Update λογισμικου τηλεορασης

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Καταρχην, υπαρχει τετοιο θεμα? Αν ναι, πως γινεται, μεσω ιντερνετ?
Καθε τοσο η τηλεοραση μου μου λεει πως πρεπει να ξαναρυθμισω τα καναλια(αλλιω δε δειχνει), οποτε κανω κι εγω μια αυτοματη ταξινομηση, για να δω οτι εχει αλλαξει η σειρα τους.
Παρολο που εχω θεσει off τη σχετικη επιλογη απ το menu, εντουτοις αυτο το θεμα παραμενει ενεργο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Δε μας δίνεις στοιχεία όμως, πρέπει να υποθέσουμε;
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Γράψε το μοντέλο και ποιες ρυθμίσεις χάνει εκτός από τη σειρά των καναλιών, ίσως να έχει πρόβλημα και να πρέπει να πάει για έλεγχο.
Σε Panasonic, Samsung και LG, που έχω άμμεση γνώση, η αναβάθμιση λογισμικού δεν επηρεάζει τις ρυθμίσεις που έχει κάνει ο χρήστης στα κανάλια
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.214
Η αναβάθμιση λογισμικού γίνεται στις περισσότερες τηλεοράσεις είτε μέσω δικτύου (ενσύρματα ή και ασύρματα, αν η τηλεόραση έχει τέτοια δυνατότητα) είτε μέσω θύρας USB. Στην πρώτη περίπτωση, συνήθως υπάρχει αυτόματα ειδοποίηση όποτε διατίθεται νεότερη έκδοση λογισμικού.

Είναι μια καλή πρακτική, αλλά το θέμα με την ανάγκη να ξαναρυθμιστούν τα κανάλια δε συνδέεται απαραίτητα με αυτή τη διαδικασία.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Τι στοιχεια να δωσω? Περιεγραψα το θεμα μου. Συμβαινει κι αλλου? ή μονο σε μενα?
Γράφουμε το μοντελάκι της τιβί στο Google, στο πλάι γράφουμε loses channel settings, και ανάμεσα στις βλακείες βρίσκουμε και ένα topic που λέει αν είναι πρόβλημα αναβάθμισης ή κάτι άλλο.
Αν δε μας χαρίσεις όμως το ονοματάκι του μοντέλου σου, δεν μπορούμε να ψάξουμε εμείς για 'σένα. ;)
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Γράψε το μοντέλο και ποιες ρυθμίσεις χάνει εκτός από τη σειρά των καναλιών, ίσως να έχει πρόβλημα και να πρέπει να πάει για έλεγχο.
Σε Panasonic, Samsung και LG, που έχω άμμεση γνώση, η αναβάθμιση λογισμικού δεν επηρεάζει τις ρυθμίσεις που έχει κάνει ο χρήστης στα κανάλια
Δε με καταλαβες μαλλον, δεν εχει προβλημα η τηλεοραση, η σειρα των καναλιων αναπροσαρμοζεται απο τη digea. LG εχω. Δεν εχω κανει ρυθμισεις στα καναλια, παντα επιλεγω αυτοματη ταξινομηση, οποτε εχω και την στανταρ σειρα.



Η αναβάθμιση λογισμικού γίνεται στις περισσότερες τηλεοράσεις είτε μέσω δικτύου (ενσύρματα ή και ασύρματα, αν η τηλεόραση έχει τέτοια δυνατότητα) είτε μέσω θύρας USB. Στην πρώτη περίπτωση, συνήθως υπάρχει αυτόματα ειδοποίηση όποτε διατίθεται νεότερη έκδοση λογισμικού.
Η δευτερη επιλογη σιγουρα δε παιζει, για τη πρωτη δεν ειμαι σιγουρος, η τηλεοραση συνδεεται με υπολογιστη μεν, αλλα μονο με hdmi καλωδιο.
Αρα αν δεν υπαρχει συνδεση, πως γινεται το update??
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.214
Η αναβάθμιση λογισμικού τηλεόρασης είναι κάτι διαφορετικό από την εκ νέου σάρωση/ανακατάταξη καναλιών, με τη δεύτερη να μη συνδέεται απαραίτητα με την πρώτη.

Αναβάθμιση λογισμικού δε γίνεται μέσω HDMI.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Η αναβάθμιση λογισμικού τηλεόρασης είναι κάτι διαφορετικό από την εκ νέου σάρωση/ανακατάταξη καναλιών, με τη δεύτερη να μη συνδέεται απαραίτητα με την πρώτη.

Αναβάθμιση λογισμικού δε γίνεται μέσω HDMI
To oτι καποιες φορες η τηλεοραση μου απαιτει εκ νεου ρυθμιση των καναλιων(αλλιως δε δειχνει) και το αυτοματο scan δινει αλλαγη της default σειρας, τι ακριβως είναι?

Επισης να σημειωσω ότι ο αποκωδικοποιητης ειναι ενσωματωμενος.
Μιλαμε για το λογισμικο της τηλεορασης ή της Digea?
 
Last edited:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.214
Το πόσο συχνά συμβαίνει αυτό, ίσως είναι ένδειξη και του περί τίνος πρόκειται. Θα μπορούσε να προκύπτει μετά από αναβάθμιση λογισμικού (κάτι που συμβαίνει σπάνια) ή μπορεί να είναι ένδειξη βλάβης.

Μιλάμε για το λογισμικό (firmware) της τηλεόρασης.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Λογισμικο της τηλεόρασης, πως? Απο τη πριζα του ρεύματος?
Τωρα νομιζω ότι προκειται για αναβαθμιση λογισμικου του ενσωματωμενου αποκωδικοποιητη, αφου συμβαινει οποτε αλλαζει η default σειρα των καναλιων της Digea.
Εχει καιρο να συμβει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.750
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top