Vintage Hitachi K-62 - Αξίζει φροντίδα;

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Χαίρετε :)
Έχω στην κατοχή μου προσφάτως ένα... πολυμηχάνημα :) Hitachi K-62W. Θέλει σίγουρα φροντίδα (λύσιμο, καθάρισμα έξω - μέσα κλπ κλπ). 8 κιλά βινταζίλα! Μάλλον λείπει και το αριστερό ηχείο (ή έχει αποδημίσει εντός του σασί, δεν ξέρω ακόμα). Λίγο ψάξιμο δείχνει πως είναι σχετικά σπάνιο. Το είχε φέρει ναυτικός από Ασία το 1980. Ξέρει κανείς σχετικά; Αξίζει το χρόνο (που δεν έχω) να ασχοληθώ, φροντίδα και αγάπη;
Hitachi K-62.jpg
 


Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 110 ΒΟΛΤ.

ΕΝΑ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΟΝΥ ΠΟΥ ΧΑΡΙΣΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ 110-220-12-24 ΒΟΛΤ!
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Αν για εσενα αξιζει τοτε ναι ανοιξε το και δες τι μπορεις να μαζεψεις ,και αν μπορεις, το κανεις λειτουργικο .
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Να το φροντίσεις,του αξίζει,το είχε φίλος,τι μου θύμισες!!!
 

D

Dimkal

Guest
τι να φροντισει βρε παιδια, υπαρχει εστω βιδα ανταλλακτικο;;;;;
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
τι να φροντισει βρε παιδια, υπαρχει εστω βιδα ανταλλακτικο;;;;;
και βίδες βρίσκονται και ιμάντες και πυκνωτές και αντιστάσεις,άλλωστε δεν αναφέρει ότι διελύθη εις τα εξ ων συνετέθη
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Mε λίγο ψάξιμο, βρίσκεις τα πάντα.. (Ισως δυσκολευτείς στην CRT οθόνη αν δεν δουλεύει..)
Από ιμάντες, πυκνωτές, ακόμα κ ανταλλακτικό μεγάφωνο full range που φοράει..
Κ σε πολύ χαμηλές τιμές..
Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ασχοληθείς διεξοδικά κ να του αφιερώσεις αρκετό χρόνο για λύσιμο & έλεγχο..
Αν πιάνουν τα χέρια σου ξεκίνα, κ εδώ υπάρχει άφθονη τεχνογνωσία από αρκετά μέλη για να βοηθήσουν σε ότι χρειαστεί!
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..! Λοιπόν, η οθόνη είναι ασπρόμαυρη (λογικό για την εποχή), από πλαστικά και σασί δεν είναι σπασμένο τίποτα (λίγο ξεθώριασμα εδώ και εκεί), ο χώρος μπαταριών δεν έχει σκουριές και δεν έχουν τρέξει υγρά. Λειτουργεί στα 220V. Είσοδοι - έξοδοι ήχου και εικόνας στο πλάι, κασέτα χρωμίου και μετάλλου, ταμπελάκι - παπάντζα "Hi precision sound" κλπ. Περιμένω και το... ορίτζιναλ καλώδιο ρεύματος. Θα πάρει μια ωρίτσα να καθαρίσω την μπίχλα χρόνων εξωτερικά και μετά θα πάμε στα ενδότερα. Αν βρω συμβατό ηχείο (σε διαστάσεις και Ωms θα αντικαταστήσω και τα δύο. Κατά τα άλλα είναι μεγάααλο, πολύ βαρύ και αν και λειτουργούν (χμ... κασετόφωνο δεν τσέκαρα, έχει μπίχλα μέσα - δεν βάζω ακόμα κασέτα) όλα, είναι πολύ εντυπωσιακό να το βλέπεις πάνω σε ράφι. Σίγουρα καλύτερα να το βλέπεις από το να το κουβαλάς! Λίγες πληροφορίες μπορώ να βρώ, αλλά θα δείξει. Boombox με τηλεόραση δεν είχα ποτέ μου :)
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Τότε... μηχανήματα που είχαν επιλογή για κασέτα χρωμίου και μετάλλου δικαιωματικά είχαν το ταμπελάκι "high precision sound"
Εάν έχει έξοδο για άλλα ηχεία δοκίμασε με δύο μικρά ευαίσθητα bookshelf και όχι με τα full range ηχεία του να ακούσεις έναν σταθμό για μισή μία ώρα. Τσέκαρε εάν σε κουράζει αυτό που ακούς...
Εάν το βάλεις στο ρεύμα, ίσως να χρειαστεί λίγο φροντίδα το τροφοδοτικό του, θα καταλάβεις εάν ακούς βόμβο από τα ηχεία.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Τα ηχεία-μεγάφωνά του αν είναι λειτουργικά μην τα αλλάξεις. Όσο και να φαίνεται παράξενο, θα παίζουν πολύ καλύτερα από άλλες κινεζιές που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά. Αν θες να το βελτιώσεις μπορείς να προσθέσεις από ένα tweeter ομοκεντρικά στο κάθε μεγάφωνο. Υπάρχουν πολύ μικρά και ματζόβολα. Σχετικά με τα υπόλοιπα εσωτερικά, οι πυκνωτές σίγουρα θα θέλουν αλλαγή, τουλάχιατο οι μεγάλοι, καθάρισμα όπως είπες, να προσέξεις τα καλώδια γιατί λόγω χώρου είναι στριμωγμένα και κόβονται εύκολα, ιμάντες, rollers idlers κλπ στο κασσετόφωνο και καλό πλύσιμο και λίπανση στους διακόπτες. Ίσως και μια βασική ρύθμιση στο ραδιόφωνο αν το οργανάκι στην κλίμακα μετρά ένταση σταθμού. Και πολύ υπομονή.
Καλό κουράγιο!
Γιάννης
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Και κάτι ακόμα, η τηλεόραση έχει υψηλή τάση οπότε πρόσεχε. Λόγω αυτής, οι πυκνωτές θα θέλουν πέταμα για να δουλέψει (τι να δείξει είναι το ερώτημα...) Το πιθανότερο είναι να μην συγχρονίζει ούτε οριζόντια ούτε κάθετα.
Γιάννης
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Και κάτι ακόμα, η τηλεόραση έχει υψηλή τάση οπότε πρόσεχε. Λόγω αυτής, οι πυκνωτές θα θέλουν πέταμα για να δουλέψει (τι να δείξει είναι το ερώτημα...) Το πιθανότερο είναι να μην συγχρονίζει ούτε οριζόντια ούτε κάθετα.
Γιάννης
Δουλεύουν όλα εκτός το κασετόφωνο που δεν έχω δοκιμάσει. Άλλης φιλοσοφίας κατασκευής μηχανήματα, άλλων εποχών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.593
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top