Transporting data from your audio CDs...

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Παιδιά το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον...

Να σας πω και το δικό μου παραμυθάκι...

Η κύρια πηγή μου από το 1998 περίπου ήταν ένα Arcam Alpha 8. Το υπόλοιπο σύστημα τότα ήταν πολύ κατώτερο και σταδιακά αναβαθμιζόταν σημαντικά, αλλά το Arcam παρέμενε...

Η αλήθεια είαναι πως το συμπαθώ σαν συσκευή και πάντα πίστευα πως παίζει καλά.
Αν και τελευταία το έχω συνδέσει με ένα Musical Fidelity Α 3.24, το σύστημα δεν αποκάλυπτε μεγάλες διαφορές μεταξύ των δύο, λίγα πιο πολλές οι υψηλές του Arcam και πιο ισσοροπημένη η εικόνα του MF.
Όχι πάντως κάτι συγκλονιστικό...

Αλλάζω λοιπόν και τελικό, και ο ψάρακας είναι πολύ πιο αναλυτικός και πλήρης σε όλα τα ηχητικά του χαρακτηριστικά.

Εδώ άρχισε το πάρτυ...

Όλα πήγαν άριστα, η συνέργεια του συστήματος υποδειγματική και το αποτέλεσμα άριστο. Αυτά μέχρι χτές...
Χτές όλα με πείραζαν. Άλλαζα δισκάκια και σε όλα αναγκαζόμουνα να χαμηλώσω την ένταση γιατί με ενοχλούσαν. Κρύος ιδρώτας με έλουσε γιατί τι να πείς τώρα στη σύζυγο για να εγκρίνει αντικατάσταση ολοκαίνουριου τελικού!

Τελικά το μάτι μου πέφτει στον επιλογέα εισόδου και παθαίνω σόκ...από απροσεξία είχα επιλέξει την είσοδο cd όπου είναι συνδεδεμένη η αναλογική έξοδος του Arcam...

Μερικές ακροάσεις αργότερα το εύρημα επιβεβαιώθηκε...το player μόνο του αφαιρούσε κάθε γλυκήτητα από τη μουσική με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ακούσεις πάνω από λίγα λεπτά. Με το dac το άκουσμα γινόταν πλήρες, γλυκόηχο και ευχάριστο, προκαλώντας σε να ανεβάσεις κι' άλλο το volume και να απολαύσεις περισσότερο!

Το πιο εντυπωσιακό είναι πως τα άκρα είναι εξ ίσου εκτεταμένα και στις δύο περιπτώσεις και η ανάλυση στα ίδια επίπεδα. Κι όμως το Dac κυριολεκτικά μεταμορφώνει τον ήχο όλου του συστήματος...

Με λίγα λόγια ψηφίζω DAC!
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Λευτέρη,αυτό δεν είναι απλό παράδειγμα,είναι δυστυχώς η πραγματικότητα. :(
Οταν αναβαθμίζεις πραγματικά κάτι,αμέσως βγαίνουν στην φόρα άλλα προβλήματα τα οποία προηγουμένως δεν ακούγαμε. :?

Γι'αυτό τον λόγο λοιπόν,πρέπει το αν θα κάνουμε αναβάθμιση ,να το σκεφθούμε πολλές φορές... :wink: :mrgreen:
 

Μηνύματα
25
Reaction score
1
Κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο ρόλο παίζει το καλώδιο σύνδεσης τους. Σοβαρά τώρα, το θέμα που ετέθη είναι πολύ ενδιαφέρον και οι απόψεις σας χρήσιμες γιατί τον τελευταίο καίρο σκεπτόμουν να αντικαταστήσω το cd player που χρησιμοποιώ αναγκαστικά σαν transport.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.946
Members
37.928
Νεότερο μέλος
stmpotis
Top