Tuner

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Παρακαλώ για τις γνώμες σας για tuner.
Παλιό, αναλογικό και δεύτερο χέρι ή κάτι από τα καινούργια της σειράς.
Ζητούμενα ο καλός ήχος, ο χαμηλός εως καθόλου θόρυβος, καλοδεχούμενες οι ευκολίες τύπου presets.

Ποια θεωρείται καλύτερα σήμερα, ή από παλιά μοντέλα που αξίζει κανείς να ψάξει στην αγορά μεταχειρισμένων?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Σε αυτό δεν είμαι ποτέ καλός.
Οσο λιγότερο τόσο καλύτερα...το πολύ 500 +/- ευρά.
Από την άλλη επειδή είμαι και λίγο ψωνάρα θα έδινα κάιτ παραπάνω για κάτι εξαιρετικό, που για μένα σημαίνει, σπάνιο παλιό κομμάτι, καλοσυντηρημένο, άψογο στον ήχο και τη λειτουργία του, κάτι σα συλλεκτικό ας πούμε...αλλά εκεί θέλω σίγουρα καθοδήγηση από έπειρους....για να μην γράφω στα διάφορα sites τι ψώνισα και γελάνε μαζί μου και τα πληκτρολόγια...:happy_6:
 

Μηνύματα
13.654
Reaction score
6.621
Κανε μια βολτα απο το γερμανικο ebay,εχει πολλα μεταχειρισμενα ακριβα tuner.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Παίρνεις όμως από ebay, παλιό μεταχειρισμένο και ακριβό μηχάνημα.
Και αν όταν σου έρθει λείπει κάποιο εξάρτημα ή είναι καμένο, αντε βρες το και άντε πιάστον. Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ risky ιδίως για πολλά λεφτά...η τιμή θα πρέπει να είναι τέτοια που να σου επιτρέπεται να τζογάρεις με το ενδεχόμενο να τα χάσεις και όλα...ανάλογα τη τσάπη του καθενός βεβαίως.
 




Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Tangent DAB-50 FM receiver.

Καλος - φτηνος και με DΑΒ.
Εαν δεν υπαρχει στην Ελλαδα, ψαξτο στο Ιντερνετ απο Γερμανια (ΟΧΙ E-bay) ή στειλε ΡΜ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Κατόπιν υπόδειξης έμπειρου γνωστού που εκτιμώ, κατέληξα στο Cayin 220ti.
Εξαιρετική λήψη, και πολύ καλός ήχος, είναι τα πρώτα σημάδια από το ΣΚ.
Να'στε καλά για τη βοήθεια.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Ευχαριστώ.

Κοίτα τώρα να δεις πλάκα.

Είχα (Εχω) ένα Mini ηχοσύστημα, του οποίου το ραδιο έπιανε 5-6 σταθμούς σε όλη την μπάντα.
Πριν μερικούς μήνες πήρα ένα tivoli, το οποίο στον ίδιο χώρο έπιανε σαφώς καλύτερα, περισσότερους σταθμούς αλλά έβγαζε πολύ θόρυβο όταν το συνέδεα με το σύστημα.
Ειχα καταλήξει ότι έχω πρόβλημα στο χώρο και θα χρειαζόμουν σίγουρα εξωτερική κεραία.

Λοιπόν, το κινεζάκι με το καλωδιάκι που έχει για κεραία μόνο, και αυτό χύμα πεταμένο πίσω από το τραπέζι, πιάνει καμπάνα τα πάντα (αντε ένα δυο να κάνουν νούμερα που και αυτοί σε κατάσταση Mono καθαρίζουν πλήρως).

Εχω μείνει έκπληκτος.

Παρατήρησα, ότι καμιά φορά κάποιος σταθμός που πιάνει τέλεια, μπορεί κάποια στιγμή να βγάλει παράσιτο αλλά μετά επανέρχεται. Να υποθέσω αστάθεια στην εκπομπή ή κάτι άλλο?

Για την ώρα θα παραμείνω χωρίς εξωτερική, εκτός και αλλάξει κάτι στην πορεία.


Το μόνο πράγμα που με δυσαρέστησε, είναι ότι δεν είχε μέσα στο κουτί ένα ζευγάρι καλώδια RCA για τη σύνδεση. Να φανταστείτε ότι είχε ένα ζευγάρι άσπρα πάνινα γάντια για τη 'χειραγώγηση' της συσκευής. Χρήσιμα, γιατί τελικά μένουν δακτυλιές στην πάνω μάυρη επιφάνεια με το περίεργο βάψιμο που έχει!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.637
Μηνύματα
2.870.337
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top