση" ).
Τέλεια αντίθεση με το "See".
 
Last edited by a moderator:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.399
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top