vintage κινηματογράφος(Ιαπωνία)

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Υπάρχουν ανάμεσα μας σινεφίλ που αγαπάνε το ασπρόμαυρο φίλμ? Τότε που η ταινία δεν βασιζόταν στα εφέ κυρίως αλλά είχε βαθυτερο νόημα..
Χάζεψα με το αριστούργημα του Τσάρλι Τσάπλιν modern times και τώρα έχω εκτιμήσει τους Ιάπωνες,η αρχή έγινε με το χαρακίρι


ακολούθησαν οι επτα σαμουράι του Κουροσάβα
Ρίγος...

Δεν ξέρω βέβαια εν έτει 2018 πόσοι από εσάς έχουν την υπομονή να παρακολουθήσουν αυτό το είδος αλλά το αποτέλεσμα αποζημιώνει.Εγώ ομολογώ οτί τους 7 σαμουράι το είδα σε δύο δόσεις..
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Από το αγαπημένο Χαρακίρι λάτρεψα τη σκηνή της μονομαχίας όπου ουσιαστικός πρωταγωνιστής είναι ο άνεμος.

Χορογραφία!


Σήμερα τέτοιου είδους ταινίες μπορεί να προσπερνώνται ανώδυνα με τον απαξιωτικό χαρακτηρισμό "κουλτουριάρικες", αλλά όλοι οι μεγάλοι σκηνοθέτες του Hollywood τις έχουν μελετήσει εις βάθος και τις έχουν κατακλέψει.

Το σπαγγέτι - γουέστερν οφείλει ορισμένες από τις αρχετυπικές του ταινίες στα Γιόζιμπο και 7 Σαμουράι του Κουροσάβα.
Οι Σπίλμπεργκ, Λούκας, Κόπολα χρηματοδότησαν τις ταινίες του όταν δεν έβρισκε κεφάλαια από τους ιάπωνες παραγωγούς.
Ο Σκορσέζε έπαιξε σε ταινία του.(Όνειρα)
Αυτοί ξέρουν.
Εμείς εδώ ακόμα τις θεωρούμε "κουλτουριάρικες" και δυσνόητες.:gotcha:

Κουροσάβα, Μιζονγκούτσι, Κομπογιάσι και φυσικά ο Όζου που γύριζε τις ταινίες του σαν να κάθεται...σταυροπόδι (!) αποτελούν την αγία τετράδα του κλασικού ιαπιωνικού κινηματογράφου.
Από κει και πέρα όσο σκαλίζεις, βρίσκεις.

Προτεινόμενη ταινία: Ουγκέτσου Μονογκατάρι του Κένζι Μιζονγκούτσι.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Από το αγαπημένο Χαρακίρι λάτρεψα τη σκηνή της μονομαχίας όπου ουσιαστικός πρωταγωνιστής είναι ο άνεμος.

Χορογραφία!


Σήμερα τέτοιου είδους ταινίες μπορεί να προσπερνώνται ανώδυνα με τον απαξιωτικό χαρακτηρισμό "κουλτουριάρικες", αλλά όλοι οι μεγάλοι σκηνοθέτες του Hollywood τις έχουν μελετήσει εις βάθος και τις έχουν κατακλέψει.

Το σπαγγέτι - γουέστερν οφείλει ορισμένες από τις αρχετυπικές του ταινίες στα Γιόζιμπο και 7 Σαμουράι του Κουροσάβα.
Οι Σπίλμπεργκ, Λούκας, Κόπολα χρηματοδότησαν τις ταινίες του όταν δεν έβρισκε κεφάλαια από τους ιάπωνες παραγωγούς.
Ο Σκορσέζε έπαιξε σε ταινία του.(Όνειρα)
Αυτοί ξέρουν.
Εμείς εδώ ακόμα τις θεωρούμε "κουλτουριάρικες" και δυσνόητες.:gotcha:

Κουροσάβα, Μιζονγκούτσι, Κομπογιάσι και φυσικά ο Όζου που γύριζε τις ταινίες του σαν να κάθεται...σταυροπόδι (!) αποτελούν την αγία τετράδα του κλασικού ιαπιωνικού κινηματογράφου.
Από κει και πέρα όσο σκαλίζεις, βρίσκεις.

Προτεινόμενη ταινία: Ουγκέτσου Μονογκατάρι του Κένζι Μιζονγκούτσι.
Αυτό για τους Αμερικανούς δεν το ήξερα.
Έχω δει ακόμα το ρασομον και "ο θρόνος του αίματος" με την οποία έπαθα πλάκα!
Η επόμενη θα είναι αυτή που μου πρότεινες :)
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Τις έχω δει σχεδόν όλες στα αθηναϊκά σινεμά, συνήθως καλοκαίρι, που είχαν αφιέρωμα στον Ιαπωνικό κινηματογράφο και έχω να πω το εξής. Συγκλονιστικές ταινίες, ατμόσφαιρα, διάλογοι, παύσεις, πραγματικά αριστουργήματα.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Ποιο καλό παιδί θα μας βοηθήσει να τις δούμε ψηφιακά και εμείς που θέλουμε, αλλά δυσκολευόμαστε να τις βρούμε, ιδιως με ελληνικούς υπότιτλους;
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Αμφιβάλω αν οι Άγγλοι έχουν κάνει καλύτερο Σέξπηρ από τους Ιάπωνες. Ίσως ο Ουέλς.

Δες και το Ραν να χαζέψει το μάτι σου!
Λοιπόν η σκηνή της μονομαχίας δείχνει την υπερβολική σιγουριά του καλύτερου ξιφομάχος του οίκου ο οποίος όμως δεν ξέρει ότι ο άλλος δεν έχει τίποτα να χάσει και ως γνωστόν αυτός που τα έχει χάσει όλα δεν φοβάται τίποτα!
Το Ηνωμένο Βασίλειο πέρα από ταινίες μυστηρίου δεν νομίζω ότι έχει να επιδείξει κάτι.Στην εποχή μας έχει πολύ ωραίες σειρές το bbc.
Οι ταινίες που μου πρότεινες σημειώθηκαν και θα τις δω σταδιακά, ευχαριστώ!
[DOUBLEPOST=1535046947][/DOUBLEPOST]
Τις έχω δει σχεδόν όλες στα αθηναϊκά σινεμά, συνήθως καλοκαίρι, που είχαν αφιέρωμα στον Ιαπωνικό κινηματογράφο και έχω να πω το εξής. Συγκλονιστικές ταινίες, ατμόσφαιρα, διάλογοι, παύσεις, πραγματικά αριστουργήματα.
Συμφωνώ απόλυτα!Αν κάτι δεν μου αρέσει είναι η γλώσσα, αλλά δεν δίνω και πολύ σημασία..
[DOUBLEPOST=1535047333][/DOUBLEPOST]
Ποιο καλό παιδί θα μας βοηθήσει να τις δούμε ψηφιακά και εμείς που θέλουμε, αλλά δυσκολευόμαστε να τις βρούμε, ιδιως με ελληνικούς υπότιτλους;
Ποιο καλό παιδί θα μας βοηθήσει να τις δούμε ψηφιακά και εμείς που θέλουμε, αλλά δυσκολευόμαστε να τις βρούμε, ιδιως με ελληνικούς υπότιτλους;
Καλά δεν μιλάς γιαπωνέζικα?Είναι δυνατον?:D:headbang:
πέρα από τη πλάκα,εγώ τις κατεβάζω νόμιμα από ένα σάιτ που έχω κάνει εγγραφή και λέγεται magico.ΟΙ υπότιτλοι είναι είτε ξεχωριστα είτε ενσωματωμένοι.ελπίζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Aπο Κουροσαβα το Dersu Uzala .
Oταν τελειωνει η ταινια εχεις την αισθηση οτι ηταν μια πραγματικη ιστορια στην οποια συμμετειχες και ο ιδιος
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Aπο Κουροσαβα το Dersu Uzala .
Oταν τελειωνει η ταινια εχεις την αισθηση οτι ηταν μια πραγματικη ιστορια στην οποια συμμετειχες και ο ιδιος
Από Κουροσάβα.......ΟΛΑ! Καταπληκτικός σε όλα του! Ran, Red Beard, Kagemusha, Dodesukaden....Ανατριχίλα!

Η τελική σκηνή καταπληκτική, όπως όλη η ταινία.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.346
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top