Transformerless ή hybrid ως προενισχυτής? και εξηγούμαι...

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Ποιο από τα δύο είδη προενίσχυσης είναι είναι προτιμότερο για τον Yamaha as2000? Οι υποψήφιοι ενισχυτές είναι ο little dot mkiv και ο vincent KHV-1 pre mkii. Ο πρώτος εξ΄ ολοκλήρου λαμπάτος, ενώ ο δεύτερος υβριδικός. Εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι για τον little dot επισημαίνεται στο manual ότι:
"The Little Dot MK III is not to be used with a DC or direct coupled power amplifier. Doing so may
result in damage to your Little Dot and/or downstream components"

Έστειλα μηνυμα στην Vincent και στο απαντητικό τους ανέφεραν ότι ο KHV-1 δεν έχει τέτοιο θέμα να οδηγήσει τον ενισχυτή, χωρίς όμως να αναφέρουν περαιτέρω λεπτομέρειες. Επομένως αναρωτιέμαι :
1/ Είναι ο yamaha as2000 dc ενισχυτής?
2/ Παρότι η απάντηση της vincent είναι καθησυχαστική, έχω ερωτηματικά γιατί δεν επεξήγησαν κάτι παραπάνω
3/ Ακόμη και να ήταν εντάξει ο little dot θα ήταν προτιμότερος έναντι του υβριδικού ή όχι?

Σαφώς οι απορίες μου προκύπτουν λόγω παντελούς τεχνικής άγνοιας, επομένως αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει σχετικά...Ψάχνοντας διαδικτυακά δεν έβγαλα άκρη αν είναι dc ο yamaha, ενώ από ότι κατάλαβα ο vincent δεν είναι transformeless, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι που δημιουργεί προβλήματα με τους DC ενισχυτές...
Ευχαριστώ!!
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Ποιο από τα δύο είδη προενίσχυσης είναι είναι προτιμότερο για τον Yamaha as2000? Οι υποψήφιοι ενισχυτές είναι ο little dot mkiv και ο vincent KHV-1 pre mkii. Ο πρώτος εξ΄ ολοκλήρου λαμπάτος, ενώ ο δεύτερος υβριδικός. Εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι για τον little dot επισημαίνεται στο manual ότι:
"The Little Dot MK III is not to be used with a DC or direct coupled power amplifier. Doing so may
result in damage to your Little Dot and/or downstream components"

Έστειλα μηνυμα στην Vincent και στο απαντητικό τους ανέφεραν ότι ο KHV-1 δεν έχει τέτοιο θέμα να οδηγήσει τον ενισχυτή, χωρίς όμως να αναφέρουν περαιτέρω λεπτομέρειες. Επομένως αναρωτιέμαι :
1/ Είναι ο yamaha as2000 dc ενισχυτής?
2/ Παρότι η απάντηση της vincent είναι καθησυχαστική, έχω ερωτηματικά γιατί δεν επεξήγησαν κάτι παραπάνω
3/ Ακόμη και να ήταν εντάξει ο little dot θα ήταν προτιμότερος έναντι του υβριδικού ή όχι?

Σαφώς οι απορίες μου προκύπτουν λόγω παντελούς τεχνικής άγνοιας, επομένως αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει σχετικά...Ψάχνοντας διαδικτυακά δεν έβγαλα άκρη αν είναι dc ο yamaha, ενώ από ότι κατάλαβα ο vincent δεν είναι transformeless, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι που δημιουργεί προβλήματα με τους DC ενισχυτές...
Ευχαριστώ!!
Απ' ότι βλέπω ο Yamaha AS 2000, είναι ένας ολοκληρωμένος και αρκετά ισχυρός ενισχυτής. Έχει υποδοχή main in, αν θες να βάλεις ένα άλλο προενισχυτικό στάδιο από αυτό που ήδη ενσωματώνει.
Από τους προενισχυτές που αναφέρεις και οι δύο, είναι ενισχυτές ακουστικών που παρέχουν και έξοδο προενισχυτικού σταδίου γραμμής, από τεχνική άποψη δεν βλέπω κάποια ασυμβατότητα, αλλά για ποιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο; τα συγκεκριμένα προενισχυτικά στάδια μάλλον είναι υποδεέστερα του προενισχυτικού σταδίου που ενσωματώνει ήδη ο Yamaha και το οποίο, είναι και σχεδιασμένο να ταιριάζει με το τελικό στάδιο.
Εκεί που θα μπορούσες να δεις βελτίωση, αν μίλαγες για κάποιον αξιόλογο πλήρη προενισχυτή γραμμής, ο οποίος πολύ πιθανό να είναι ακριβότερος και από τον Yamaha.
Πάντως για να μην σημειώνεται το DC(direct couple) στα χαρακτηριστικά του Yamaha, λογικά δεν θα είναι, το προτιμότερο είναι θέμα γούστου.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Να σημειωσω οτι θελω να βαλω το aune s16 με προενισχυση στο direct in. Δυστυχως οι balanced είσοδοι του Yamaha εχουν οριο τα 2,8 volt απο οτι διαβαζω και οχι 4 που βγαζει το aune, και επομενως ως εναλλακτική σκεφτηκα την προενισχυση. Ειδικα το Vincent φαινεται πολυ αξιολογο μηχανημα και υπέθετα οτι θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα απο το ενσωματωμένο pre του Yamaha. Επισης δεν εχω καταλαβει τεχνικά τί προβλημα εχουν οι transformeless προενισχυτες με τους DC τελικούς, αν υπαρχει καποιος να το εξηγήσει σε «απλα ελληνικά» ☺
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.856
"DC coupled" σημαίνει σε "απλά ελληνικά", οτι ο τελικός δεν έχει πυκνωτή στην είσοδο σε σειρά με το σήμα.
Aρα αν ο προ βγάζει αισθητό DC στην έξοδό του, αυτό θα περάσει στον τελικό και θα ενισχυθεί (επί το κέρδος του τελικού) προς τα ηχεία.

Από αυτόν ακριβώς τον φόβο, ελαχιστότατοι κονσιούμερ ενισχυτές είναι DC coupled, καθώς δεν απευθύνονται αποκλειστικά σε γνώστες. Είμαι βέβαιος οτι ο Yamaha αποκλείεται να μην έχει πυκνωτή πριν τα τελικά στάδια, αλλά για να το σιγουρέψεις χρειάζεται σχηματικό.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
"DC coupled" σημαίνει σε "απλά ελληνικά", οτι ο τελικός δεν έχει πυκνωτή στην είσοδο σε σειρά με το σήμα.
Aρα αν ο προ βγάζει αισθητό DC στην έξοδό του, αυτό θα περάσει στον τελικό και θα ενισχυθεί (επί το κέρδος του τελικού) προς τα ηχεία.

Από αυτόν ακριβώς τον φόβο, ελαχιστότατοι κονσιούμερ ενισχυτές είναι DC coupled, καθώς δεν απευθύνονται αποκλειστικά σε γνώστες. Είμαι βέβαιος οτι ο Yamaha αποκλείεται να μην έχει πυκνωτή πριν τα τελικά στάδια, αλλά για να το σιγουρέψεις χρειάζεται σχηματικό.
Πιο κατατοπιστικός δεν γινόταν!! Αν βρω σχηματικό (που δεν θα καταλάβω) θα κανω αναφορα εδω…
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Να σημειωσω οτι θελω να βαλω το aune s16 με προενισχυση στο direct in. Δυστυχως οι balanced είσοδοι του Yamaha εχουν οριο τα 2,8 volt απο οτι διαβαζω και οχι 4 που βγαζει το aune, και επομενως ως εναλλακτική σκεφτηκα την προενισχυση. Ειδικα το Vincent φαινεται πολυ αξιολογο μηχανημα και υπέθετα οτι θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα απο το ενσωματωμένο pre του Yamaha. Επισης δεν εχω καταλαβει τεχνικά τί προβλημα εχουν οι transformeless προενισχυτες με τους DC τελικούς, αν υπαρχει καποιος να το εξηγήσει σε «απλα ελληνικά» ☺
Πράγματι το Vincent είναι αξιόλογο μηχάνημα, ειδικά σε σχέση με το little dot μάλλον είναι πολύ παραπάνω, αυτό που υπέθεσα από το αρχικό σου post, ήταν πως ήθελες ένα λαμπάτο "ηχόχρωμα".
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να συνδέσεις το aune στο Yamaha, παρότι όπως λες, βγάζει max 4 βολτ ενώ ο Yamaha δέχεται 2,8 βολτ max, το πολύ-πολύ να έχεις πρόβλημα "υπεροδήγησης", δηλαδή δεν θα μπορείς να ανοίξεις ιδιαίτερα το ποντεσιόμετρο του Yamaha.
Οι Direct Coupled τελικοί εκτός από το σήμα, σε ορισμένες περιπτώσεις, ενισχύουν και το συνεχές του κυκλώματος, είναι πιθανό αυτή η αύξηση να βλάψει έναν transformeless προ, καθώς όπως λέει και ο toulou, τα ηχεία.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Αν το μονο προβλημα ειναι η υπερ-οδήγηση που θα ακουσω ως παραμόρφωση και δεν υπαρχει φόβος να κανω ζημιά στον Yamaha, δεν εχω παρα να το δοκιμασω. Το ποτενσιομετρο του ειναι εξαιρετικά ακριβές απο την αρχη, αρα δεν θα ενοχλει που δεν θα εχω μεγαλη διαβάθμιση έντασης.
Οσον αφορα το σχηματικό του Yamaha το βρηκα πολυ ευκολα, αλλα κωλύομαι στο πως να το ανεβάσω εδω, μιας και απαιτεί υψηλή αναλυση για να το δει κανεις, ενω το βρηκα και σε pdf, οχι σε αρχειο εικόνας..
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Πράγματι το Vincent είναι αξιόλογο μηχάνημα, ειδικά σε σχέση με το little dot μάλλον είναι πολύ παραπάνω, αυτό που υπέθεσα από το αρχικό σου post, ήταν πως ήθελες ένα λαμπάτο "ηχόχρωμα".
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να συνδέσεις το aune στο Yamaha, παρότι όπως λες, βγάζει max 4 βολτ ενώ ο Yamaha δέχεται 2,8 βολτ max, το πολύ-πολύ να έχεις πρόβλημα "υπεροδήγησης", δηλαδή δεν θα μπορείς να ανοίξεις ιδιαίτερα το ποντεσιόμετρο του Yamaha.
Οι Direct Coupled τελικοί εκτός από το σήμα, σε ορισμένες περιπτώσεις, ενισχύουν και το συνεχές του κυκλώματος, είναι πιθανό αυτή η αύξηση να βλάψει έναν transformeless προ, καθώς όπως λέει και ο toulou, τα ηχεία.
Δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου συνεχές σε όλο το κύκλωμα. Το αναλαμβάνει το κύκλωμα προστασίας αυτό συνήθως.
Αν υπάρξει , θα ενισχυθεί από τον τελικό και θα τηγανίσει τα όποια μεγάφωνα στην πορεία.
Το κύκλωμα πρέπει να είναι εντελώς ζυγισμένο , η παραμικρή ασυμμετρία προκαλεί dc και μετά χαίρεται.
 

K

kimon

Guest
Αν βρω σχηματικό (που δεν θα καταλάβω) θα κανω αναφορα εδω…
Για το κυκλωματικό σχέδιο του S2000 κοιτάς εδώ. Ο συγκεκριμένος διαθέτει πυκνωτές 47μ/63ν εν σειρά προς το σήμα στην είσοδο του τελικού, άρα δεν DC.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να συνδέσεις το aune στο Yamaha, παρότι όπως λες, βγάζει max 4 βολτ ενώ ο Yamaha δέχεται 2,8 βολτ max, το πολύ-πολύ να έχεις πρόβλημα "υπεροδήγησης", δηλαδή δεν θα μπορείς να ανοίξεις ιδιαίτερα το ποντεσιόμετρο του Yamaha.
Πρόβλημα υπεροδήγησης σημαίνει πως θα υπάρχει παραμόρφωση του σταδίου της προενίσχυσης, ανεξαρτήτως της θέσης του ποτενσιομέτρου.
Συνήθως τα προενισχυτικά στάδια είναι δύο, με το ρυθμιστικό όγκου φωνής ενδιάμεσα. Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που θα παραμορφώσει το πρώτο στάδιο, η παραμόρφωση αυτή θα φτάσει στα ηχεία.
Αυτό θα συμβεί ακόμα και με την ελάχιστη στάθμη εξόδου του ενισχυτή μας.

Όταν λέμε πως η πηγή μας έχει έξοδο 2 volts ή 4 σε ισορροπημένη συνδεσμολογία, δεν σημαίνει πως αυτά θα τα έχουμε σε κάθε περίπτωση.
Μόνο με την κατάλληλη ηχογράφηση με υψηλή δυναμική περιοχή και στα έντονα δυναμικά θα παρουσιαστούν.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Πάντως για να μην σημειώνεται το DC(direct couple) στα χαρακτηριστικά του Yamaha, λογικά δεν θα είναι,
[/QUOTE]
Συνήθως οι direct coupled σημειώνονται εμφανώς στην ονομασία του μοντέλου, αν ο Yamaha ήταν DC, θα λεγόταν Yamaha AS 2000 DC.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις! Αρα δεν υπαρχει προβλημα ουτε στην περίπτωση του little dot ουτε του Vincent. Ευχαριστώ θερμά και τον φίλο #kimon που μπήκε στον κόπο να δει το σχηματικό. Λογικά θα έχω τη δυνατότητα να τους ακούσω και τους δύο, θα κάνω και σύγκριση με τον ενσωματωμένο pre και θα πω εντυπώσεις, είτε εδώ, είτε σε νέο νήμα… ☺😊
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top