To dac or not to dac?

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Χαιρετίζω την εκλεκτή παρέα, με ακόμα ένα μυστήριο τόπικ.


Την προηγούμενη φορά που ρώτησα πήρα ενεργά, οπότε με το μαλακό ε!


Στήνοντας σιγά σιγά το συστηματάκι μου, σειρά έχει το sub που έχει δρομολογηθεί, όπως επιτάσσει η σοφία του φόρουμ. Ελα όμως που με φαγουρίζουν κάτι ψιλά στην τσέπη και αναρωτιέμαι τι να κάνω.


Το σύστημα έχει ως εξής: Παλιό desktop → Behringer UCA200 → φτηνιάρικο dac όπως αυτό μέσω toslink -> ηχεία (ενεργά).


Η πέτρα του σκανδάλου είναι το φτηνιάρικο dac. Ομολογώ ότι σε σχέση με πριν που άκουγα απευθείας από το behringer άκουσα καλύτερο μπάσο. Εχει τσιπάκι cirrus cs4344, επαρκές όπως λένε στα ίντερνετ. Κάπου διάβασα ότι αυτά τα φτηνιάρικα μπορεί να στείλουν συνεχές στο ηχείο και να το πάρεις παραμάσχαλα. Από τις αξιολογήσεις στο amazon δεν προκύπτει κάτι τέτοιο αλλά μου μπήκαν ψύλλοι.


Εκτός από κάποια audiophile σάιτ που οι άνθρωποι ακούνε πεντακάθαρα διαφορές στα dac, με αναφορές σε υγρό, νωπό και στεγνό ήχο, κάποια άλλα λένε ότι ακόμα και μεταξύ σωστού on-board ήχου και ακριβού dac δεν υπάρχει διαφορά σε ABX τεστ.


Επίσης να σημειώσω ότι σε αυτό το τεστ, όλες οι επιλογές πήραν από το 1/3, άρα όχι golden ear δεν διαθέτω, αλλά μάλλον πρέπει να πάω σε ΩΡΛ.


Να προσθέσω ότι κατά 99% η ακρόαση είναι μέσω spotify στην υψηλή ανάλυση (320 kbps?) χωρίς καθόλου hi-res και τα τοιαύτα.



Οπότε η ερώτηση έρχεται και λέει, να επενδύσω σε ακριβότερο dac ή να καθήσω στα αυγά μου, καθ'ότι αποδεικνύεται ότι τα dac είναι πλέον μια ώριμη τεχνολογία που εκτός τραγικών περιπτώσεων είναι transparent και οι διαφορές στα όρια του στατιστικού λάθους;



Να με συμπαθάτε για το μακροσκελές του μυνήματος, καθώς και για την ερώτηση ανάλογη με το τι λάστιχα να βάλω στο zastava σε φόρουμ για ferrari. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν μέλη με dac τετραψήφιας αξίας, οπότε μη βαράτε!
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
1. Το desktop τί μητρική-κάρτα ήχου έχει;
2. Ξέχνα το δικάναλο DAC. Όταν πάρεις subwoofer θα σου χρειαστεί ένα με δύο κανάλια ακόμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.315
Αν πάρεις κάτι, θα πρέπει να είναι av processor πολλλλλλλαπλών καναλιών.
Με ενσωματωμένα όλα όσα χρειάζεται.

Οτιδήποτε άλλο, δεν έχει νόημα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χαιρετίζω την εκλεκτή παρέα, με ακόμα ένα μυστήριο τόπικ.


Την προηγούμενη φορά που ρώτησα πήρα ενεργά, οπότε με το μαλακό ε!


Στήνοντας σιγά σιγά το συστηματάκι μου, σειρά έχει το sub που έχει δρομολογηθεί, όπως επιτάσσει η σοφία του φόρουμ. Ελα όμως που με φαγουρίζουν κάτι ψιλά στην τσέπη και αναρωτιέμαι τι να κάνω.


Το σύστημα έχει ως εξής: Παλιό desktop → Behringer UCA200 → φτηνιάρικο dac όπως αυτό μέσω toslink -> ηχεία (ενεργά).


Η πέτρα του σκανδάλου είναι το φτηνιάρικο dac. Ομολογώ ότι σε σχέση με πριν που άκουγα απευθείας από το behringer άκουσα καλύτερο μπάσο. Εχει τσιπάκι cirrus cs4344, επαρκές όπως λένε στα ίντερνετ. Κάπου διάβασα ότι αυτά τα φτηνιάρικα μπορεί να στείλουν συνεχές στο ηχείο και να το πάρεις παραμάσχαλα. Από τις αξιολογήσεις στο amazon δεν προκύπτει κάτι τέτοιο αλλά μου μπήκαν ψύλλοι.


Εκτός από κάποια audiophile σάιτ που οι άνθρωποι ακούνε πεντακάθαρα διαφορές στα dac, με αναφορές σε υγρό, νωπό και στεγνό ήχο, κάποια άλλα λένε ότι ακόμα και μεταξύ σωστού on-board ήχου και ακριβού dac δεν υπάρχει διαφορά σε ABX τεστ.


Επίσης να σημειώσω ότι σε αυτό το τεστ, όλες οι επιλογές πήραν από το 1/3, άρα όχι golden ear δεν διαθέτω, αλλά μάλλον πρέπει να πάω σε ΩΡΛ.


Να προσθέσω ότι κατά 99% η ακρόαση είναι μέσω spotify στην υψηλή ανάλυση (320 kbps?) χωρίς καθόλου hi-res και τα τοιαύτα.



Οπότε η ερώτηση έρχεται και λέει, να επενδύσω σε ακριβότερο dac ή να καθήσω στα αυγά μου, καθ'ότι αποδεικνύεται ότι τα dac είναι πλέον μια ώριμη τεχνολογία που εκτός τραγικών περιπτώσεων είναι transparent και οι διαφορές στα όρια του στατιστικού λάθους;



Να με συμπαθάτε για το μακροσκελές του μυνήματος, καθώς και για την ερώτηση ανάλογη με το τι λάστιχα να βάλω στο zastava σε φόρουμ για ferrari. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν μέλη με dac τετραψήφιας αξίας, οπότε μη βαράτε!
Απο τη στιγμη που δεν μπορεις να ακουσεις διαφορες,ασκοπα θα πεταξεις τα χρηματα σου...

Αν μαθει ομως το αυτι σου τι να ξεχωριζει κατα τις κρισιμες ακροασεις,η μεταπηδηση σε ενα καλυτερο dac θα ειναι αποκαλυψη!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν, διάβασε προσεκτικά όσα σου έγραψαν ο costas EAR και ο Γιάνννης και κατόπιν ΞΕΧΝΑ ΤΑ.

Θα χρειαστείς dac σίγουρα, τώρα ποιο θα είναι αυτό εξαρτάται από πολλά. Ακόμα και από το ποιο θα είναι το sub που σκοπεύεις να πάρεις ή το ποια ηχεία έχεις.

Η λύση που προτείνει ο Petros_Dalipis είναι σωστή αλλά περίπλοκη και απαιτεί πάντα σαν player υπολογιστή ή ακριβή.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
45
1. Το desktop τί μητρική-κάρτα ήχου έχει;
Οτι έβαλε ο κινέζος της lenovo καμιά 8 χρόνια πριν. Dedicated κάρτα δεν έχει.

2. Ξέχνα το δικάναλο DAC. Όταν πάρεις subwoofer θα σου χρειαστεί ένα με δύο κανάλια ακόμα
Επειδή το sub είναι "κοστούμι" με τα ηχεία, παίρνει line in και βγάζει και για τα ενεργά, οπότε καλύπτόμαστε και με δικάναλο.

Οτιδήποτε άλλο, δεν έχει νόημα.
Δεν με βλέπω όμως να φεύγω από το δικάναλο, ταινίες δεν βλέπω και δεν είμαι διατεθειμένος να αφήσω την ευκολία του streaming για να αγοράζω dvd και blue ray μουσικής.

η μεταπηδηση σε ενα καλυτερο dac θα ειναι αποκαλυψη!
Να πούμε το στραβού το δίκιο, έμεινα ολίγον τι μακάκας όταν πήγα σε dac σε σχέση με το Line out του laptop. Κάπου όμως σταματάνε οι "οικονομίες κλίμακος" και το παραπάνω ευρώ δίνει όλο και λιγότερη αύξηση στην ποιότητα του τελικου αποτελέσματος...


κατόπιν ΞΕΧΝΑ ΤΑ.
Λες;
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Εφόσον είναι laptop 8ετιας χρειάζεσαι DAC.

Έτσι είναι όπως τα λες για το sub από άποψη σήμα in, σήμα out. Χρονικά πώς θα το ρυθμίσεις;
Εγώ και το ακριβά, δεν πάνε μαζί.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καλα δεν χρειαζεται να κανεις καμια τρελη επενδυση.......παρε ενα usb dac (τις γνωστες κινεζιες εκει γυρω στα 100 ευρω) και θα εισαι μια χαρα.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Απο τη στιγμη που το dac σου κανει 10 ευρω,δινοντας εστω και 2-3 κατοσταρικα θα απολαυσεις σιγουρα καλυτερο ηχο!

Και να σου πω τι να προσεξεις σε τετοιες ακροασεις;Η αυξηση του βαθους ειναι προφανης αυξηση της αναλυσης οπως και ο μεγαλυτερος ρεαλισμος στην αναπαραγωγη των οργανων,οπως τα πνευστα ή τα πιατινια.Δηλαδη μην περιμενεις απλα να ακουσεις κατι που θα σου αρεσει περισσοτερο χωρις να ξερεις τι θα ειναι αυτο!
 



Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Ρε τι λύσσα σας έχει πιάσει με τα δικάναλα :lolsign: :lolsign:
Αφήστε κάναν άνθρωπο να ευχαριστηθεί τη μουσικούλα του..
Εφόσον δήλωσε ότι σκοπεύει να πάρει sub, τότε αυτόματα ξεφεύγει από τα 2 κανάλια και πάει στα 3. ΤΕΛΟΣ.

Απλά μαθηματικά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εφόσον δήλωσε ότι σκοπεύει να πάρει sub, τότε αυτόματα ξεφεύγει από τα 2 κανάλια και πάει στα 3. ΤΕΛΟΣ.

Απλά μαθηματικά.
Δηλαδη 3.0?

Εγω ανεκαθεν το ηξερα 2.1... :lol:

Τα πιο απλα μαθηματικα παντως ειναι 1+1=11
Συμφωνεις;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εφόσον δήλωσε ότι σκοπεύει να πάρει sub, τότε αυτόματα ξεφεύγει από τα 2 κανάλια και πάει στα 3. ΤΕΛΟΣ.

Απλά μαθηματικά.
Το σωστό εδώ είναι να πάει σε δύο σαμπ και έτσι θα ακούει πάλι στέρεο σωστότερα.
Με ένα σαμπ και δύο κανάλια είναι κομματάκι δύσκολη η ενσωμάτωση στη μούζικα.
Αλλά όπως και να έχει το προηγούμενο ποστ που έκανα δεν έχει να κάνει με αυτό ;)
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Να συμπληρώσω κάτι.

Μια περίπτωση μόνο να τη βγάλει καθαρή με δικάναλο DAC.
Αν το sub έχει πάνω του ρυθμίσεις για χρονική καθυστέρηση στο σήμα είτε το δικό του είτε των δορυφόρων, έτσι ώστε να μπορεί να ενσωματωθεί όμορφα. Αλλιώς θα παιδευτεί αρκετά με την τοποθέτηση.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Ειρήνη υμίν!

Καθ΄'οτι το σαμπ κάνει ~500 ευρώπουλα το κομμάτι, θα ξεκινήσω με ένα και βλέπουμε.

Χρονικά πώς θα το ρυθμίσεις;
Θα μπει κοντά (ανάμεσα) στα υπάρχοντα οπότε (λογικά) θα ταιριάζουν οι χρόνοι.

Μην το κάνουμε όμως πάλι ενεργητικά-παθητικά, ένα ή πολλά σαμπ, δικάναλο-τρικάναλο-ατμός-τούφα το ντουμάνι.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Θα μπει κοντά (ανάμεσα) στα υπάρχοντα οπότε (λογικά) θα ταιριάζουν οι χρόνοι.
Λογικά; Με ποιά λογική; Επειδή δεν ξέρω ποιό sub έχεις βάλει στο μάτι και τα ρυθμιστικά του, μπορεί να γίνεται, μπορεί και όχι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.452
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top