UPS και συσκευές. Μύθοι και αλήθειες. Μελέτη επί του θέματος.

Μηνύματα
732
Reaction score
0
kostis7gr said:
Oχι δυστηχώς. Από τα φθηνα ΑPC μόνο αυτά της σειράς smart έχουν ημίτονο.
Ξέρει κανείς αν τα smart UPS της APC έχουν ανεμιστηράκι; Είχα ένα TRUST 1000VA που "βογγάει" σαν PC. Για το σαλόνι χρειάζεται οπωσδήποτε UPS fanless.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
cospan said:
kostis7gr said:
Oχι δυστηχώς. Από τα φθηνα ΑPC μόνο αυτά της σειράς smart έχουν ημίτονο.
Ξέρει κανείς αν τα smart UPS της APC έχουν ανεμιστηράκι; Είχα ένα TRUST 1000VA που "βογγάει" σαν PC. Για το σαλόνι χρειάζεται οπωσδήποτε UPS fanless.

Το 620 που έχω δεν έχει...
Για τα υπόλοιπα της σειράς δεν ξέρω...
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Ξέρει κανείς για το Smart-UPS 750VA ή το 1000VA; Στο site της APC βλέπω κάτι για 55db θόρυβο για το 750VA.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Σας πειραζει να πω και εδω τον πονο μου γιατι την επαθα παλι εχθες κατα την διαρκεια προβολης?

Εχω το Crystal Audio 650D και πανω του εναν Sanyo PLV-Z2. Σε στιγμες που το ρευμα "τσαλακωνει" και χτυπανε κατι AVR που εχω για αλλες συσκευες, το UPS σβηνει γραφοντας FAULT και το προβολακι μενει απο ρευμα. Τα AVR δεν κλεινουν και ολες οι συσκευες που ειναι πανω τους συνεχιζουν να λειτουργουν. Σε κανονικες συνθηκες, αν κλεισω τον γενικο το UPS περναει αμεσως σε μπαταρια χωρις να σβησει το προβολι. Το UPS δεν ζεσταινεται. Να το πεταξω...?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Θεμη εχω ακριβως το ιδιο... απλα δε γραφει Crystal Audio !!!! Και ο Δημητροπουλος νομιζω οτι εχει το ιδιο και επισης δε γραφει Crystal Audio ουτε αυτο που γραφει το δικο μου...

Επαθα κατι αντιστοιχο πριν λιγο καιρο, και τελικα εφταιγαν οι μπαταριες, αλλα πριν κλεισει εδειχνε τις μπαταριες στο μισο και οταν εσβησε (αφου πατησα το κουμπι για να κανει τεστ) μετα δεν αναψε ξανα... Αλλαξα μπαταριες και ολα καλα....

Το δικο σου αναβει παλι;
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Γιωργο ναι, αναβει αμεσως... Οι μπαταριες δειχνουν 4/4 και καθως εχει δουλεψει το πολυ 100 ωρες δεν πιστευω να φταινε (απο τωρα) οι μπαταριες. Ασε που την πρωτη φορα που μου το εκανε το ειχα χρησιμοποιησει λιγοτερο απο δεκα ωρες.

Υποπτευομαι οτι εχει πολυ μικρο ευρος διορθωσης βολταζ. Αλλα παλι γιατι κλεινει οταν ξεπερασει τα ορια και δεν περναει σε battery mode? Αχρηστα πραγματα...
 


Μηνύματα
371
Reaction score
0
lykman said:
line interactive UPS 650VA με 65€ ?? χχχμμμμμ.... :roll: :roll: :roll:

πολύ φτηνό δεν είναι?
Tελικά -διαβαζοντας αυτό το άρθρο- παράγγειλα και εγώ ένα line interactive με AVR, κόστους 81€, 800VA. Ελπίζω να μην αποδειχτεί και "φτηνιάρικο" εκτός από φτηνό... :roll: :roll:
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Ξέρει κανείς αν τα smart UPS της APC έχουν ανεμιστηράκι; Είχα ένα TRUST 1000VA που "βογγάει" σαν PC. Για το σαλόνι χρειάζεται οπωσδήποτε UPS fanless.
το 1000ρι τουλάχιστον έχει και ακούγεται σχετικά δυνατα....
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
Εγώ πήρα ένα τέτοιο (μόλις πριν 2 μέρες):

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701604



Ηταν δύσκολο να αντισταθώ σε αυτό:

"Εγγύηση: 2 χρόνια Διεθνής, 2 χρόνια εγχώρια ON Site εγγύηση.

Η εγγύηση 2 χρόνων ισχύει και για τα UPS της SOCOMEC αλλά και για την μπαταρία."

:lol:

Αργότερα θα πάρω άλλο ένα (διαφορετικό), γιατί δεν μπορώ να βάλω όλες τις συσκευές σε αυτό...
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Για LCD ΑΜΟΙ 37" χρειάζεται ημίτονο; Τα τροφοδοτικά των LCD έχουν τις ίδιες ευαισθησίες με αυτές των προβολέων;
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Nα κάνω και εγώ μια λίγο περίεργη ερώτηση...

Αν τοποθετήσω το UPS δίπλα (περίπου 10 εκατοστά μακριά) από το sub, υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Δεν θυμάμαι αν είναι μαγνητικά θωρακισμένο το sub μου, ένα crystal audio 12' τηλεχειριζόμενο είναι.
Δοκιμή είναι δύσκολο να κάνω, γιατί προϋποθέτει μετακίνηση όλου του rack και όχι μόνο.

Το ups αν παίζει κανέναν ρόλο, είναι το mustek 800 usb όπως γραφω και σε προηγούμενο ποστ μου.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
Αποκλείεται να ΜΗΝ είναι μαγνητικά θωρακισμένο.

Αλλά και να μην ήταν, δεν πιστεύω πως παίζει ρόλο.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top