Trust 120v

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Ωραία αγοράσατε τον προβολέα που θέλατε και πάτε να τον εγκαταστήσετε. Και τότε συνειδητοποιείτε ότι πρέπει να απλώσετε 15m καλώδιο μέχρι το dvd player...

Και αν είναι composite κάποια πατέντα θα σκεφτείτε. Αν όμως είναι dvi ή component???

Εσας σκεφτόταν η Trust όταν παρουσίασε το 120V WIRELESS DVD & VIDEO VIEWER



Key features
Set up a wireless link to watch video or DVD on a second television or projector without cabling
Wireless transfer of both video and audio signals; no need to drill holes or lay cables
Including remote control extender to control your DVD/VCR player from the place you watch TV
Also suitable for wireless transmission of DVD movies from your PC to your TV
Signal transmits through walls and ceiling without interference
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Να ενα ενδιαφερον θεμα.

Βεβαια στην περιπτωση του component δεν υπαρχουν απωλειες ενω στην περιπτωση των ψηφιακων καλωδιωσεων η προοδος ειναι ριζικη.

Απο την αλλη συνεργαζομουν καποτε με εναν εγκαταστατη ο οποιος ορκοζοταν για την καλη λειτουργια παρομοιων συσκευων,οπως αυτη της Trust.

Ισως η ιδεα μιας προβολικης εγκαταστασης διχως καλωδια φανταζει ελκυστικη, αλλα ως προς το θεμα της ποιοτητας θα με βρειτε ακομα σκεπτικιστη :)
 


Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Από προσωπική εμπειρία, με καλώδια μέχρι 12~15 μέτρων δεν έχω συναντήσει προβλήματα.
Καλής ποιότητας καλώδια + καλές κολλήσεις = ΑΡΙΣΤΑ αποτέλέσματα.

Τώρα δεν θα έβλαπτε τίποτα να ήταν όλα wireless, αλλά κάτι το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει θα με κρατήσει επιφυλακτικό.

Το καλό στη συγκεκριμένη υπόθεση είναι οτι συνήθως το DVDp και ο προβολέας είναι στον ίδιο χώρο οπότε θα υπάρχουν ελλάχιστες παρεμβολές.

Βέβαια σε σπίτια gadgedάδων σαν και τα δικά μας με τα BlueTooth, με wireless δίκτυα PC, για να μην μιλήσω για ασύρματα τηλέφωνα, κινητά κλπ, δεν ξέρω κατα πόσο μια τέτοια συσκευή μπορεί να δουλέψει απρόσκοπτα.

Θα συμφωνήσω με τον Α.Κ., είμαι και εγώ σκεπτικιστής....
 

Μηνύματα
296
Reaction score
0
Αν και θα συμφωνήσω γεια την ποιότητα των καλωδίων, δυο πράγματα είναι σίγουρα πλέον ότι στον μέλλον τα πάντα θα είναι ασύρματα, και το πρωτόκολλο θα είναι IP…
Και από ότι φαίνεται σύντομα...
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Το bandiwdth που υπάρχει σήμερα σε wifi δεν είναι αρκετό για καλή ποιότητα. Αν το συγκεκριμένο παίζει 802.11g στα 54Mbps τότε μιλάμε για εκμεταλλέυσιμη ταχύτητα περί τα 9-12MBps δηλαδή ίσα ίσα με το bitrate ενός DVD.
Επομένως αν έχουμε και κάποιες παρεμβολές και χρειάζεται error correction τότε πεφτουμε κι άλλο.
Πάντως σε 2-3 χρόνια που θα βγουν συσκευές που θα παίζουν ασύρματα στα 100 και 155 Mbps δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Αναμένονται σημαντικές εξελίξεις στο wifi και μάλλον σε 3-5 χρόνια το όνειρο διασύνδεσης χωρίς καλώδια θα είναι πραγματικότητα...
:D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.682
Μηνύματα
2.869.841
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top