Vintage ηχεια SONY

Μηνύματα
125
Reaction score
8
Καλημέρα σε όλους πρόσφατα "έπεσε" στα χέρια μου ένα ζεύγος από τα παρακάτω ηχεία, είναι αρκετά παλιά σε ηλικία κάπου 1970!!! Sony SS-9500 αλλά είναι απόλυτα λειτουργικά και έλεγα να τους κάνω ένα καθάρισμα και ίσως ένα φρεσκάρισμα (βερνίκι κλπ), το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βρίσκω από που μπορώ να τα ανοίξω έτσι να έχω πρόσβαση στο εσωτερικό τους, άραγε έχει κάνεις ιδέα με αυτά?
 

Attachments


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Θα πρέπει να ανοίξεις την κάτω πλευρά, έτσι ώστε τα όποια σημάδια προκαλέσεις να μην φαίνονται. Αλλά γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό ? (μην μου πεις ότι θέλεις να πειράξεις το κροσσοβερ γιατί αυτό μάλλον δεν έχει νόημα, άσε που μπορεί να μην έχει και τίποτα αφου τα ηχεία είναι μάλλον ενός δρόμου full range) Αν απλά θέλεις να τα φρεσκάρεις εξωτερικά δεν χρειαζεται να τα ανοίξεις, απλά όταν το λουστράρεις βάλε αυτοκόλλητο στις θέσεις το μεγάφωνων και τα σημεία εκείνα πέρασε τα μετά πολύ προσεκτικά, έτσι ώστε να μην περάσει βερνίκι στα μεγάφωνα.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.214
καλό τρίψιμο - το άνω μέρος - και Βαθύ , μέχρι να φανούν τα καρφιά - γιατι απο την photo φαίνεται πως έχει προκάκια - και αφού πρώτα έχεις καλύψει τα ηχεία - Καλά - γιά να μην πάει η σκόνη σε αυτά .
Εγώ έτσι θα το έκανα ....φυσικά αν μου άρεσε ό ήχος ( μόνο σε ένα ουάοοου ......τι ήχος είναι αυτός ! ) τους εξαρχής .
Σε άλλη περίπτωση θα τα άφηνα ώς έχουν . Διακοσμητικά ,

-
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.214
Aπό τα ηχεία αυτής της εποχής της Sony , μόνο αυτό αξίζει .
* βάλε ακουστικά - έστω και απο το youtube - και άκουσε ,
-

-
 


Μηνύματα
125
Reaction score
8
Μάλλον θα ακολουθήσω του φίλου @tanto, να καλύψω όσο καλλίτερα γίνεται τις γρίλιες και θα πέσει τρίψιμο και λούστρο... σκέφτομαι να του βάλω από κάτω κολλήσω ένα bluetooth reciever και mini power suuply να τα έχω σαν σκαμπό active wireless speckers, σαν stand alone ή ακόμα και pair (απλά θα θέλει μονο ρευμα)
Βεβαια θα μου άρεσε η ιδέα να του βάλω και μπαταρίες μέσα να πάιζουν τελέιως σαν stanalone και κατα διαστήματα να το φόρτιζα...

Ασχετο, το μαξιλαράκι (το ένα από τα δύο που διασώθηκαν) έχει χαλάσει, έχει ιδέα κανεις που μπορώ να φτιάξω δύο από την αρχή.🤔

Αν δεν πετήχει βεβαια το project, θα του βάλω μουστο και μία κανουλίτσα...και του χρόνου κρασάκι από ξύλινο βαρέλι!!!!:drinks:
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Μάλλον θα ακολουθήσω του φίλου @tanto, να καλύψω όσο καλλίτερα γίνεται τις γρίλιες και θα πέσει τρίψιμο και λούστρο... σκέφτομαι να του βάλω από κάτω κολλήσω ένα bluetooth reciever και mini power suuply να τα έχω σαν σκαμπό active wireless speckers, σαν stand alone ή ακόμα και pair (απλά θα θέλει μονο ρευμα)
Βεβαια θα μου άρεσε η ιδέα να του βάλω και μπαταρίες μέσα να πάιζουν τελέιως σαν stanalone και κατα διαστήματα να το φόρτιζα...

Ασχετο, το μαξιλαράκι (το ένα από τα δύο που διασώθηκαν) έχει χαλάσει, έχει ιδέα κανεις που μπορώ να φτιάξω δύο από την αρχή.🤔

Αν δεν πετήχει βεβαια το project, θα του βάλω μουστο και μία κανουλίτσα...και του χρόνου κρασάκι από ξύλινο βαρέλι!!!!:drinks:

Λόγω της περιμετρικής ακτινοβολίας μπορούν και να δουλέψουν αυτόνομα, το κάθε ένα ξεχωριστά δηλαδή, όποτε αν κάνεις αυτό με τον ενισχυτή και το bluetooth,μπορείς να έχεις δυο. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τα μεγάφωνα και αυτό μόνο αν το ανοίξεις μπορείς να το δεις. Όσο για τα μαξιλαράκι..... αν έχει μείνει κανένας συνοικιακός επιπλας, μπορεί να στο φτιάξει, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να το κανείς. Αν τα λουστράρεις, άσε και στην πάνω πλευρα το ξύλο σκέτο, πιο όμορφο θα είναι.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top