Tidal

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Είπα να κάνω και γω μια δοκιμή.... να δούμε τι ψάρια πιάνει το tidal...
Αφορμή στάθηκε το ότι ανεβάζω που και που ερασιτεχνικά κάποια κομμάτια στο tidal, άρα έχω πρόσβαση στα masters αφού είναι δικά μου.
Η μεθοδολογία που ακολούθησα μπορεί να έχει λάθη... είμαι ανοιχτός για προτάσεις βελτίωσης.

Το κομμάτι της δοκιμής είναι αυτό:


Η ηχογράφηση από το tidal έγινε με το loopback της motu m4.
Δυστυχώς όχι με το tidal σε exclusive mode... για κάποιο λόγο έβγαζε ένα error και δε γινόταν...

Master και Recording σε 16/44,1.

Screenshot_3.png


Το Master και το Recording μπήκαν σε 2 tracks του Ableton.

Screenshot_2.png


Ρυθμίστηκαν ώστε να συμπίπτουν χρονικά σε επίπεδο δείγματος.

Screenshot_1.png


Αντιστράφηκε η φάση του ενός.

Στην ακρόαση, παίζοντας και τα 2 track μαζί, σιγή ιχθύος... ακόμα και με την ένταση τέρμα..... άρα καμία διαφορά στα 2 tracks.

Ok, με το αυτί καμία διαφορά... τα όργανα όμως τι καταγράφουν;

Screenshot_4.png


Τα όργανα δείχνουν ένα peak στα -71,2 db.

Επίσης σε επίπεδο φάσματος είμαστε εδώ (βλέπουμε πάντα τη διαφορά των 2 track):

Screenshot_5.png


εδώ φαίνεται να είμαστε πολύ πιο κάτω από τα -71,2 db που ανέφερα πριν...

Τι μπορεί να έχει πάει στραβά;;
Το κομμάτι ανεβάστηκε στο tidal σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θέλει... αρά θέλω να πιστεύω πως δεν έχει υποστεί περαιτέρω επεξεργασία αφού το παρέδωσα όπως θέλουν.
Μπορεί όμως να έχει πάει στραβά η ηχογράφηση... δεν ήμουν σε exclusive mode (και δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι κατά την ηχογράφηση, ακόμη και χωρίς το error που είχα).
Επίσης η motu επιμένει να παίζει στα 24 και όχι στα 16 που ηχογράφησα, αν και νομιζω πως δεν έχει σημασία...

Γνώμες, συμπεράσματα δικά σας και προς συζήτηση...
Εγώ θεωρώ πάντως πως παίζει ότι του στέλνουν (αν σεβαστούν τις προδιαγραφές/καλές τακτικές mastering).
Τώρα αν κάποιοι στέλνουν ...mp3 που μετατράπηκαν σε wav , δεν το γνωρίζω.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
wnet , αρχικά τρέξε το πρόγραμμα 'Lossless Audio Checker' (LAC) για να διαπιστώσεις ότι το δικό σου master track είναι 'clean' , όπως αναμένεται άλλωστε.
Στη συνέχεια, ξανατρέξε το LAC με δείγμα το ηχογραφημένο track από το Tidal (το δικό σου track) και πες μας αν το αποτέλεσμα που εμφανίζει το LAC είναι 'upsampled' ή 'clean'.

Δεν είναι απαραίτητο το ηχογραφημένο track να έχει το ίδιο ακριβώς μέγεθος με το αντίστοιχο δικο σου master. Δεν κάνουμε εδώ σύγκριση ούτε πρόσθεση κυματομορφών.

ΥΓ. Αν το αποτέλεσμα είναι 'upsampled' , τότε καλείς τον δικηγόρο σου, Χα Χα !!!
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
wnet , αρχικά τρέξε το πρόγραμμα 'Lossless Audio Checker' (LAC) για να διαπιστώσεις ότι το δικό σου master track είναι 'clean' , όπως αναμένεται άλλωστε.
Στη συνέχεια, ξανατρέξε το LAC με δείγμα το ηχογραφημένο track από το Tidal (το δικό σου track) και πες μας αν το αποτέλεσμα που εμφανίζει το LAC είναι 'upsampled' ή 'clean'.

ΥΓ. Αν το αποτέλεσμα είναι 'upsampled' καλείς τον δικηγόρο σου, Χα Χα !!!
Έχει κανένα λόγο το tidal ενώ παραλαμβάνει από εμένα wav... να το κάνει downgrade και μετά upsampling;;;

Αν συμβαίνει αυτό που λες σε κάποια κομμάτια, πιθανότατα να συμβαίνει διότι αυτοί που παρέδωσαν κομμάτια με upsampling, δεν είχαν κάτι καλύτερο... και αναγκαστικά για να βγουν στο tidal έκαναν upsampling για να "ξεγελάσουν" το tidal και να τους δεχθεί...

Όπως και να χει, να τα αποτελέσματα που ζητάς:

Screenshot_6.png
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Με το LAC δείχουν και τα δύο tracks 'clean' που σημαίνει ότι δεν έχει γίνει κάποια ενδιάμεση επεξεργασία.

No upscaled (increasing the resolution)
No upsampled (increasing the sampling rate)
No transcoded (from a lossy to a lossless format)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Λογικά, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν διάφορες μεταξύ των δυο tracks, original vs recorded .
Οι διαφορές βρίσκονται στην περιοχή των υψηλων συχνοτήτων.
Περίεργο
Το album 'Radio Days' της Μούσχουρη το LAC το αποκαλύπτει ως upsampled.
Περίεργο
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.746
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top