To LED or to OLED?

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σε όλους.

Μετά από οικονομίες 2 ετών, σκοπεύω να εκμεταλλευτώ την έκπτωση 20% που δίνει από αύριο με κάρτες eurobank το προγραμμα επιστροφή στα καταστήματα Πλαίσιο (μόνο για τηλεοράσεις άνω τον 500€).

Είμαι ανάμεσα στις 55αρες Sony xe9005 και την lg sj850v (πιο πολύ την βάζω στο παιχνίδι λόγω των ηχείων της που παντού διαβάζω πως είναι καταπληκτικά).

Αναρωτιέμαι όμως, μιας κι έχω τόσο μεγάλο μπατζετ, αν αξίζει να δώσω λίγα παραπάνω για να πάρω μια φθηνή oled πχ την lg 55c7v.

Τα παραπάνω χρήματα όμως που κοστίζει η oled δεν μου περισσεύουν και αναγκαστικά θα κόψω μπατζετ από καπου άλλου που ισως να είναι πιο σημαντικό.

Η ερώτηση είναι. Τόση μεγάλη διαφορά έχει η lg 55c7v σε σχέση με την Sony xe9005?
Αναρωτιέμαι επειδή όλοι βάζουν σαν τοπ led την Sony και μισό βήμα πίσω σε απόδοση μαύρου από την oled lg.

Εν τελεί, μόνο το μαύρο παίζει ρόλο στο ποσό καλή είναι τηλεόραση?

Παρακαλώ βοηθήστε με.
 




Μηνύματα
778
Reaction score
375
Για να πω την αμαρτία μου και να μην σας ταλαίπωρων, πολύ δύσκολα θα παω στην oled. Είναι πολλά τα λεφτά ακόμη και με επιστροφή 20%

Ανάμεσα στις άλλες 2 επιλογές, τι μου προτείνετε?
[DOUBLEPOST=1515329817][/DOUBLEPOST]
Είναι και η a7 που είναι 2k
Δεν διευκρίνησα. Θέλω απαραίτητα 4K.
[DOUBLEPOST=1515329943][/DOUBLEPOST]
Για να πω την αμαρτία μου και να μην σας ταλαίπωρων, πολύ δύσκολα θα παω στην oled. Είναι πολλά τα λεφτά ακόμη και με επιστροφή 20%

Επίσης να ρωτήσω.. Μήπως εί Άι λάθος εν έτσι 2018 να μην πάρω oled? Η επόμενη αγορά τηλεόρασης θα γίνει σε 7 χρόνια πιστεύω.


Ανάμεσα στις άλλες 2 επιλογές, τι μου προτείνετε?
[DOUBLEPOST=1515329817][/DOUBLEPOST]
Δεν διευκρίνησα. Θέλω απαραίτητα 4K.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Από ότι είδα με την επιστροφή η Sony βγαίνει περίπου 1120 ευρώ και η LG B7 στα 1360.
[DOUBLEPOST=1515330323][/DOUBLEPOST]Μια πολύ καλή προσφορά είναι η Sony 65XE9005 στα 1760 ευρώ!
 

Μηνύματα
65
Reaction score
95
Μεταξυ των 2 led, τη sony, δεν υπαρχει συγκριση με την lg. Αν εισαι σε αποσταση θεασης πανω απο 3 μετρα προτιμησε το μεγεθος. (Την 65αρα). Σαφεστατα η oled ειναι καλυτερη αλλα και ακριβοτερη.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Από ότι είδα με την επιστροφή η Sony βγαίνει περίπου 1120 ευρώ και η LG B7 στα 1360.
[DOUBLEPOST=1515330323][/DOUBLEPOST]Μια πολύ καλή προσφορά είναι η Sony 65XE9005 στα 1760 ευρώ!
55 και πολύ είναι..,είμαι στις 37 ίντσες τώρα και δεν θέλω να παω απευθείας στις 55. Κοιτάζω έντονα και την σονυ 49xe9005 και λόγω μεγέθους αλλά και λόγο τιμής. Απόσταση 2.5 μέτρα που μπορεί με τράβηγμα καναπέ σε ταινίες 4κ να γίνει και 1.5 μέτρο... Λεμε τώρα. Μιας και δεν θα βλέπω όλη την ώρα ταινίες 4κ.
 





Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί μια τηλεόραση να είναι καλύτερη από την άλλη λόγω του μαύρου? Μόνο το μαύρο παίζει ρόλο τελικά? Κίνηση κτλ σε όλα είναι καλύτερη η lg oled από την σονυ? Ρωτάω από άγνοια, όχι με ύφος υπόδειξης.
[DOUBLEPOST=1515331189][/DOUBLEPOST]
ΟΚ, πάντως η B7 στα 1360 είναι φοβερή προσφορά!
C7 με b7 έχουν 100 ευρώ διαφορά μόνο. Δεν αξίζει πιο πολύ η c7 σαν πιο καινούργια?
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ισχύουν τα η χαζομάρες είναι?

Read my post above.

I work in the industry and the issues ive touched on are not a handful by any stretch.

Oled does have significant problems. Screen burn and panel degradation.

In the short term its fine. Come back to me in a year or two when your screen looks like filth and you have lost considerable brightness.

Dont make out like oled is perfect when its flawed. No panel is perfect but i wouldnt want to spend 4k on a 65" that will look like shit a year to 18 months down the line.

Ive seen this issues frequently, again i work in TV sales. Oled is in its infancy and at this stage its not a recommendation if you want longevity.

Panel life span is almost a third of what a decent lcd screen will last and for its advantages there is a trade off.
[DOUBLEPOST=1515331968][/DOUBLEPOST]To oled κομμάτι παίζει ρόλο και στα παιχνίδια πχ σε 4κ παιχνίδια του xbox one x ή μόνο στις ταινίες?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί μια τηλεόραση να είναι καλύτερη από την άλλη λόγω του μαύρου? Μόνο το μαύρο παίζει ρόλο τελικά? Κίνηση κτλ σε όλα είναι καλύτερη η lg oled από την σονυ? Ρωτάω από άγνοια, όχι με ύφος υπόδειξης.
[DOUBLEPOST=1515331189][/DOUBLEPOST]
C7 με b7 έχουν 100 ευρώ διαφορά μόνο. Δεν αξίζει πιο πολύ η c7 σαν πιο καινούργια?
Η C7 δεν είναι πιο καινούργια, μαζί βγήκαν με την B7. Έχουν το ίδιο πάνελ, με διαφορές κυρίως σε ήχο και βάση.

Προφανώς και το 4K παίζει ρόλο σε οτιδήποτε μπορεί να δείξει 4K, πχ κονσόλες.

Κατά τα άλλα, πράγματι οι OLED έχουν θέμα με burn-in. Το ίδιο είχαν όμως και οι πλάσμα, από τις οποίες λειτουργούν ακόμη πολλές που έχουν παίξει χιλιάδες ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Στις πρώτες γενιές OLED ίσως να είχε νόημα να το ξανασκεφτείς. Πλέον είναι σημαντικά δυσκολότερο το burn-in και σχεδόν σίγουρα θα αλλάξεις την τηλεόραση πολύ πριν σε απασχολήσει.
Πιο πολύ μου κάνει για Samsung fan αυτός που τα γράφει :).
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Εκτος απο τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που διαβαζετε ειναι και το πως αποδιδουν στην πραξη η LG ειναι πολυ καλυτερη βγαζει περισσοτερα nits και εχει καλυτερη αποδοση κοντα στο μαυρο 2% εως 5 %
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Εκτος απο τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που διαβαζετε ειναι και το πως αποδιδουν στην πραξη η LG ειναι πολυ καλυτερη βγαζει περισσοτερα nits και εχει καλυτερη αποδοση κοντα στο μαυρο 2% εως 5 %
Σωστα ,βαλε κ μια 5 ετη εγγυηση να εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο οτι κ να παρεις
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δεν θα σας πρηξω αλλο.. αυτο θα ειναι μαλλον το τελευταιο μηνυμα μου και περιμενω απαντησεις για να προβω αυριο σε αγορα...

Καθομαι και το σκεφτομαι.. Επειδη ακομη και η επιλογη της 49xe9005 ειναι για μενα υπερβαση..

Δεν θα συνεχισω στη λογικη του καλυτερου μιας και το καλυτερο μπορει να φτασει στα 5 χιλιαρικα.

Αποφασισα οπως προειπα να μην παω σε 55αρα μιας και απο 37' σε 55' η διαφορα θα μας φανει τεραστια. Αρα θα παω σε 49αρα. Δεν ειμαι μονος, θα γκρινιαζει και η γυναικα... Κι οπως ειπα επισης, σε υλικο 4κ μπορω να τραβαω τον καναπε μισο μετρο πιο μπροστα ετσι ωστε η θεαση του καλου υλικου να γινεταο απο τα 2 μετρα.

Το μπατζετ μου το αρχικο ηταν 700 ευρω , 800 μαξ.. Να πω την αληθεια, περιμενα να πεσει η lg 49sj810v στα 699 ξανα (τιμη Black friday) για να την τσιμπησω μιας και διαβαζω διθυραμβικα σχολια στο σκρουτζ. Θα μου πειτε εκει μπαινει ο καθε ασχετος και γραφει. Ε, κι εγω ασχετος ειμαι αλλα μου αλλα απ οτι καταλαβα η κλαση της sony xe9005 ειναι κατα πολυ ανωτερη απο την αντιστοιχη της lg 49sj810v.

Δεν θα ανεβαινα πιο πανω ομως μιας και βρισκω την 49xe9005 στα 1199 μειον 20%, δηλαδη στα 959 ευρω, λεω να προχωρησω υπερβαινοντας κατα 260 ευρω το μπατζετ της lg.

Με βαση οσα παραθετω πιστευετε πως θα κανω καλα? Αξιζει η σονυ τα 260 ευρω επιπλεον απο την Lg?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top