Ti sub χρειάζομαι;

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Καλησπερα παιδιά.
Ο χώρος που βλέπω ταινία είναι 28τμ αλλά είναι ενιαίος με την κουζίνα που είναι αλλά τόσα.
Σύνολο καμία 60αρα δηλαδή.
Η χρήση είναι καθαρά ταινίες τις οποίες απολαμβάνω δυνατά.
Σκεφτόμουνα για 2 sub.
Να είναι 10αρια η 12αρια;
Ποσά watt το καθένα;

Σίγουρα θέλω να ξεκινάνε από αρκετά χαμηλά hz γύρω στα 20

Βudget max χιλιάρικο
Θενξ
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Κάπου τόσα τμ ειναι κι ο δικός μου χώρος. Αρχικά ειχα pb2000, ευχαριστημένος ημουν αλλά το πούλησα για pb4000. Φυσικά με το pb4000 eimai περισσότερο ευχαριστημένος. Εάν όμως φύγω από τη θέση ακρόασης, και κόβω βόλτες, ο ήχος δεν είναι ομοιογενής, σε κάποια σημεία ακούς περισσότερο μπάσο και σε άλλα λιγότερο...

Παλαιότερα είχα kef 3005se. Καμία σχέση το σαμπ του εν λόγω σετ με αυτό που έχω τώρα. Όμως, κάποια στιγμή είχα δανιστεί άλλο ένα ίδιο και θυμάμαι είχε τεράστια διαφορά... Και σε ομοιογένεια, και σε χτύπημα στο στέρνο και σε όγκο....

Οπότε, σίγουρα 2 σαμπ και σίγουρα 12άρια... Με ένα χιλιάρικο και για τα δυο δεν ξέρω.... Αναφέρεις κι ότι σου αρέσει να ακούς σε εντάσεις opote χρειάζεσαι ισχυρά sub...

Ίσως δυο τέτοια https://www.xtzsound.eu/product/sub-12-17 μιας κι είναι πιο φθηνά από SVS, απλά ξεφεύγεις απο το χιλιάρικο.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Έτσι όπως το περιγράφεις, γιατί ο χώρος σου έχει ομοιότητες με τον δικό μου χώρο, με 2 subs 12αρια για να γεμίζει ο χώρος σου θα είσαι κομπλέ, η ομοιογένεια που σου δίνουν τα 2 subs στις σωστές θέσεις δεν συγκρίνονται με το ένα.

Τα Xtz είναι μια πολύ καλή λύση! Ίσως όμως και τα συγκεκριμένα klipsch να σου κάνουν.
https://www.skroutz.gr/s/6150406/Klipsch-R-12SW.html#reviews
 


Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Τα xtz ξεκινάνε από 30 ή 40 hz ενώ εγώ θέλω από 20. Οπότε δε ψήνομαι για αυτά .

Ερωτήσεις)
1)Τα 15αρια δεν.ειναι υπερβολή;
Μήπως έχει υπερβολικά μπάσα στο χώρο και χαλάσει η ποιότητα του μπάσου;

2) βρίσκω τα
-15αρι klipsch sw115 18-150hz 800watt 550 euro
-12ρι klipsch r12sw 29-120hz 400 watt 320 euro
-12αρι klipsch r112sw 24-125hz 600watt 500 euro
Από εξωτερικό πάντα.
Ποιο να προτιμήσω;διπλό παντα
 



Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Υπερβολικό και μπάσο δεν χωράνε στην ίδια πρόταση.
1)Άρα δεδομένων των από πάνω τιμών παω σε 2 15αρια klipsch sw115?
2)Άραγε τι μεταφορικά ναχει το elektrowelt.de?
3)o marantz sr6012 θα μπορεί να υποστηρίξει αυτά τα δύο θηρία;

P s όντως έκανα λάθος για το ΧΤΖ. Αλλά είναι λίγο ακριβο
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν τα μεταφορικά σου βγαίνουν πολλά δοκίμασε να τα φέρεις με αυτούς. Transport to greece.

Όταν έψαχνα τα δικά μου η electrowelt ηταν η πιο ακριβή σε μεταφορικά και τα αγόρασα τελικά από akustik project.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
1)Άρα δεδομένων των από πάνω τιμών παω σε 2 15αρια klipsch sw115?
2)Άραγε τι μεταφορικά ναχει το elektrowelt.de?
3)o marantz sr6012 θα μπορεί να υποστηρίξει αυτά τα δύο θηρία;
Περιμένω και απαντήσεις στη 1η και στη 3ή ερώτηση,μη με ξεχάσετε!
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
3)o marantz sr6012 θα μπορεί να υποστηρίξει αυτά τα δύο θηρία;
Ο ενισχυτής σου το μόνο που κάνει είναι να στέλνει σήμα στα subs είτε έχεις ένα ενισχυτή με 1500 ευρώ η έναν με 500 δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα sub είναι ενεργά και έχουν και δικό τους crossover και δικιά τους ενίσχυση από εκεί και πέρα οσο καλύτερος ο ενισχυτής τόσο καλύτερες η επιλογές που σου δίνει το λογισμικό (και εξαρτάται από μάρκα σε μάρκα)
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Ρε παιδιά να.ρωτησω κάτι.
Ένα sub που ξεκινάει από 18hz σε σχέση με το να ξεκίναγε από τα 24Ηz... Είναι αισθητή η διαφορα ;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Αισθητή είναι, ναι :)

Το θέμα είναι να έχει και η μουσική που ακούς τέτοιες συχνότητες, αν τις έχουν κόψει απ το στούντιο, προφανώς και δε θ' ακούσεις διαφορά.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Αισθητή είναι, ναι :)

Το θέμα είναι να έχει και η μουσική που ακούς τέτοιες συχνότητες, αν τις έχουν κόψει απ το στούντιο, προφανώς και δε θ' ακούσεις διαφορά.

Καθαρά για ταινίες με ενδιαφέρει
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Κανένα δεν "ξεκινάει" απο κάποια συχνότητα αν δεν έχει φίλτρο. Η προδιαγραφή αφορά απόκριση -3dB ή -6dB σε ακουστή, ή μάλλον αισθητή, ένταση.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Εάν όμως φύγω από τη θέση ακρόασης, και κόβω βόλτες, ο ήχος δεν είναι ομοιογενής, σε κάποια σημεία ακούς περισσότερο μπάσο και σε άλλα λιγότερο...

.
αυτό δεν το γλιτώνεις ό,τι κ να κάνεις σε λογικά πλαίσια.
κοιτάς να μην έχεις ακυρώσεις στις 2-3 θέσεις που έχει ο καναπές.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
αυτό δεν το γλιτώνεις ό,τι κ να κάνεις σε λογικά πλαίσια.
κοιτάς να μην έχεις ακυρώσεις στις 2-3 θέσεις που έχει ο καναπές.
λοιπον
ειμαι αναμεσα σε klipsch r115 sw (18hz-125 800watt) το οποο βρισκω στο elektrowelt 600 ευρω
η svs pb 2000 που περνω καινουργιο με τιμολογιο απο ελλαδα (γλυτωνω φπα) 780 ευρω περιπου
η velodyne qmax12 περιπου 680-700 ευρω απο ελλαδα με τιμολογιο (γλυτωνω φπα)

οποιο και να διαλεξω απο τα τρεια, μετα απο λιγο καιρο θα παρ ω σιγουρα και δευτερο.

ποιο να προτιμησω για καθαρα ταινιες?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
λοιπον
ειμαι αναμεσα σε klipsch r115 sw (18hz-125 800watt) το οποο βρισκω στο elektrowelt 600 ευρω
η svs pb 2000 που περνω καινουργιο με τιμολογιο απο ελλαδα (γλυτωνω φπα) 780 ευρω περιπου
η velodyne qmax12 περιπου 680-700 ευρω απο ελλαδα με τιμολογιο (γλυτωνω φπα)

οποιο και να διαλεξω απο τα τρεια, μετα απο λιγο καιρο θα παρ ω σιγουρα και δευτερο.

ποιο να προτιμησω για καθαρα ταινιες?
και γιατί δε παίρνεις με ενδοκοινοτικό από Γερμανία το klipsch? και γλυτώνεις 19% ΦΠΑ. θα σου βγει 502 + μεταφορικά
[DOUBLEPOST=1549654238][/DOUBLEPOST]ανάμεσα σε klipsch και svs το klipsch έχει περισσότερα db από 35 και πάνω ενώ το svs από εκεί και κάτω. Πρώην κάτοχος του 2k το άλλαξα μόνο για να πάω σε μεγαλύτερο!!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπερα παιδιά.
Ο χώρος που βλέπω ταινία είναι 28τμ αλλά είναι ενιαίος με την κουζίνα που είναι αλλά τόσα.
Σύνολο καμία 60αρα δηλαδή.
λοιπον
ειμαι αναμεσα σε klipsch r115 sw (18hz-125 800watt) το οποο βρισκω στο elektrowelt 600 ευρω
η svs pb 2000 που περνω καινουργιο με τιμολογιο απο ελλαδα (γλυτωνω φπα) 780 ευρω περιπου
η velodyne qmax12 περιπου 680-700 ευρω απο ελλαδα με τιμολογιο (γλυτωνω φπα)

οποιο και να διαλεξω απο τα τρεια, μετα απο λιγο καιρο θα παρ ω σιγουρα και δευτερο.

ποιο να προτιμησω για καθαρα ταινιες?
Με δεδομένο ύψος περί τα 3 μέτρα,ο συνολικός όγκος χώρου που θα καλούνται να φορτίσουν θα είναι γύρω στα 180 κυβικά μέτρα.
Κανένα από τα υποψήφια μοντέλα δεν θα σχηματίσει...κυβέρνηση ενεργειακής αυτοδυναμίας.

Χρειάζεσαι στη θέση ακρόασης στάθμες κορυφής τουλάχιστον γύρω στα 115 dB στη ζώνη της πρώτης οκτάβας και γύρω στα 125 dB στη ζώνη της δεύτερης οκτάβας.Δεν νομίζω να συμβαίνει ούτε με ζευγάρι από εκείνα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Χρειάζεσαι στη θέση ακρόασης στάθμες κορυφής τουλάχιστον γύρω στα 115 dB στη ζώνη της πρώτης οκτάβας και γύρω στα 125 dB στη ζώνη της δεύτερης οκτάβας.
Εσύ έχεις γίνει πολύ κακός άνθρωπος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.698
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top