True Detective (2014)

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491


| Imdb | HBO |




Οι δυο ντετέκτιβ της τοπικής αστυνομίας, όχι ακριβώς υπόδειγμα αστυνομικών και οι ίδιοι, κρύβουν τα δικά τους μυστικά και
τις προσωπικές τους αμαρτίες. Τους συναντάμε να προσπαθούν να ανακαλύψουν έναν serial killer, του οποίου η δράση κρατά
δεκαεφτά ολόκληρα χρόνια. Ο πρώτος του φόνος συνέβη το 1995 και οι δυο ντετέκτιβ επιστρέφουν σε αυτόν το 2012, όταν
ένα καινούριο έγκλημα δείχνει να είναι έργο του ίδιου ανθρώπου.


Ο πρώτος κύκλος θα αποτελείται από 8 επεισόδια, σκηνοθετημένα και τα 8 από τον Κάρι Φουκουνάγκα.


Η σειρά έχει πάρει ήδη έγκριση και για συνέχεια. Στο δεύτερο κύκλο , οι δημιουργοί καλούνται να αφηγηθούν ένα εντελώς
καινούριο αστυνομικό μυστήριο, με άλλους χαρακτήρες, ακολουθώντας την επιτυχημένη συνταγή του «American Horror Story»
















Βαθμολογία έχει ήδη 9.5 (!!!!!!!)...
Χθές παίχτηκε η πρεμιέρα...
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μέχρι τώρα, είναι στο προσωπικό μου τοπ 3.

Εξαιρετική ατμόσφαιρα, ερμηνείες, μουσική.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Ακόμα δεν πρόλαβε να τελειώσει ο πρώτος κύκλος, και οι φήμες για την υπόθεση, αλλά και τους πρωταγωνιστές του δεύτερου κύκλου ήδη οργιάζουν.

Κατ' αρχάς, αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι στο δεύτερο κύκλο θα έχουμε διαφορετικό δίδυμο από αυτό των εξαιρετικών Mc Conaughey - Harrelson. O δημιουργός της σειράς Nick Pizzolato έδωσε μόνο κάποιες γενικόλογες απαντήσεις, σύμφωνα με τις οποίες ο δεύτερος κύκλος δεν θα αφορά κατά συρροή δολοφόνο, θα εμπλέκει το σύστημα μεταφορών των ΗΠΑ, και θα έχει "κακούς άντρες και σκληρές γυναίκες".

Στο άκουσμα των σκληρών γυναικών, πολλές υποψηφιότητες ακούστηκαν για τους γυναικείους ρόλους, μεταξύ των οποίων οι Kate Mara, Ellen Page και Kristen Wiig, ενώ η Emma Stone δήλωσε στο Vogue ότι θα έπαιζε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Εν τω μεταξύ έντονη φημολογία υπάρχει για τη συμμετοχή του Brad Pitt ως πρωταγωνιστή. Γεγονός που πέρα από θετικά σχόλια, δημιούργησε και σκεπτικισμό.

Άντε τώρα να μην έχει κανείς αγωνία για τον δεύτερο κύκλο.
 






Μηνύματα
25
Reaction score
6
Βρε πώς και μου ξέφυγε εμένα τέτοιο νήμα τόσο καιρό;!:errwhat:

Γεια σας και από εμένα λοιπόν!

Μια και είμαι κι εγώ ένας από τους φανατικούς του "True detective", να προτείνω δύο ελληνόφωνους και μη κερδοσκοπικούς διαδικτυακούς χώρους που έχω φτιάξει και που ασχολούνται σοβαρά και αποκλειστικά με αυτή τη σειρά:
  • Ένα blogger ιστολόγιο, το "True detective" που ασχολείται μόνο με τα τεκταινόμενα εντός του "True detective"
  • Για όσους έχουν και facebook λογαριασμό, μια facebook ιστοσελίδα, την "True detective Greek tribute" που αναδημοσιεύει ό,τι επίσημο υπάρχει διαθέσιμο ως πληροφορία ή ως άποψη στα ελληνικά, γύρω από το "True detective".
Και οι δύο αυτοί χώροι, ουσιαστικά, "πάνε πακέτο" με την σειρά για όλους τους ελληνόφωνες φίλους της.
Δείτε τους και κρίνεται μόνοι σας! ;)

Εννοείται ότι, μέχρι το βράδυ, θα μπει και το παρόν νήμα σε ανάρτηση της facebook ιστοσελίδας! "Επιβάλλεται"!:bigboss:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Εννοείται ότι, μέχρι το βράδυ, θα μπει και το παρόν νήμα σε ανάρτηση της facebook ιστοσελίδας! "Επιβάλλεται"!:bigboss:
Μέχρι να γράψω τη γνώμη μου για τη σειρά... :)
 

Μηνύματα
25
Reaction score
6
Μέχρι να γράψω τη γνώμη μου για τη σειρά... :)
Συχώρεσέ με αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν κατάλαβα καλά το τι εννοείς με αυτό που είπες εδώ!:help:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.110
Μέχρι να γράψω τη γνώμη μου για τη σειρά... :)
τα δικά μου τα σχόλια που πήγαν; υπήρξε και άλλο σχετικό τόπικ όπου τα έγραψα :p
 


Μηνύματα
25
Reaction score
6
Θα τολμήσω να υποθέσω αλλά με κάθε επιφύλαξη ότι, του xfader, δεν του άρεσε τελικά η σειρά!
Αν και θα μου έκανε εντύπωση μια τέτοια εκδοχή, ωστόσο ok, δεν είναι και όλα για όλους όσο καλά ή κακά κι αν είναι για τους περισσότερους άλλους.

Εγώ πάντως "ανήκω" ξεκάθαρα στην ομάδα των φανατικών θαυμαστών της σειράς και, αν και ξέρω πως θα μπορούσε να είχε "μαζέψει" λίγο καλύτερα ορισμένα σημεία της ως σειρά, παραμένω να πιστεύω πως ήταν ό,τι καλύτερο έχει περάσει ποτέ ως τώρα στο είδος της και ξέρω πλέον ότι ανήκω και στην πλειοψηφία με αυτή μου την άποψη, χωρίς όμως και πάλι αυτό από μόνο του να πρέπει να θεωρηθεί ως το "απόλυτο καλό" σα συνθήκη.

Στην facebook ιστοσελίδα μου πάντως, φιλοξενώ χαλαρά ΚΑΙ τις αντίθετες απόψεις, απ' όπου κι αν έχουν εκφρασθεί αρκεί βέβαια να είναι κάπως κόσμιες και σίγουρα αρκετά τεκμηριωμένες ή έστω καλοτοποθετημένες. Άρα δε πρόκειται να σταθεί "εμπόδιο" η όποια αρνητική άποψη. Όλα είναι αναμενόμενα. Απλώς να, τυχαίνει να έχω συναντήσει ελάχιστες τέτοιες! :dance2:
 


Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Προσωπικά την θεωρώ απο τις καλύτερες σειρές - σίγουρα μέσα στο top 5 - αν και έχω την αίσθηση οτι χωρίς τους συγκεκριμένους πρωταγωνιστές ο επόμενος κύκλος δεν θα είναι εφάμιλλος του πρώτου...
 

Μηνύματα
25
Reaction score
6
Ουπς! Αυτά δεν τα είχα δει κι ευτυχώς που ανήκουν σε άλλο νήμα μια και εξακολουθώ να θέλω να αναδημοσιεύσω το παρόν νήμα στο "True detective Greek tribute" μου.

Πώωω! Καιρό είχα πάντως να διαφωνήσω τόσο πολύ με σχόλια, σε σχέση με οτιδήποτε!
Ευτυχώς ανήκουν απλώς σε "ισχνή μειοψηφία" και δε με απασχολούν και πολύ!:beach::lolsign:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Θα τολμήσω να υποθέσω αλλά με κάθε επιφύλαξη ότι, του xfader, δεν του άρεσε τελικά η σειρά!
Να σου πω με μία φράση τη γνώμη μου για τη σειρά:

Σαν να βλέπω μπογιά να στεγνώνει. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.428
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top