"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Χθες είχα την τύχη να παραλάβω από το Σάκη (vintage_service), ένα κασσετόφωνο που ήταν όνειρο απόκτησης!
Το NAKAMICHI ZX-7.



Το μηχάνημα ήταν σε άριστη κατάσταση, αγρατζούνιστο και χρειάστηκε ένα επισταμένο, προσεκτικό καθάρισμα από τη σκόνη, τίποτε όμως το ιδιαίτερο!
Τα πάντα δουλεύουν άψογα και δεν έχασα χρόνο να το συνδέσω σήμερα στο setup μου και να πάρει κι αυτό τη θέση του προς αντικατάσταση του DENON DRM-500, που με συνόδεψε από το 1989 και που ακούραστα μέχρι σήμερα, πρόσφερε τις υπηρεσίες του, με την παροιμιώδη αξιοπιστία του!:126:

 
  • Like
Reactions: m_v

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Αφού μπήκε το Nakamichi στο ρακ με τα υπόλοιπα μηχανήματα και μη χάνοντας καθόλου χρόνο, μπήκα στο τρυπάκι να γράψω μια κασσετούλα... να δω βρε αδερφέ τι διαφορές υπήρχαν με το Denon.
Απίστευτη ποιότητα ήχου, μετά το καλιμπράρισμα και τη διόρθωση που κάνει το Nak στο αζιμούθιο! Τρομερή ευελιξία και μοναδικές ρυθμίσεις!
Εδώ στέκεται καμαρωτό στο ρακ, μαζί με το έταιρο recorder για CD της Marantz...
Δυό γραφτήρια παρεούλα ...από περασμένες, αλλά όχι ξεχασμένες εποχές!!!



 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Και επειδή ο ntetari2009, με ρώτησε αν έχω κασσετούλες και με παρακάλεσε να ανεβάσω φωτογραφίες, είπα να μην του χαλάσω χατήρι!:126:

Η μεγάλη μου αδυναμία ήταν η Maxell. Εδώ το μοντέλο "metal Vertex".



Μια άλλη μεγάλη αδυναμία (είμαι επιρεπής τι να κάνω?) ήταν η That's.
Εδώ από δεξιά η ΄πολύ καλή σειρά της μετάλλου ΜR και από αριστερά η σειρά αναφοράς "Suono".

 

Μηνύματα
7.188
Reaction score
1.168
Re: NAKAMICHI ZX-7

Ωραία πράγματα! Βλέπεις αυτά τα μηχανήματα, τις κασέτες, και συνειδητοποιείς πόσο πολύ προχώρησε η τεχνολογία σε δέκα - δεκαπέντε χρονάκια. Πόσο πάει από τότε που γράφαμε αποκλειστικά σε κασέτα;

Το ρακ πάντως, από την κορυφή μέχρι τα νύχια κουκλί!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Σειρά έχει η αδυναμία που έχουν πολλοί από μας (είμαι κι εγώ ένας από αυτούς) η TDK. Δεν μπορώ να πω οτι κόβω και τις φλέβες μου για τις συγκεκριμένες κασσέτες, αλλά ανήκουν κι αυτές στη σειρά αναφοράς της εταιρίας.
ΜΑ-ΧG από δεξιά, ήταν το τελευταίο προιόν αναφοράς σε κασσέτα της TDK. Όλη μέταλλο! Από αριστερά ο προκάτοχος της η ΜΑ-Χ η οποία ήταν μέταλλο και διαφανές πλαστικό. Όλες τους στα γνήσια κουτιά τους!



Εδώ η λατρεία πολλών από μας η SA-X90 της TDK. ΜΙα κασσέτα σταθμός στις χρωμίου!

 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Εδώ όλη η παρεούλα κασσετών αναφοράς, μαζί με τη ...σφραγισμένη ακόμα παρακαλώ(!), κασσέτα απομαγνητισμού της TDK, η οποία διαθέτει μπαταρία για τα κυκλώματα! (σιγά μη δουλεύει ακόμα αυτή η μπαταρία!!)




Κι εδώ σφραγισμένες κασσετούλες προς μελλοντική εκμετάλλευση του Νak!!!



Χμμμ ...πέφτει χαμηλά ο πήχης, με αυτό το μοντελάκι, αλλά με το Nak κάτι μπορεί να γίνει, δε νομίζετε?:137:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Ωραία πράγματα! Βλέπεις αυτά τα μηχανήματα, τις κασέτες, και συνειδητοποιείς πόσο πολύ προχώρησε η τεχνολογία σε δέκα - δεκαπέντε χρονάκια. Πόσο πάει από τότε που γράφαμε αποκλειστικά σε κασέτα;

Το ρακ πάντως, από την κορυφή μέχρι τα νύχια κουκλί!!
Και ...όλη η συστυχία ολοκληρωμένη!

 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Κουκλί! Με γειά! :107:
Σ' ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!
Σε λίγες μέρες, το επόμενο "κτήνος" (TEAC C-1), θα κοσμεί ένα άλλο setup, το οποίο θα είναι αποκλειστικά αφιερωμένο σε σένα, για τη μοναδική σου προσφορά σε όλους εμάς ...τους άρρωστους!:604:
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

μας γύρισες πολύ πίσω!

Εύγε!

Όταν έγραφα σε that's suono και tdk max g το αντίγραφο έπαιζε καλύτερα από το πρωτότυπο! πως γινόταν αυτό μη με ρωτάτε.

Αγαπημένη κασετούλα ήταν η maxell mx-s και κάποια basf που δε θυμάμαι μοντέλο!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: NAKAMICHI ZX-7

Σ' ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!!
Σε λίγες μέρες, το επόμενο "κτήνος" (TEAC C-1), θα κοσμεί ένα άλλο setup, το οποίο θα είναι αποκλειστικά αφιερωμένο σε σένα, για τη μοναδική σου προσφορά σε όλους εμάς ...τους άρρωστους!:604:

Με συγκινείς βρε! :411::411::411:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

μας γύρισες πολύ πίσω!

Εύγε!

Όταν έγραφα σε that's suono και tdk max g το αντίγραφο έπαιζε καλύτερα από το πρωτότυπο! πως γινόταν αυτό μη με ρωτάτε.

Αγαπημένη κασετούλα ήταν η maxell mx-s και κάποια basf που δε θυμάμαι μοντέλο!


Είχαν περισσότερο τονισμένη την άνω περιοχή του φάσματος και οι δυο.
Πάντως η πρώτη κασσέτα που παρουσιάζω σε φωτογραφία η MAXELL VERTEX ήταν η πιο ισσοροπημένη απ' όλες.
Ηταν το καλύτερο προιόν που έβγαλε ποτέ η MAXELL...:126:
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Re: NAKAMICHI ZX-7

Και ...όλη η συστυχία ολοκληρωμένη!

πω ρε φιλε αυτο δεν ειναι ρακ πιλοτηριο σκετο σου λεω!!!! :111::111::111:

Τι μας θυμησες τωρα το demagnetizer της maxell ακομα το εχω !!!
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: NAKAMICHI ZX-7

κασσέτα απομαγνητισμού της TDK, η οποία διαθέτει μπαταρία για τα κυκλώματα! (σιγά μη δουλεύει ακόμα αυτή η μπαταρία!!)


Σε ικετεύω ΜΗΝ την χρησιμοποιήσεις.. Θα ήταν κρίμα να καταστρέψεις αυτό το έργο τέχνης και τεχνολογίας το Nakamichi.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: NAKAMICHI ZX-7

Είχαν περισσότερο τονισμένη την άνω περιοχή του φάσματος και οι δυο.
Πάντως η πρώτη κασσέτα που παρουσιάζω σε φωτογραφία η MAXELL VERTEX ήταν η πιο ισσοροπημένη απ' όλες.
Ηταν το καλύτερο προιόν που έβγαλε ποτέ η MAXELL...:126:
Για αυτό το ΕΡΓΑΛΕΙΟ που έχεις στα χέρια σου και λέγεται ZX-7 δεν υπάρχουν ισορροπημένες ή όχι κασέτες. Με τις ρυθμίσεις πόλωσης και ισοστάθμισης που διαθέτει, τις κάνει όλες ισορροπημένες είτε το θέλουν είτε δεν θέλουν. :137:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: Re: NAKAMICHI ZX-7

Για αυτό το ΕΡΓΑΛΕΙΟ που έχεις στα χέρια σου και λέγεται ZX-7 δεν υπάρχουν ισορροπημένες ή όχι κασέτες. Με τις ρυθμίσεις πόλωσης και ισοστάθμισης που διαθέτει, τις κάνει όλες ισορροπημένες είτε το θέλουν είτε δεν θέλουν. :137:
Σίγουρα έτσι είναι, αλλά και κάθε κασσέτα έχει τις χαρακτηριστικές της "αδυναμίες".
Θα κάνω ένα τεστάκι εγγραφής με πλήρεις ρυθμίσεις βέβαια και θα σου πω...:126:


Σε ικετεύω ΜΗΝ την χρησιμοποιήσεις.. Θα ήταν κρίμα να καταστρέψεις αυτό το έργο τέχνης και τεχνολογίας το Nakamichi.
Γιατί να μην κάνω απομαγνητισμό στο Nak?? Η εταιρία στο owners manual γράφει χαρακτηριστικά,
οτι μετά από κάποιες ώρες ανάγνωσης και εγγραφής, χρειάζεται απομαγνητισμός κεφαλών.
Δεν την έχω ανοίξει ακόμα, αλλά με τρώει το χέρι μου...:137:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Μηχανηματάρα Σταμάτιε. Μπράβο βρε φίλε.
Και εγώ συνέχεια τα ζαχάρωνα.... αλλά μέχρι TEAC έφτασα τελικά.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Σ' ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Απλά ήμουν τυχερός, μιας και το ζαχάρωνα χρόνια, αλλά δεν είχα την ευκαιρία και τα χρήματα να το αποκτήσω.
Nα 'ναι καλά το AVSite και ο vintage_service - κατα κόσμον Σάκης, που το βρήκα!
Έστω και αργά, στο μηδενισμό της αναλογικής τεχνολογίας, το πήρα για να αισθάνομαι ακόμα την εποχή που μας άρεσε η αναζήτηση, που είχαμε τη χαρά να ακούμε και να αισθανόμαστε!
Το πιστεύεις οτι σήμερα έκατσα να γράψω κασσετούλες?
Γιώργο, πήρα την ίδια χαρά που είχα όταν το "σπορ" αυτό το έκανα και έφηβος με ένα Sanyo ραδιοκασσετόφωνο φορητό!! (τουλάχιστον ήταν stereo!)
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Re: NAKAMICHI ZX-7

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ !
Οι μόνες κασέτες που αγόραζα τότε .... ήταν οι SA , SA-XS Και οι ΜΑ !
Αργότερα , είχα και την ΜΑ-XG αλλά δεν την ευχαριστήθηκα ποτέ καθώς δεν είχα ένα σωστό και εγώ κασετόφωνο ....μέχρι που τσίμπισα πρίν 2 χρόνια ΜΤΧ ένα τέτοιο

http://www.audio-extasa.eu/sony-tcka6es-cassette-deck-p-1379.html

Το οποίο το χρησιμοποιώ για ειδικούς σκοπούς όπως να μετατρέψω σπάνιες κασέτες σε CD..

Όταν όμως ψαχουλεύω το αρχείο με τις κασέτες που είχα γράψει παιδί , όλο βάζω και από μία και μαζί με τις νότες βγαίνουν και όμορφες εικόνες από τα ηχεία ....

Να το χαρείς !
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top