Tweeter σε JMlab Focal Utopia

Μηνύματα
32
Reaction score
31
Γεια σας,

Φίλος έχει αγοράσει πριν από 25 και χρόνια τα JMlab Focal Utopia....και πέρσι δυστυχώς κάηκε το ένα tweeter. Του βάλανε άλλα tweeter αγνώστου ταυτότητας και το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. Ξυριζουν τα ηχεία....είναι πολυ κουραστικά ...δεν ακούγονται.....
Ψάχνω να βρω tweeter ισαξια του ηχείου ή τα ίδια ή και φυσικά μεταχειρισμένα....κανένας καμία ιδέα....? Θα μπλεχτούμε άσχημα?
Αξίζει τον κόπο?

Σας ευχαριστώ πολύ
IMG_20201117_133538.jpg
IMG_20201117_133628.jpg
IMG_20201117_133649.jpg
IMG_20201117_134031.jpg
Screenshot_79.png
 


Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.597
Οσοι εχουν τετοια ηχεια,υποτιθεται οτι ειναι σχετικοι και δεν βαζουν τουιτερ στην τυχη.Που τα πηγε και του εβαλαν οτι ναναι τουιτερ? Μηπως δεν ηθελε-μπορουσε (προφανως λογω κοστους) να βαλει τα ιδια και εβαλε κατι αλλο?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Αν και δεν είναι αρκετά καθαρή η φωτογραφία, αυτά που του έβαλαν στη θέση των tweeters είναι κάτι φτηνιάρικα τσιριχτήρια, που κανονικά <<παίζουν>>, λέμε τώρα, από 5Khz και επάνω.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Μοισζουν φαινομενικά με τα τιτανίου & tioxid που βγήκαν μετά αλλά καμία σχέση με τα kevlar T120. Κάτι ξέρουμε και εμείς φίλε Πέτρο. Μπρίκια κολάγαμε τόσα χρόνια; :)
 

K

kimon

Guest
Γεια σας,

Φίλος έχει αγοράσει πριν από 25 και χρόνια τα JMlab Focal Utopia....και πέρσι δυστυχώς κάηκε το ένα tweeter. Του βάλανε άλλα tweeter αγνώστου ταυτότητας και το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. Ξυριζουν τα ηχεία....είναι πολυ κουραστικά ...δεν ακούγονται.....
Ψάχνω να βρω tweeter ισαξια του ηχείου ή τα ίδια ή και φυσικά μεταχειρισμένα....κανένας καμία ιδέα....? Θα μπλεχτούμε άσχημα?
Αξίζει τον κόπο?

Σας ευχαριστώ πολύ View attachment 187248 View attachment 187249 View attachment 187250 View attachment 187251 View attachment 187252
Οι φωτογραφίες δείχνουν ότι το ηχείο έχει κακοπεράσει (κρίμα), αλλά αυτό που έχει γίνει στο (ή στα) τουήτερ είναι έγκλημα. Ο "επισκευαστής" κράτησε την πλάκα (ώστε να ταιριάζει στην μπάφλα του ηχείου) και βίδωσε , ανοίγοντας καινούργιες τρύπες, ένα φτηνιάρικο νέο τουήτερ, το οποίο φυσικά παίζει αλλού γι' αλλού.
Τί μπορεί να κάνει ο φίλος σου;
Αν έχει κρατήσει το καμμένο, το δίνει για επισκευή (αλλαγή θόλου) σε ένα σοβαρό τεχνίτη, ο οποίος γνωρίζει την δουλειά και τις πηγές των ανταλλακτικών. Η εργασία είναι απλή, το ζήτημα είναι να βρεθούν θόλοι (και σε ποιά τιμή). Είναι η πιο σωστή και οικονομική λύση (κατ' εμέ).
Εάν δεν... ,τότε ο Πετερμένι, που γνωρίζει την αγορά (και κατέχει καλά το θέμα "κατασκευή ηχείων" από κάθε άποψη), θα σου δώσει ορθές συμβουλές.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Δεν προσθέτω τίποτα στη κουβέντα, αλλά ιεροσυλία! Utopia σε - προφανώς - άσχετο για επισκευή; Είναι σαν να πηγαίνεις Lamborghini στον μπάρμπα Μήτσο της γειτονιάς να σου αλλάξει μπουζί.
 

K

kimon

Guest
Μοισζουν φαινομενικά με τα τιτανίου & tioxid που βγήκαν μετά αλλά καμία σχέση με τα kevlar T120. Κάτι ξέρουμε και εμείς φίλε Πέτρο. Μπρίκια κολάγαμε τόσα χρόνια; :)
Έτσι που τα βλέπω, νομίζω ότι δεν φοράνε καν τον ανεστραμμένο θόλο, χαρακτηριστικό γνώρισμα των συγκεκριμένων Φοκάλ.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Η πλάκα μοιάζει και το σχέδιο. Μαιμουδιά χαχα.
Όντως ο Πέτρος μπορεί να βοηθήσει με επισκευή ή αντικατάσταση.
Τα Taus του Bhutia νομίζω φοράνε τέτοια focal.
 


Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Εγώ και μόνο απο τις βίδες που έχουν πιάσει στραβά και εξέχουν, θα του τα πέταγα στο κεφάλι ( εξακολουθώ να μη προσθέτω τίποτα στη συζήτηση και το ξέρω ). Δεν θα περίμενα δηλαδή να τα ακούσω για να καταλάβω ότι τους μάμησε τη μανούλα.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Έχω περιέργεια να μάθω τα ενισχυτικά.
Ο Μενδρινός τότε βασικά τα έπαιζε με Rowland όταν τα είχα ακούσει.
 

K

kimon

Guest
Η πλάκα μοιάζει και το σχέδιο. Μαιμουδιά χαχα.
Όντως ο Πέτρος μπορεί να βοηθήσει με επισκευή ή αντικατάσταση.
Τα Taus του Bhutia νομίζω φοράνε τέτοια focal.
Η πλάκα είναι είναι η παλιά, του Τ120. Ξεβίδωσαν το μαγνητικό σύστημα και βίδωσαν στην θέση του ένα άλλο από κάποιο τυχαίο τουήτερ, ανοίγοντας νέες τρύπες!
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Σίγουρα θα του είπαν ότι τώρα θα.πσίζει κσλύτερα. Με ηχόχρωμα κόρνας. :tongue:
 



Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Αυτά που χαρίζονται απο αγγελία που μόλις ανέβηκε, δεν κάνουν;

( αν και τα κόβω να είναι καταδικασμένα να καούν κι αυτά :p )

Aυτά λέω:

 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Αυτά ανήκουν σε μεταγενέστερα utopia. Τα 1α φόραγαν μόνο kevlar μεγάφωνα.
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Με επέμβαση μέσα ίσως αλλά δεν μπορώ να απαντήσω εγώ και.καλό.είναι να μην πειράζονται τέτοια ηχεία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.349
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top