Topping D90 . Μετράει τέλεια! Ακούγεται τέλεια;





wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τα πιο ακριβα μηχανηματα για κοροιδα ειναι; :rofl:
Και να και όχι.... αν συνάδουν και τα υπόλοιπα μηχανήματα ας πούμε πως όχι... αν όμως πάρω εγώ π.χ. (με σύστημα που δεν ξεπερνάει τα 1500) ένα dac των 5000 μάλλον είμαι μεγάλη κοροϊδάρα :p

Όσο για το συγκεκριμένο dac μια χαρά το βλέπω... με ένα υπολογιστή έχεις "καθαρίσει" από πηγή...
 



Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αν όμως μετράει τέλεια και ακούγεται σαν ένα dac των 700 ευρώ, είναι μια χαρά επιλογή. Το κακό με αυτές τις εταιρείες είναι οτι πουλάνε μόνο διαδικτυακά και δεν μπορείς να ακούσεις πρώτα κάποια συσκευή, ενώ προφανώς δεν υπάρχει και υποστήριξη-σερβις μετά την αγορά. Όλοι όμως αυτοί οι διαδικτυακοί δοκιμαστές-παρουσιαστες, με τα διθυραμβικά σχόλια (προφανώς με το αζημίωτο), τελικά κάνουν περισσότερο κακό παρά κάλο.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν όμως μετράει τέλεια και ακούγεται σαν ένα dac των 700 ευρώ, είναι μια χαρά επιλογή. Το κακό με αυτές τις εταιρείες είναι οτι πουλάνε μόνο διαδικτυακά και δεν μπορείς να ακούσεις πρώτα κάποια συσκευή, ενώ προφανώς δεν υπάρχει και υποστήριξη-σερβις μετά την αγορά. Όλοι όμως αυτοί οι διαδικτυακοί δοκιμαστές-παρουσιαστες, με τα διθυραμβικά σχόλια (προφανώς με το αζημίωτο), τελικά κάνουν περισσότερο κακό παρά κάλο.
Ετσι ακριβως!

Μετραει σχεδον αριστα αλλα παιζει οπως ενα καλο dac στην χρηματικη κατηγορια του.Και εξηγει ο ανθρωπος τον λογο.

Θαυματα δεν γινονται...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Ε ναι. "Μουζικάλιτυ".
Ένας άλλος τρόπος για να πεις,,, χρωματισμός.
Τώρα, ποιοι χρωματισμοί αρέσουν σ' αυτόν, ποιοι χρωματισμοί σε άλλους και ποιοι χρωματισμοί σε μένα, τρεχαγύρευε.
Και πώς ακούγονται οι ίδιοι χρωματισμοί σε διαφορετικά συστήματα, διαφορετικούς χώρους, με διαφορετικά αρχεία, τρεχαγύρευε.
Και ποιοι τελικά χρωματισμοί γίνονται κουραστικοί σε κείνου τ' αυτιά, ή άλλων ή στα δικά μου, πάλι τρεχαγύρευε...
Γι αυτό ρε παιδιά τα ντακάκια έχουν τα φιλτράκια. Για να παίζετε με τις μπογιές, μπαρδόν, για να βρίσκετε τη "μουζικάλιτυ" που σάς αρέσει εκάστου. :wink: :lol:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ετσι ακριβως!

Μετραει σχεδον αριστα αλλα παιζει οπως ενα καλο dac στην χρηματικη κατηγορια του
Βάλε και το "έως πότε" θα συνεχίσει να παίζει.
Αν έτυχε να διαβάσεις τις σελίδες που ακολουθούν τα reviews του Amir, θα δεις ότι πολλά από αυτά τα προϊόντα (όχι μόνο τα topping) στην πράξη έχουν προβλήματα χρηστικά αλλά και βλάβες.

Για παράδειγμα στο Topping Ε10 & Ε30 είχαν θέματα με τα dsd αρχεία, ένα άλλο παράδειγμα που θυμάμαι είναι με τον ενισχυτή ακουστικών JDS Atom, ο οποίος μετράει εξαιρετικά, αλλά έχει πρόβλημα με το ποτενσιόμετρο (ακουστή διαφορά μεταξύ των δύο καναλιών) κτλ, κτλ.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πρόσφατα μου έκαναν δώρο ένα iFi Zen Dac, το οποίο έχει μετρήσει ο Amir και το οποίο "θάβει" με συνοπτικές διαδικασίες.

Κατεβάζω drivers, συνδέω και το βάζω να παίξει (ακουστικά) και........... απογοήτευση,

1591790286180.png


Το ίδιο ακριβώς με αυτό που περιγράφει ο Αmir στο παραπάνω κείμενο, το dac κλίπαρε για πλάκα.
Την πάτησα σκέφτομαι και το αφήνω στην άκρη.

Την επομένη σκέφτηκα να του δώσω μια τελευταία ευκαιρία δοκιμάζοντας το με εξωτερική τροφοδοσία αυτή την φορά. Φτιάχνω ένα καλώδιο με τον κατάλληλο βύσμα και το συνδέω σε ένα απλό switch τροφοδοτικό 5V/1.5A από tablet και ........................ Ανάσταση!!!!!

Άσπρο - Μαύρο η διαφορά, καμία σχέση με πριν, έπαιξε άνετα και απαραμόρφωτα σε υψηλές εντάσεις και χωρίς να τερματίζει το volume (ούτε στην μέση δεν έφτανε πολλές φορές) μιλάω πάντα για δοκιμές με ακουστικά (32 & 60 ohms).

Πιθανόν να έφταιγαν οι Usb θήρες του υπολογιστή μου, ίσως πάλι το "bus powered" που δηλώνει η iFi να είναι λίγο αισιόδοξο ή οριακό.
Όπως και νά' χει ο Amir μέτρησε μόνο με τροφοδοσία Usb και έγραψε αυτά που έγραψε, χωρίς περαιτέρω ψάξιμο. Αν θυμάμαι καλά σε αντίστοιχα dac δοκιμάζει και εξωτερικές τροφοδοσίες (παραπάνω από μία).

Το σίγουρο είναι πως πρόκειται για ένα αξιοπρεπέστατο dac, με εξαιρετικά ποιτική κατασκευή αλουμινίου, που για την δουλειά που το θέλω είναι πάρα πολύ καλό και επιπλέον έχει και άλλα "κόλπα" με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Είναι πολύ πιθανό οι θύρες USB του υπολογιστή σου να μην έδιναν το απαραίτητο ρεύμα. Μου έχει τύχει με εξωτερικό σκληρό δίσκο που με κοινό καλώδιο δεν έπαιζε στον υπολογιστή μου, ενώ έπαιζε στου αδερφού μου (πιο καινούριος και ακριβός). Σε εμένα έπαιζε μόνο με το διπλό USB καλώδιο, που μπαίνει σε 2 θύρες USB.
 



H

HuxFlux

Guest
Γενικα παντως και οχι για την topping, θα πω, οτι με τις μετρησεις του ASR σε κινεζικα DAC κραταω μικρο καλαθι. Οχι επειδη δεν εμπιστευομαι το ASR , αλλα επειδη δεν εμπιστευομαι καποιους Κινεζους. Συγκεκριμενα ο ιδιος ο amir εχει γραψει οτι εχει πεσει στην αντιληψη πως καποιοι κινεζοκατασκευαστες του στελνουν για μετρησεις, ”gold” κομματια που τελικα ομως δεν ειναι ιδια με αυτα που πωλουνται στις σελιδες με τον ιδιο κωδικο μοντελου... Δεν εχω δει να κατονομαζει βεβαια. Οποτε με φθηνα dacακια που μετρανε καλυτερα στο ASR απο top και ακριβοτερες σειρες ακομα και αλλων Κινεζων, δεν βαζω το χερι μου στη φωτια...
Εκτος αν το υπο δοκιμη dac διευκρινιζεται οτι το πηρε πχ απο amazon και δεν του το στειλε προσωπικα ο ταδε θαυματουργος Κινεζος για μετρησεις.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γενικα παντως και οχι για την topping, θα πω, οτι με τις μετρησεις του ASR σε κινεζικα DAC κραταω μικρο καλαθι. Οχι επειδη δεν εμπιστευομαι το ASR , αλλα επειδη δεν εμπιστευομαι καποιους Κινεζους. Συγκεκριμενα ο ιδιος ο amir εχει γραψει οτι εχει πεσει στην αντιληψη πως καποιοι κινεζοκατασκευαστες του στελνουν για μετρησεις, ”gold” κομματια που τελικα ομως δεν ειναι ιδια με αυτα που πωλουνται στις σελιδες με τον ιδιο κωδικο μοντελου... Δεν εχω δει να κατονομαζει βεβαια. Οποτε με φθηνα dacακια που μετρανε καλυτερα στο ASR απο top και ακριβοτερες σειρες ακομα και αλλων Κινεζων, δεν βαζω το χερι μου στη φωτια...
Εκτος αν το υπο δοκιμη dac διευκρινιζεται οτι το πηρε πχ απο amazon και δεν του το στειλε προσωπικα ο ταδε θαυματουργος Κινεζος για μετρησεις.
Και να προσθεσω εδω οτι ο συγκεκριμενος reviewer ειναι παρα πολυ εμπειρος,εχει το καταλληλο αναλυτικο συστημα και ειναι πολυ καταξιωμενος στην κοινοτητα των audiophiles.

Καμμια σχεση με τον ασχετο Zreviews.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν υπάρχουν golden samples, σιγά μην κάτσει ο κινέζος να μετρήσει όλα του τα μηχανάκια να δει ποιο είναι καλύτερο για να το στείλει. Βέβαια θα ελέγξει αν αυτό που θα στείλει είναι οκ.

Και έτσι ερχόμαστε στο quality control που στην περίπτωση των κινέζων (των φθηνών τουλάχιστο κινέζων) είναι απλά ανύπαρκτο. Είναι ανύπαρκτο από επιλογή διότι κοστίζει πολύ, οπότε ο κατασκευαστής προτιμά να κρατά την τιμή χαμηλή και να αντικαθιστά όποια συσκευή έχει πρόβλημα. Θα μου πείτε πως με αυτό το δεδομένο η αγορά ενός κινέζικου προϊόντος έχει ρίσκο. Θα συμφωνήσω πως υπάρχει περίπτωση να ταλαιπωρηθείς με επιστροφές και αναμονές όμως ποια αγορά στις μέρες μας δεν έχει αντίστοιχο ρίσκο? Τι αντιπροσωπείες υπάρχουν πλέον, ποιοι κάνουν σέρβις στην Ελλάδα ή ακόμα και στην Ευρώπη? Για παράδειγμα sony ή teac ή δεν ξέρω ποιου άλλου κολοσσού συσκευή, που επισκευάζεται αν υπάρξει το οποιοδήποτε πρόβλημα?

Και η μουσικότητα φυσικά όπως είδαμε κοστίζει. Οι κινέζοι δεν μπορούν να βάλουν άλλοι μπορούν και βάζουν μπόλικη.
 

H

HuxFlux

Guest
Δεν υπάρχουν golden samples, σιγά μην κάτσει ο κινέζος να μετρήσει όλα του τα μηχανάκια να δει ποιο είναι καλύτερο για να το στείλει. Βέβαια θα ελέγξει αν αυτό που θα στείλει είναι οκ.

Και έτσι ερχόμαστε στο quality control που στην περίπτωση των κινέζων (των φθηνών τουλάχιστο κινέζων) είναι απλά ανύπαρκτο. Είναι ανύπαρκτο από επιλογή διότι κοστίζει πολύ, οπότε ο κατασκευαστής προτιμά να κρατά την τιμή χαμηλή και να αντικαθιστά όποια συσκευή έχει πρόβλημα. Θα μου πείτε πως με αυτό το δεδομένο η αγορά ενός κινέζικου προϊόντος έχει ρίσκο. Θα συμφωνήσω πως υπάρχει περίπτωση να ταλαιπωρηθείς με επιστροφές και αναμονές όμως ποια αγορά στις μέρες μας δεν έχει αντίστοιχο ρίσκο? Τι αντιπροσωπείες υπάρχουν πλέον, ποιοι κάνουν σέρβις στην Ελλάδα ή ακόμα και στην Ευρώπη? Για παράδειγμα sony ή teac ή δεν ξέρω ποιου άλλου κολοσσού συσκευή, που επισκευάζεται αν υπάρξει το οποιοδήποτε πρόβλημα?

Και η μουσικότητα φυσικά όπως είδαμε κοστίζει. Οι κινέζοι δεν μπορούν να βάλουν άλλοι μπορούν και βάζουν μπόλικη.
Ευκολα δημιουργεις golden sample. Αν ας πουμε ξερεις οτι ενα dac chip εχει ενα συγκεκριμενο προβλημα, πχ hump , και ξερεις το workaround να το εξαφανισεις, πχ με παρεμβασεις γυρω απο το chip, ειναι πολυ ευκολο να στειλεις golden sample με αυτες τις διορθωσεις για να μην μετραει hump το review και την ιδια ωρα τα μηχανακια που πουλας στις ιστοσελιδες απλα να μην εχουν αυτο το πυκνωτη η οτι αλλο βγαζει καλυτερη την μετρηση αλλα κοστιζει κιολας.
Και φανταζομαι πως για να μιλαει ο Αμιρ για golden samples κατι παραπανω θα γνωριζει.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι παράλογο αυτό που περιγράφεις. Λες πως θα δώσουν τόσα χρήματα σε r&d θα καταφέρουν να φτιάξουν ένα καλό μηχάνημα αλλά μετά θα τσιγκουνευτούν 2-3 υλικά και θα κατασκευάσουν κάτι κατώτερο? Γιατί να το κάνουν αυτό?

Το μόνο που θα μπορούσε να συμβεί είναι η ίδια σχεδίαση να κυκλοφορήσει με καλύτερα επιμέρους υλικά. Τότε όμως η διαφορά στις μετρήσεις θα είναι από μικρή ως ασήμαντη. Στην εποχή του internet που ο καθένας μπορεί να ανοίξει τη συσκευή του, να δει τι περιέχει και να το κοινοποιήσει σε όλους, τέτοια κόλπα δεν πιάνουν.

Αν θυμάμαι καλά ο αμιρ είχε πει πως υπήρχαν καταγγελίες για την smsl πως δεν μπορεί να μετράει τόσο καλά και πως του έχουν στείλει golden sample. Αγόρασε λοιπόν ο ίδιος τη συσκευή την ξαναμέτρησε και πήρε τα ίδια αποτελέσματα. Θυμάσαι κάποια άλλη περίπτωση?

Πρόσφατα στο νήμα του topping A90 συμμετείχε ο ίδιος ο σχεδιαστής της συσκευής και έδωσε λεπτομέρειες για ό,τι τον ρώτησαν τα μέλη του φόρουμ. Κανείς δεν τον ρώτησε για μουσικότητα και για ποιο λόγο δεν έχει βάλει λίγη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top