Tom Clancy's Jack Ryan (2017)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Νέα σειρά από το Amazon Prime, βασισμένη στον γνωστό ήρωα του Tom Clancy, Jack Ryan.

Η ακριβής ημερομηνία έναρξης δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα.

Το teaser trailer

 







Μηνύματα
311
Reaction score
6
καλη και αυτη τα γυρισματα στην Αθηνα ωραια αντε και αλλες παραγωγες της αλλης πλευρας του ατλαντικου να παιξουν μερος τους στην Ελλαδα
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Είδα τον 3ο κύκλο που είχε και λίγο από Αθήνα μέσα. Αρκετά καλή όπως και οι άλλες 2 σεζόν αλλά έχω μία μικρή απορία.

Τα περιπολικά της Ελληνικής Αστυνομίας έγραφαν "ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ" και όχι το ανάποδο. Επίσης όλες οι πινακίδες κυκλοφορίας ήταν ανάποδες με τους αριθμούς πρώτα και τα γράμματα μετά. Λεπτομέριες θα μου πεις τις οποίες μόνο εμείς οι Έλληνες τις καταλαβαίνουμε αλλά μου έκανε εντύπωση πως μία σειρά σαν και αυτή που προσπαθεί να αποδώσει αρκετό ρεαλισμό έκανε τέτοια λάθη? Ήταν εσκεμμένα? Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως μία τόσο μεγάλη παραγωγή και δεν υπήρχε ένας Έλληνας Χριστιανός να τους πει αυτά τα τόσο εξώφθαλμα λάθη.
 


Μηνύματα
306
Reaction score
390
Παντως μονο φθηνη παραγωγη δεν την λες,
ειχα περασει απο την Αδριανου τον δρομο διπλα στις γραμμες του τρενου στο Μοναστηρακι στην Αρχαια Αγορα
την μερα των γυρισματων 8 η ωρα το πρωι,

η σκηνη στην Αδριανου κραταει 20 δευτερα με το ζορι
ειχαν ανοιξει στην μιση Αδριανου τις καφετεριες πρωινιατικα και ειχαν γεμισει ολες με κομπαρσους καμια 200αρια σιγουρα
που τσιμπησε ενα 50ρικακι ο καθενας, ειχαν και κετερινγκ
πλην ποσα πηραν οι μαγαζατορες , ποσα ο δημος
και ποσο κοστισε το γυρισμα καθεαυτο
για λιγα δευτερα , σε ενα επεισοδιο
 


Μηνύματα
387
Reaction score
131
Και εγώ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι ή δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν ακριβώς τα διακριτικά της Ελληνικής Αστυνομίας (γραφειοκρατία???) ή λόγω κάποιου νόμου που έχουμε δεν επιτρέπεται αυτό. Αν και αν θυμάμαι καλά στο Beckett δεν είχαν παρόμοια λάθη. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γιατί έχω λίγο καιρό που την έχω δει.

Πάντως άσχετα με αυτά τα μικρολαθάκια που ξαναλέω μόνο εμείς μπορούμε να τα εντοπίσουμε αυτό που με ξίνισε περισσότερο είναι που κάνανε τις Ρώσσικες υπηρεσίες να έχουν τόσο άμεση επιρροή στην Ελληνική Αστυνομία. Καλά, δεν είπε κανείς στους συγγραφείς της σειράς ότι η Ελλάδα είναι κολλητή με την δύση και όχι με την Ρωσσία???
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Με εξαίρεση τη Σαντορίνη η εικόνα που δόθηκε για την Ελλάδα ήταν άθλια.και τριτοκοσμική. Βρήκαν όλα τα γιουσουρούμ και έκαναν τα γυρίσματα εκεί. Δεν έδωσαν ψεύτικη εικόνα αλλά αν δείτε πως παρουσιάζονται η Βιέννη η Βουδαπέστη η Ρώμη η Μόσχα στη σειρά θα καταλάβετε τι λέω
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και εγώ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι ή δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν ακριβώς τα διακριτικά της Ελληνικής Αστυνομίας (γραφειοκρατία???) ή λόγω κάποιου νόμου που έχουμε δεν επιτρέπεται αυτό. Αν και αν θυμάμαι καλά στο Beckett δεν είχαν παρόμοια λάθη. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γιατί έχω λίγο καιρό που την έχω δει.

Πάντως άσχετα με αυτά τα μικρολαθάκια που ξαναλέω μόνο εμείς μπορούμε να τα εντοπίσουμε αυτό που με ξίνισε περισσότερο είναι που κάνανε τις Ρώσσικες υπηρεσίες να έχουν τόσο άμεση επιρροή στην Ελληνική Αστυνομία. Καλά, δεν είπε κανείς στους συγγραφείς της σειράς ότι η Ελλάδα είναι κολλητή με την δύση και όχι με την Ρωσσία???
Η σειρά σε γενικές γραμμές είναι φοβερή.
Τα γυρίσματα στην Ελλάδα «καρφώνουν» κυβέρνηση τσύριζα. Πότε έγιναν ; Γνωρίζει κανείς;
 

K

kimon

Guest
Με εξαίρεση τη Σαντορίνη η εικόνα που δόθηκε για την Ελλάδα ήταν άθλια.και τριτοκοσμική. Βρήκαν όλα τα γιουσουρούμ και έκαναν τα γυρίσματα εκεί. Δεν έδωσαν ψεύτικη εικόνα αλλά αν δείτε πως παρουσιάζονται η Βιέννη η Βουδαπέστη η Ρώμη η Μόσχα στη σειρά θα καταλάβετε τι λέω
Δυστυχώϛ αυτή η εικόνα παρακμήϛ χαρακτηρίζει το κεντρο τηϛ Αθήναϛ εδώ και κάποιεϛ δεκαετίεϛ.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Παιδιά αυτή η παρακμή που λέτε ήταν παραπάνω από εμφανής και στο Beckett. Η Αθήνα έχει και πολύ καλύτερα μέρη να δείξεις οπότε δεν ξέρω αν αυτό γίνεται εσκεμμένα ή όχι. Αλλά δυστηχώς μέχρι τώρα οι περισσότερες παραγωγές φαίνεται ότι τους ενδιαφέρουν να δείξουν αυτή την παρακμή που έχουν κάποιες σινοικίες του κέντρου.

Πληροφοριακά τα γυρίσματα στην Αθήνα έγιναν τον Αύγουστο του 21.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Παιδιά αυτή η παρακμή που λέτε ήταν παραπάνω από εμφανής και στο Beckett. Η Αθήνα έχει και πολύ καλύτερα μέρη να δείξεις οπότε δεν ξέρω αν αυτό γίνεται εσκεμμένα ή όχι. Αλλά δυστηχώς μέχρι τώρα οι περισσότερες παραγωγές φαίνεται ότι τους ενδιαφέρουν να δείξουν αυτή την παρακμή που έχουν κάποιες σινοικίες του κέντρου.

Πληροφοριακά τα γυρίσματα στην Αθήνα έγιναν τον Αύγουστο του 21.
Αυτό που τους ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να ταιριάξουν το σενάριο με πραγματικές και επίκαιρες καταστάσεις. Τα οικονομικά νούμερα της παραγωγής τους ενδιαφέρουν. Η ιστορική/τουριστική ανάδειξη των περιοχών των γυρισμάτων είναι αδιάφορη.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Δηλαδή η Μόσχα ή η Βουδαπέστη δεν έχουν "σκοτεινές" γειτονιές. Κάποτε στην Πράγα μπήκα σε λάθος λεωφορείο και βρέθηκα στην Καισαριανή της δεκαετίας του 50. Εδώ ο St Vitous υπάρχει σε κάθε πλάνο.Δεν ξέρω αν έγινε με σκοπό να μας βλαψει (δεν νομιζω ότι τους απασχολούν τέτοια πράγματα) αλλά η εικόνα που πέρασε είναι αυτή της Βασόρας και του Δελχί
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Αυτό που τους ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να ταιριάξουν το σενάριο με πραγματικές και επίκαιρες καταστάσεις. Τα οικονομικά νούμερα της παραγωγής τους ενδιαφέρουν. Η ιστορική/τουριστική ανάδειξη των περιοχών των γυρισμάτων είναι αδιάφορη.
Καλά αυτό δεν ισχύει με την καμία. Έχεις πάει ποτέ Παρίσι? Από τις πιο βρώμικες πόλεις τις Ευρώπης. Δεν θυμάμαι να έχω δει τόσο βρωμιά σε όσες άλλες Ευρωπαικές πόλεις έχω πάει και έχω πάει σε πολλές. Αλλά σε όλες τις κινηματογραφικές παραγωγές βλέπεις μόνο τα καλά μέρη (Λούβρο, πύργο του Άιφελ κλπ κλπ).

Από την άλλη φαίνεται ότι όταν μιλάμε για Αθήνα πολλοί ξένοι το έχουν συνδέσει με την μεγάλη παρακμή που έχουν συγκεκριμένες σινοικίες του κέντρου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top