Vintage JBL - επιτελους ενεργοι!

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Καλησπερα !
Επειδη αυτο το συστημα εχει περασει απο 40 κυμματα ειπα να ανοιξω ενα καινουργιο τοπικ για την παρουσιαση του συστηματος στην τελικη (και καλα) μορφη του οπως ειναι σημερα. Συντομα βεβαια - ελπιζω πριν το καλοκαιρι, να εχω τελειωσει με τη κατασκευη ενως ζευγαριου JBL 4560 και να ξεμπερδεψω μια και καλη.
Το συστημα τελικα εγινε φουλ ενεργο μετα απο πολυ ψαξιμο σε ενεργα και παθητικα κροσοβερ. Φυσικα οπως και σε καθε αλλη υλοποιηση υπαρχουν θετικα και τα αρνητικα αποτελεσματα. Στα θετικα ειναι φυσικα το κοντρολ του χαμηλου απο εναν δυνατο τρανσιστορατο, το καθαρο σημα σε καθε ενα απο τους ενισχυτες, φυσικα η ρυθμιση του σημειου κρος (ειδικα για οποιον αρεσει να παιζει με ντραιβερς, κορνες, γουφερ κλπ) , η χαμηλη παραμορφωση και αλλα πολλα. Στα αρνητικα θα εβαζα τον καποιο επιπλεον θορυβο απο το κροσοβερ (το οποιο φυσικα οσο πιο καλο ειναι τοσο λιγοτερο θορυβο θα παραγει το κυκλωμα του), την δυσκολια ρυθμισης του με το αφτι, και τον κινδυνο να καταστραφει καποιο ντραιβερ στην περιπτωση που μπει χερι απο καποιον ασχετο με το αντικειμενο.
συνοπτικα....


ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ
προενισχυτης ο αγαπημενος μου GAS thaedra II
τελικος για τα γουφερ o κλασικος Crown PSA2
τελικος για κορνες - τουιτερ ο SoundValves VTA70 με el34 ΕΗ
phono stage το EAR 834p signature
ενεργο αναλογικο κροσοβερ το αγγλικο γλυκοηχο BSS fds 310
σημειο κρος οι 560 και 7000 για τα τουιτερ μεσω ετερου παθητικου κροσοβερ .

ΠΗΓΕΣ
denon dp 3000 με κοντρα πλακε πλινθ και denon και AT βραχιονες
denon dl 103 και dl 110 κεφαλες

TEAC VRDS 7 cdp


HXEIA
JBL 4530bk με γουφερ της GAUSS, ντραιβερ κορνας τα 2445 με λενσις 2390 και τουιτερ τα κλασικα σλοτ 2405

και τωρα ολιγον οφθαλμολουτρο



















 




Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
Nα υποθέσω ότι το αναλογικό κρος είναι δύο δρόμων , και γι αυτό έχεις παθητικό στο tweeter.
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.793
Reaction score
11.034
Ρέτρο, αν αυτό που έχεις φτιάξει παίζει ώστε και 50% αυτού που αμυδρά θυμάμαι (καθότι ήμουν νήπιο τότε) στα club-discos των δεκατιών 80s και 90s με 45άρια maxi singles στα πλατώ, είσαι άρχοντας!
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Μαλλον θα πρεπει να παιζει τον πατο του!
Παντως το ολο project ειναι αξιο θαυμασμου (και 100% στα γουστα μου, εκτος απο τις MC)
Συγχαρητηρια. Τα σεβη μου.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ρέτρο, αν αυτό που έχεις φτιάξει παίζει ώστε και 50% αυτού που αμυδρά θυμάμαι (καθότι ήμουν νήπιο τότε) στα club-discos των δεκατιών 80s και 90s με 45άρια maxi singles στα πλατώ, είσαι άρχοντας!
Αν και εγω δεν τα πρόλαβα τοτε (31 ειμαι), παιζει πολυ καλυτερα απο τοτε κυρίως λογο ενεργού κροσσοβερ, σωστων driver και φυσικά σωστων προ και τελικων, πηγων κεφαλων. Τοτε παιζανε συνήθως με μικτες της κακιας ωρας, κεφαλες λιωμενες, τελικους επισκευασμενους η ακομα και κακες ιδιοκατασκευες. Λιγα μαγαζια ηταν στημενα σωστα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.793
Reaction score
11.034
Ο Αρβανίκ μάλλον θα ξέρει καλύτερα να μας πει, αλλά εγώ θυμάμαι κάτι club 22 στην Αθήνα, κάτι Memory στο Τολό, κ.α. που είχαν συστήματα - υπερπαραγωγές και φοβερό ήχο! Πάντα με JBL!
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ο Αρβανίκ μάλλον θα ξέρει καλύτερα να μας πει, αλλά εγώ θυμάμαι κάτι club 22 στην Αθήνα, κάτι Memory στο Τολό, κ.α. που είχαν συστήματα - υπερπαραγωγές και φοβερό ήχο! Πάντα με JBL!
Ειχα μιλήσει με τον Μάκη Σαλιαρη της Αυτοκίνησης για τα JBL του. Μου ειχε πει πως ηταν γνησια εισαγωγης, βεβαια απο φωτος της εγκατάστασης που εχω δει αμφιβάλλω για την ποιοτητα που θα ειχε ο ηχος αλλα ειμαι σιγουρος για την ενταση.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Ως πρωην D.J σε καλα παλαια club εχω να πω οτι ειχαμε τεσσερα τετοια καμαρια στο κεντρο του χώρου(wild rose)και αλλα δυο μονα στις ακρες μαζι με 12 αν θυμαμαι καλα δορυφορους της ιδιας σειρας τα οποια κενταγαν,φυσικα ηταν ενεργα και πολυ καλα ρυθμισμενα.
Μετα βεβαια γνώρισα τα Meyer σto camel και εκει τελειωσαν ολα......
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ο Αρβανίκ μάλλον θα ξέρει καλύτερα να μας πει, αλλά εγώ θυμάμαι κάτι club 22 στην Αθήνα, κάτι Memory στο Τολό, κ.α. που είχαν συστήματα - υπερπαραγωγές και φοβερό ήχο! Πάντα με JBL!
Τώρα το είδα .

Υπερπαραγωγές ναι , αλλά εκείνη την εποχή , έπαιζαν και πολλά ''καρφωτά'' όπως τα έλεγαν.Δηλαδή μεγάφωνα JBL και καμπίνες ιδιοκατασκευής , αντιγραφή φυσικά.Όπως και το ανάποδο, αυθεντικές καμπίνες και άλλα μεγάφωνα φθηνότερα (RCF).
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
μικρες - μεγαλες αλλαγες.
Στα γουφερ μπηκαν τα JBL D140 (alnico) , tweeter JBL 2402 (alnico) , JBL 2440 διαγραγματα στις 2445. Το συστημα πηρε λιγο τα πανω του σε μεσαιο χαμηλο.
Σημειο κρος οι 800 τωρα .
IMG_4063_zpsjtwczrxj.JPG

[DOUBLEPOST=1522008058][/DOUBLEPOST]τα ντενον κατεβηκαν και για λιγο καιρο το thorens td 125 με τον 3009 s2 και denon dl110 εχει παρει τη θεση τους
IMG_4086_zpshndjnh5o.JPG

[DOUBLEPOST=1522008120][/DOUBLEPOST]το 2402 με αρκετα πιο ζουμερο ηχο απο τα 2405
IMG_4090_zps3did8qb4.JPG
 



papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Να σε ρωτησω σε χαμηλες εντασεις πως ειναι?
παιζουν? η πρεπει να δωσεις γκαζι για να ακουσεις μουσικη αξιοπρεπως?
[DOUBLEPOST=1522070307][/DOUBLEPOST]
Τώρα το είδα .

Υπερπαραγωγές ναι , αλλά εκείνη την εποχή , έπαιζαν και πολλά ''καρφωτά'' όπως τα έλεγαν.Δηλαδή μεγάφωνα JBL και καμπίνες ιδιοκατασκευής , αντιγραφή φυσικά.Όπως και το ανάποδο, αυθεντικές καμπίνες και άλλα μεγάφωνα φθηνότερα (RCF).
Το Βοτρυς club στη χαλκιδα την δεκαετια του 90 επαιζε με ηχεια απομιμηση jbl, Γουφερ jbl και καμπινα ιδιοκατασκευη θυμαμαι που μας ειχε κανει εντυπωση οτι ειχε jbl αλλα ο χαλβατζης μας διαβεβαιωσε για την ρεπλικα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.924
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top