TX-SR 875 ONKYO


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Καλώς ήρθες!

Παρακαλούμε να μη γράφεις με κεφαλαία.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ποιο είναι το πρόβλημα; εκτός και εάν τα αποκαλύπτεις μόνο σε ιδιοκτήτες του... :o
 

Μηνύματα
13
Reaction score
19
Ποιο είναι το πρόβλημα; εκτός και εάν τα αποκαλύπτεις μόνο σε ιδιοκτήτες του... :o
καλησπέρα φίλε μου ..!! το πρόβλημα ειμαι εγω :) δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα με της συνδεσεις.. και ειπα να ρωτησω αν καποιος απο την ομαδα εχει τον tr-sx 875 και φυσικα αν θελει να με βοηθησει..
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
καλησπέρα φίλε μου ..!! το πρόβλημα ειμαι εγω :) δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα με της συνδεσεις.. και ειπα να ρωτησω αν καποιος απο την ομαδα εχει τον tr-sx 875 και φυσικα αν θελει να με βοηθησει..
Πες εσύ τι θέμα έχεις και θα βοηθήσει ο κόσμος..
Με το τσιγκέλι στα βγάζουμε..:D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
καλησπέρα φίλε μου ..!! το πρόβλημα ειμαι εγω :) δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα με της συνδεσεις.. και ειπα να ρωτησω αν καποιος απο την ομαδα εχει τον tr-sx 875 και φυσικα αν θελει να με βοηθησει..
Τον είχα παλιότερα. Πες τι πρόβλημα έχεις και, αν θυμάμαι, θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πωπω ....2008 απο γερμανια.....1000 κατι γιουρια....
και πλερωμη στην παραδοση........
εδω ειχε 2700......ζεματιστος λογο νταρλινγκτον τοπολογιας ,......αλλα τσαμπουκαλιδικο μηχανακι
.........
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Όχι ρε, τρελός είσαι; :lol:

Νομίζω κάπου έχω το manual. :roflmao:
:lolsign:

Για να το μαζεύουμε μην απογοητευτεί και ο φίλος που ρωτάει.
Ολοι οι ενισχυτές έχουν σχεδόν τις ίδιες συνδέσεις. Οπότε ρώτα τι θέλεις και να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις σωστές απαντήσεις.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
19
Λοιπον παιδια το μηχανκι ηταν σε αδρανεια αντε να επεξε 10 ωρες ..
το ειχα παρει απο αμερικη το 2008 ..
το σκεπτικο ειναι να στησω ενα 5.1
τα μπροστινα ηχεια ειναι jm lab 100-150 w 92 db 8Ω
o onkyo απ οτι λεει ο κατασκευαστης 320 W (3Ω.frond)
270 W (4Ωfrond)
160 W(8Ω frond)
ποσα watts πρεπει να ειναι το κεντρικο το sub και τα πισω ? ωστε να μπορει να τα οδηγησει..
και πως κανουμε το set up στης ρυμθησεις?

το σκεπτικο μου ηταν να μιλαγα με καποιο μελος που εχει τον ονκυο μονο και μονο
λογω εμπειριας .. τηλεφωνικα... αυτα για αρχη :)
[DOUBLEPOST=1553719300][/DOUBLEPOST]
50 ευρώ :p:roflmao:
οταν παρω την συνταξη θα σου δωσω 60 :)
 


gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
o onkyo απ οτι λεει ο κατασκευαστης 320 W (3Ω.frond)
270 W (4Ωfrond)
160 W(8Ω frond)
Τα βάτ που δίνεις παραπάνω ο κατασκευαστής τα δίνει ως "dynamic power". Το εγχειριδιο είναι ενοχλητικά ελλειπές σε τιμές ισχύος, αφού για το αμερικανικό μοντέλο που έχεις δίνει μόνο τα παραπανω "ψεύτικα" βατ, καθώς και ότι στα δύο κανάλια δίνει 140 WRMS. Μόνο στο ευρωπαϊκό και το αστιατικό μοντέλο δίνει ισχύ σε όλα τα κανάλια χωρίς πάντως να διευκρινίζει τι σόι βατ είναι, με άλλα λόγια οι προδιαγραφές που δίνει είναι πιάσ' το αυγό και κούρευτο. Πάντως με βάρος 23 κιλα και με δεδομένο ότι σηκώνει ακόμη και 3ωμα ηχεία το μηχάνημα έχει σχετικά καλές δυνατότητες οδήγησης για av amp. Αν το είχα, και αν με ενδιέφερε να του ξεζουμίσω κάθε τελευταίο βατ, θα επέλεγα ηχεία 8Ω σε όλες τις θέσεις για να μην τον ζορίσω, και με ισχύ γύρω στα 150 WRMS.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
19
Τα βάτ που δίνεις παραπάνω ο κατασκευαστής τα δίνει ως "dynamic power". Το εγχειριδιο είναι ενοχλητικά ελλειπές σε τιμές ισχύος, αφού για το αμερικανικό μοντέλο που έχεις δίνει μόνο τα παραπανω "ψεύτικα" βατ, καθώς και ότι στα δύο κανάλια δίνει 140 WRMS. Μόνο στο ευρωπαϊκό και το αστιατικό μοντέλο δίνει ισχύ σε όλα τα κανάλια χωρίς πάντως να διευκρινίζει τι σόι βατ είναι, με άλλα λόγια οι προδιαγραφές που δίνει είναι πιάσ' το αυγό και κούρευτο. Πάντως με βάρος 23 κιλα και με δεδομένο ότι σηκώνει ακόμη και 3ωμα ηχεία το μηχάνημα έχει σχετικά καλές δυνατότητες οδήγησης για av amp. Αν το είχα, και αν με ενδιέφερε να του ξεζουμίσω κάθε τελευταίο βατ, θα επέλεγα ηχεία 8Ω σε όλες τις θέσεις για να μην τον ζορίσω, και με ισχύ γύρω στα 150 WRMS.
Καλησπερα gid !! ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι.. ολα ειναι θεμα μαρκετινκ .. ηταν ευκαιρια 480 us και το πηρα .. αν τα πισω και το κεντρικο ειναι 100 watts και το sub ειναι 150 watts ειναι οκ?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπερα gid !! ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι.. ολα ειναι θεμα μαρκετινκ .. ηταν ευκαιρια 480 us και το πηρα .. αν τα πισω και το κεντρικο ειναι 100 watts και το sub ειναι 150 watts ειναι οκ?
Το σαμπ δεν είναι ενεργό?
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Δίνεις πολύ μεγάλη σημασία στα βάτ, πρέπει να το ψάξεις το θέμα (πολύ) περισσότερο.

Τα βατ είναι μία μόνο από πολλές παραμέτρους.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Τα 150W του sub δεν έχουν κανένα νόημα, αφού αφορούν τον ενισχυτή του sub. O Onkyo (όπως και όλοι οι AV) λειτουργεί ως προ στα sub.

Κατά τα άλλα, τα watts των ηχείων αφορούν handling power, δηλαδή πόσα watts μπορούν να διαχειριστούν. Μην πολυασχολείσαι με αυτά.
και πως κανουμε το set up στης ρυμθησεις?
https://www.intl.onkyo.com/downloads/manuals/pdf/tx-sr875_805_manual_e.pdf

Σελίδα 86. Για αρχή, όλα τα ηχεία small, crossover 80 Hz.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Συμβουλή: βάλε τον κάπου που να αερίζεται καλά, γιατί θερμαίνεται πολύ.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.190
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top